Prekyslenie organizmu

2. mája 2013 , MUDr. Bergendiová Katarína, PhD.
Zdravie »

Prekyslenie-1Prekyslený organizmus môžeme považovať za jednu z civilizačných chorôb. Prekyslenie vytvára v tele prostredie, ktoré umožňuje rozvinutie rôznych chorôb.

Pre zdravie človeka je okrem iných vecí potrebné aj udržiavanie acidobázickej rovnováhy (rovnováhy medzi zásadami a kyselinami).

Hodnota pH krvi je 7,4. pričom ľudská krv je veľmi mierne zásaditá.

Prekyslenie organizmu (acidóza) je stav, pri ktorom je v krvi a v tkanivách nadmerné množstvo kyselín. Tento stav je príčinou veľkého počtu chorôb, hlavne takzvaných „civilizačných“.

HLAVNÉ PRÍČINY PREKYSLENIA

Všeobecné príčiny:

  • Zlá výživa
  • Zlé stravovacie návyky – nedostatočné prežúvanie, málo tekutín…
  • Nesprávny spôsob života – stres, nedostatok pohybu…

Jednotlivé konkrétne príčiny

  • Príliš veľa bielkovín
  • Cukor
  • Alkohol
  • Nikotín
  • Nasýtené mastné kyseliny
  • Jedovaté látky v životnom prostredí
  • Elektrosmog
  • Chemické lieky
  • Zloba a agresia
  • Stres a nahromadená duševná záťaž

ČO JE PREKYSLENIE ORGANIZMU?

Prekyslenie organizmu sa dnes pokladá za jednu z najnebezpečnejších civilizačných chorôb, pretože zdravie bezprostredne závisí od acido-bázickej (kyselino-zásaditej) rovnováhy v našom tele.

Ak to preháňame s bielym pečivom alebo sladkosťami, môžeme si zapríčiniť trvalé prekyslenie.

Pri chemických procesoch, ktorých v ľudskom organizme prebieha nespočítateľné množstvo, hrá práve kyslosť, vyjadrovaná známymi jednotkami pH, určujúcu rolu. Ovplyvňuje napríklad starnutie pokožky, rýchlosť tvorby zubného kazu, vstrebateľnosť stravy v čreve, osteoporózu, srdcové ochorenia, rakovinu a podobne.

Čím je prostredie kyslejšie, teda pH nižšie, tým je aj agresívnejšie.

Aby látková premena, ktorá prebieha vo dne v noci, mohla bez problémov fungovať, mal by byť ľudský organizmus „nastavený” na optimálne, teda neutrálne pH, ktoré nám dala do vienka príroda.

Toto pH nie je presne chemicky neutrálne, nie pH = 7, ale trochu posunuté do zásaditej oblasti, takže v ľudských tkanivách má pH hodnotu v priemere 7,2 až 7,4. Je to preto, že ľudský organizmus sa sám zbavuje kyslých zložiek, pH moču je preto mierne kyslé, má hodnotu 6,4 až 6,7.

Keď sa táto rovnováha z akýchkoľvek príčin poruší, pociťujeme bolesti hlavy, podráždenie a bolesti svalov alebo kĺbov.

Strava priemerného človeka je prevažne kyselinotvorná, pretože obsahuje veľa mäsa, údenín, bieleho cukru, konzervovaných výrobkov a sladených, a bublinkových nápojov.

Riešením tejto situácie je podľa vedcov, ktorí skúmali „chronický nízky stupeň metabolickej acidózy” diéta, ktorá dodáva viac zásad a menej kyselín. Aká je to vlastne diéta? Jednoducho taká, ktorá je bohatá na surové ovocie a zeleninu.

Okrem ostatných dôležitých živín obsahuje minerály, ktoré kontrolujú acido-alkalickú rovnováhu organizmu. Medzi kyslé minerály patria fosfor, síra, chlór, fluór a jód a zásadité sú draslík, vápnik, sodík, železo a horčík.

ČO SA V NÁS DEJE, KEĎ SME PREKYSLENÍ?

Predpokladá sa, že kyslé pH okamžite signalizuje silnú genetickú reakciu na hroziaci hlad, ktorý priamo významne ovplyvní veľmi dôležitú a veľmi citlivú inzulín-glukagónovú rovnováhu. Tým, že sa naruší táto rovnováha v prospech inzulínu a telo ho produkuje viac ako zvyčajne, vzápätí sa začne vytvárať viac tuku a ukladá sa do zásoby.  Aby sa telo chránilo pred prekyslením, začína vytvárať a uskladňovať tuk. Zodpovedné sú za to lipoproteíny nízkej denzity. Ich primárna úloha je viazať kyseliny nachádzajúce sa v krvi, v lymfe a v mimobunkových tekutinách, ktoré sa potom vylúčia močom. Ak sa tomu zabráni, tieto kyseliny naviazané na tuk sa presunú z orgánov udržujúcich život do telových dutín, bokov, stehien, žalúdka, atď. Vo všeobecnosti platí, čím viac inzulínu má telo k dispozícii, tým väčšia pravdepodobnosť, že sa tuk bude tvoriť a uskladňovať, než že sa spotrebuje a spáli ako energia, čo je naopak úlohou glukagónu.

Ak je hladina pH v našom tele zdravá – slabo zásaditá (alkalická), neporuší sa inzulín-glukónová rovnováha. Tento rovnovážny stav umožní normálnu metabolickú aktivitu spaľovania tuku a jeho premenu na energiu.

PRÍZNAKY A NÁSLEDKY PREKYSLENIA

Ak nemá telo dostatočný príjem zásadotvorných potravín, tak zásady čerpá zo zásob, ktoré sťahuje z vlastných zdrojov (kosti, cievy a tkanivá).

Takto sa telo samo bráni proti záplave kyselín, ktoré potrebuje neutralizovať. Snaží sa o to, aby na organizmus tento proces nevplýval príliš drasticky, preto automaticky chráni mozog, srdce, oči a uši .

Takýmto spôsobom však telo prichádza o cenné minerály (tzv. demineralizácia).

Prekyslenie a následná demineralizácia spôsobuje:

  • únavu po jedle, ako aj celkovú únavu
  • nedostatok energie
  • rôzne bolesti
  • psychické ťažkosti: stres, strach, hnev, starosti…
  • depresiu, podráždenosť, agresivitu, úzkosť…
  • priberanie/chudnutie
  • oslabenú imunitu a časté ochorenia
  • slabú schopnosť regenerácie
  • poruchy pamäti, učenia, roztržitosť
  • poruchy prekrvenia – studené končatiny /nedostatok koncentrácie
  • lámavé, padajúce vlasy
  • krehké nechty, cievy i kosti

Prekyslenie organizmu má za následok aj mnohé ochorenia. Ako príklad môžeme uviesť reumu, dnu, artritídu, obličkové a žlčové kamene, deformáciu chrbtice, ekzémy, zubné kazy, bolesti hlavy, poruchy prekrvenia, hemoroidy a iné.

Najzávažnejším dôsledkom prekyslenia je infarkt a mŕtvica.

POTRAVINY KYSELINOTVORNÉ A ZÁSADOTVORNÉ

Prekyslenie-2Je potrebné si uvedomiť, že pre rovnováhu organizmu sú dôležité ako zásadotvorné, tak i kyselinotvorné potraviny. Musia však prevažovať zásadotvorné.Odporúča sa pomer 3:1.

Živočíšne produkty sú všeobecne vysoko kyselinotvorné a obilniny sú stredne kyselinotvorné.

Ak sa však jedia spolu s neutrálnymi alebo zásadotvornými strukovinami, zeleninou alebo ovocím, sú nielen zdrojom proteínov s dobre vyváženou zmesou aminokyselín, ale táto kombinácia pôsobí celkovo zásadotvorne.

Kyselinotvorné potraviny

  • Bravčové mäso, husacina, kapor, párky, krevety, saláma, paštéty, hydina
  • Biele víno, ovocné víno, alkohol, čierny čaj, pivo, energetické nápoje, káva
  • Majonézy, dresingy, vajcia, ocot
  • Tučné syry, syrové výrobky
  • Niektoré druhy ovocia: pomaranč, grepefruit, jahody
  • Cukor, cukríky, čokoláda, zákusky
  • Soľ
  • Arašidy, hríby, kukurica
  • Čokoľvek kondenzované alebo nakladané

Zásadotvorné a neutrálne potraviny

1. TEKUTINY: bylinkový čaj, zelený čaj, čaje lapacho, čaje z lucerny siatej, čaje z pestreca mariánskeho, minerálka, (bez oxidu uhličitého), ovocné a zeleninové šťavy, čerstvé nepasterizované mlieko…

2. OVOCIE: ananás, banány, čerstvé broskyne, citróny, čerešne, černice, ríbezle, čučoriedky, jablká, hrušky, mirabelky, marhule, mandle, lieskovce, nektarinky, šípky, sušené ovocie…

3. ZELENINA: kôpor, fenikel, ľadový šalát, paradajky a šťava z nich, koreňová polievková zelenina, fazuľka  Prekyslenie-3(zelená), cvikla, kel kučeravý, karfiol, kapusta, kaleráb, hrášok, špenát, špargľa, reďkovka, ružičkový kel, kôpor, cukina, brokolica, baklažán…

4. SACHARIDY: krupica, chlieb (pšeničný, ražný, čierny, grahamový), rezance, ryža (natur), zemiaky, zemiaková polievka, zemiakové knedle, zemiaková voda…

5. BIELKOVINY: jogurt, mlieko (kyslé, odtučnené, kondenzované), syry  (menej ako 30 % tuku v sušine), kyslá smotana, hovädzie plátky, morčacie mäso, kuracie mäso pečená i varená

6. TUKY: kvasnice, diétny margarín, ľanové semeno, slnečnicový olej, diétny olej…
7. ORECHY a SEMENÁ – mandle, lieskovce, mletý kokos, gaštany, slnečnica…
8. STRUKOVINYfazuľa, sója, cícer…

MUDr. Bergendiová Katarína, PhD.

MUDr. Bergendiová Katarína, PhD.

Držiteľka certifikátov z kurzu prietokovej cytometrie a funkčnej diagnostiky a tiež medzinárodného certifikátu z nového odvetvia športovej imunológie, ako jediná na Slovensku.
V roku 2002 som obhájila na LFUK dizertačnú doktorandskú prácu „Šport a imunitný systém“.
MUDr. Bergendiová Katarína, PhD.

Podobné články

Pozor tento rok vypukla agresívna peľová sezóna

Tohtoročná jar je mimoriadne ťažká pre alergikov. Slzenie očí, nádcha, bolesti hrdla, svrbenie slizníc, či kašeľ  a ťažkosti s dýchaním pociťujú

Ako zvládnuť tréning v týchto horúčavách?

Extrémne vysoké až tropické teploty prinášajú rad zdravotných rizík, ktoré môžu spôsobovať vážne kolapsové stavy, za istých podmienok vedúce až k

Poštípanie hmyzom

V jarnom a letnom období sa ľudia viac pohybujú po prírode a príjemný pobyt im môže narušiť poštípanie hmyzom. Včela, osa, komár, čmeliak, sršeň

Ako športovať s alergiou ?

Bývajú obdobia, keď Vám alergia len tak zľahka dýcha na chrbát, ale dokáže aj riadne pritlačiť. Slzy vám tečú prúdom, škriabe vás hrdlo, svrbia

Chcete schudnúť „do plaviek“ nárazovou diétou? Ohrozujete tak svoju imunitu

Pred začiatkom leta sa mnohí snažíme čo najrýchlejšie schudnúť. Neváhame siahnuť aj po radikálnych diétach a detoxikáciách. Nechceným dôsledkom

5 Najlepších sacharidov pre športovcov

Akokoľvek je športovec pred súťažou talentovaný, motivovaný a dobre trénovaný, hranica medzi víťazstvom a prehrou je veľakrát veľmi tenká. Strava

Omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 mastné kyseliny sú súčasťou mnohých dôležitých metabolických procesov v tele. Najdôležitejšie omega 3 mastné kyseliny sú DHA (kyselina

Škorica – Zdravá vôňa.

Škorica   je vzácna korenina, ktorej podmanivá typická vôňa nás ihneď prenesie do času Vianoc a vzbudí všetky krásne emócie spojené s týmito

Glykemický index-čo to je a ako ho využiť ?

Čo je  to  glykemický  index? Glykemický index (GI) je číslo vyjadrujúce postavenie potraviny na škále od 0 do 100 v závislosti od toho, ako rýchlo

Zaujímavosti o Chlorelle – zelený jačmeň

Chlorella pyrenoidosa Je širokozáberový očistný prostriedok a hoci nie je liekom, predsa lieči. Je najbohatším zdrojom chlorofylu, ktorý zlepšuje

Jeme preto, aby sme žili? – Alternatívne výživové postupy

Vegánstvo, frutariánstvo, vitariánstvo, makrobiotika či paleolitická strava? Poznáte alternatívne výživové postupy a sú vlastne zdraviu prospešné?

TOP 10 jarnej zeleniny

K prvým zeleninám objavujúcim sa na jar na trhu patrí reďkovka, špargľa, jarná cibuľka a iné. Po zime, keď je náš organizmus vyčerpaný, trpí jarnou

Novinky

Pozor tento rok vypukla agresívna peľová sezóna

Tohtoročná jar je mimoriadne ťažká pre alergikov. Slzenie očí, nádcha, bolesti hrdla, svrbenie

Ako zvládnuť tréning v týchto horúčavách?

Extrémne vysoké až tropické teploty prinášajú rad zdravotných rizík, ktoré môžu spôsobovať vážne

Poštípanie hmyzom

V jarnom a letnom období sa ľudia viac pohybujú po prírode a príjemný pobyt im môže narušiť

Newsletter

Ak chcete byť informovaný o novinkách a pripravovaných akciach, zadajte Váš email.