Ako športovať s alergiou ?

19. apríla 2015 , MUDr. Bergendiová Katarína, PhD.
Zdravie »

Alergia a sport Bývajú obdobia, keď Vám alergia len tak zľahka dýcha na chrbát, ale dokáže aj riadne pritlačiť. Slzy vám tečú prúdom, škriabe vás hrdlo, svrbia sliznice a z nosa sa vytvorí vodovod. Alergia je nenápadný škodca, ktorý Vám dokáže znepríjemniť akýkoľvek outdoorový šport. Najprv sa len tak nenápadne prihlási raz za čas a postupom času svoje príznaky riadne pritvrdzuje. Miesto toho, aby ste sa pri tréningu dobíjali jarným slniečkom, hltali prvé kilometre a vychutnávali si zvuky a vône jarnej prírody, prepadáte depresii, že kondícia nadobudnutá v zime zmizla niekam do nenávratna, že to stiahnutie, ktoré cítite na hrudníku tak skoro nepominie a uvažujete o tom či má vôbec zmysel smrkať, keď to z nosa odkvapkáva samo.

Čo nás teda môže z tých alergií trápiť a čo s tým?

nádchaAlergická nádcha je zápal nosovej sliznice vyvolaný alergénom, kedy spočiatku začínajú nos, podnebie, hrdlo a oči svrbieť a následne sa objavujú tri základné prejavy – kýchanie, vodnatý výtok z nosa a jeho upchatie. Veľmi často sa k alergickej nádche pridruží aj postihnutie očí, kedy sa môžu zapáliť a opuchnúť očné spojovky. Môžu sa pripojiť aj mierne zvýšené teploty a zvýšená únavnosť. Asi tretina alergikov na pele trpí tzv. „orálnym alergickým syndrómom“, ktorý je charakterizovaný pálením a svrbením pier a sliznice úst a vzniká po konzumácii určitých druhoch ovocia a zeleniny – napr. u alergikov na stromy brezovité sa prejavuje po orechoch a jablkách. Treba si dávať pozor aj na med, ktorý môže obsahovať peľový alergén a vyvolať alergickú reakciu. Ak sa tieto príznaky neliečia už v začiatkoch a alergická nádcha sa podcení, stav sa môže pomaly zhoršovať a môže sa vyvinúť bronchiálna astma, ktorou trpí až 30% pacientov s diagnózou alergickej nádchy.

Kedy vzniká ?

Alergia nie je len otázkou alergie napríklad nosa a očí, ale je to jeden ucelený systém a postihuje celý organizmus, kedy môže prechádzať z jedného druhu alergie do druhého (ekzém, potravinová alergia, bronchiálna astma a iné). Pravdepodobnosť, že budete alergický, rastie s výskytom alergie v rodine, avšak rozšírenie alergií nie je dané len dedičnosťou, ale hlavne zmenami vonkajšieho prostredia a životného štýlu. Až 40 % populácie má k nejakému typu alergie vrodené predpoklady a patrí medzi atopikov. Atopik sa môže kedykoľvek počas života zmeniť na alergika, jednoducho povedané, čo vám skôr nevadilo, vám postupom času začne vadiť.

Čo ju spôsobuje ?

Alergia a sport-2Aj napriek tomu, že je známych asi 20 000 alergiu vyvolávajúcich látok, 90% alergikov má alergiu na nasledujúce alergény – pele, roztoče v domácnosti, srsť zvierat, lieky, plesne, potraviny, jedy z hmyzu a iné. Najfrekventovanejším typom alergie je tzv. senná nádcha, pri ktorej ide o alergiu na pele a rozdeľujeme ju v závislosti od toho, ktoré pele práve kvitnú, v našich podmienkach na tri hlavné obdobia:

  • skoré jarné obdobie (III-IV), kedy sa vyskytujú v ovzduší hlavne pele drevín (breza, lieska, jelša..)
  • druhá polovica jari až prvá polovica leta (V-VII) – s prevahou peľu tráv a obilnín
  • obdobie vrcholiaceho leta a začínajúcej jesene (VIII-X), v ktorom je hlavnou alergénovou zložkou ovzdušia peľ astrovitých rastlín – buriny.

Liečba alergickej nádchy

alergia-3Liečba alergie pozostáva z troch základných bodov

  1. Obmedziť kontakt s alergénom
  2. Riešiť príčinu ochorenia – Špecifická imunoterapia – Je jediná liečba, ktorá lieči samotnú príčinu alergických ochorení, je to vlastne zásah do samej podstaty ochorenia. Pacientovi postupne pridávame alergén, ktorý mu zapríčiňuje najväčšie ťažkosti, od najnižšej koncentrácie po najvyššiu a organizmus si vytvára vlastné protilátky proti alergénu.
  3. Odstrániť príznaky (symptomatická liečba), na ktorú používame symptomatické lieky – homeopatiká, antihistaminiká, lokálne kortikosterody- …. – uľavujú od príznakov alergie, ale nezabránia návratu ťažkostí po prerušení liečby.
    • Homeopatiká
      • RHINALLERGY tbl je vhodný aj pre tehotné aj dojčiace ženy a pomáha pri pálení a slzení očí, kýchaní, výtoku z nosa, svrbení a opuchu viečok.
      • NOSALERGIN je unikátny a čisto prírodný nosový sprej, ktorý obsahuje veľmi jemný prášok mikronizovanej celulózy, ktorý po aplikácii na nosovú sliznicu vytvorí jemný gel a pôsobí ako ochranná bariéra, ktorá nedovolí vzdušným alergénom pôsobiť na nosovú sliznicu a vyvolať tak alergickú reakciu. Neobsahuje žiadne liečivá a je bezpečný pre deti, tehotné aj dojčiace ženy.
    • Antihistaminiká sú lieky tlmiace alergiu, pretože blokujú účinok histamínu, ktorý spôsobuje všetky nepríjemné prejavy alergickej nádchy – svrbenie očí, podnebia úst, opuch sliznice nosa, kýchanie a podobne.
    • Topické intrenazálne kortikosteroidy – sú potrebné hlavne pri výraznom upchatí nosa, spôsobeného opuchom nosovej sliznice.

Je dobré si uvedomiť, že alergia nie je len otázkou alergie napríklad nosa, oka, kože, pľúc a čreva (v prípade potravinovej alergie), ale je to jeden ucelený systém. Ak sa nelieči už v začiatkoch, stav sa môže pomaly zhoršovať. Napr. u ľudí so sennou nádchou je až 30% s diagnózou bronchiálnej astmy, ktorá sa môže objaviť už hneď, alebo ak sa alergická nádcha podcení a nelieči.

Čo teda robiť, aby tí spomedzi nás, ktorí už spomínané diagnózy majú, mohli mať ďalej dostatočne kvalitný a plnohodnotný život? Genetické predispozície síce existujú, ale podstatne ich ovplyvňuje i náš životný štýl a vonkajšie prostredie. Čiže, mali by sme sa najmä zamyslieť nad svojimi stravovacími návykmi, pohybovou aktivitou, otužovaním a naučiť sa ako aspoň čiastočne odblokovať stres, v ktorom všetci žijeme. Pomocou týchto základných opatrení sa upravia aj prejavy alergie, samozrejme v spojení s cielenou liečbou.

Rady pre športovca alergika

  • Pacienti s alergiou by mali sledovať peľový kalendár a približne 14-28 dní pred predpokladaným kvitnutím rastlín, na ktoré reagujú alergicky, začať užívať každodennú preventívnu liečbu.
  • Je vhodné vyhnúť sa priamemu kontaktu s peľom a prispôsobiť tomu aj tréning vonku, pričom rizikovým úsekom sa treba vyhýbať – lúky, alej topoľov, brezový les…
  • Pohyb vonku je najlepší skoro ráno a neskoro večer – vtedy je v ovzduší najmenej peľu.
  • Za veľmi suchého a veterného počasia, treba trénovať v hlbokom lese, tam je alergénov veľmi málo. Ideálne je tiež daždivé počasie a doba po daždi, kedy je množstvo peľov v ovzduší minimálne.
  • Agresivitu peľov zvyšujú škodlivé látky v ovzduší, napr. dopravný ruch , preto treba čo najmenej trénovať v meste.
  • Kvalita ovzdušia je lepšia vo vyšších nadmorských výškach–ideálne je nad 1500m.
  • Ak sa necítite dobre – ste unavený, máte plný nos, horšie sa Vám dýcha – treba tréning vonku radšej odložiť – mohli by ste si pohoršiť !!!
  • Pri tréningu, ale aj pri pobyte vonku treba používať slnečné okuliare a pokrývku hlavy – napr. prilbu na bicykli, čiapku so šiltom pri behu, šatku…
  • Treba obmedziť vetranie oknom a vetrať hlavne nad ránom, alebo po daždi, kedy je peľu v ovzduší najmenej.
  • Po tréningu sa treba prezliecť (nie v spálni) a osprchovať sa aj s umytím vlasov.
  • Spláchneme peľ z vlasov, obočia aj tváre, kde sa zo vzduchu zachytáva a mohol by vás dráždiť aj v noci.
  • Dobré je preplachovať si nos sprejom z morskou vodou alebo vincentkou.
  • Nefajčiť – dráždivé elementy ako tabak ešte viac stupňujú silu alergických príznakov.
  • Otužovanie a podpora imunity – na zlepšenie imunitnej odpovede je veľmi dobrý Imunoglukan P4H (hlivy ustricovej) a COLOSTRUM. Tieto prípravky zabezpečujú lepšiu ochranu pred vírusmi, parazitmi, baktériami a pri záťaži organizmu fyzickým a/ alebo psychickým stresom.

 

MUDr. Bergendiová Katarína, PhD.

MUDr. Bergendiová Katarína, PhD.

Držiteľka certifikátov z kurzu prietokovej cytometrie a funkčnej diagnostiky a tiež medzinárodného certifikátu z nového odvetvia športovej imunológie, ako jediná na Slovensku.
V roku 2002 som obhájila na LFUK dizertačnú doktorandskú prácu „Šport a imunitný systém“.
MUDr. Bergendiová Katarína, PhD.

Podobné články

Časté infekcie horných dýchacích ciest, ich prevencia a tréning u športovcov.

Jar je obdobím, keď dostáva náš imunitný systém poriadne zabrať. Jeho úlohou je ochrániť nás pred chorobami a škodlivinami z vonkajšieho prostredia.

Pozor tento rok vypukla agresívna peľová sezóna

Tohtoročná jar je mimoriadne ťažká pre alergikov. Slzenie očí, nádcha, bolesti hrdla, svrbenie slizníc, či kašeľ  a ťažkosti s dýchaním pociťujú

Alergická reakcia-žihľavka až anafylaxia-po kombinácii určitej potraviny a fyzickej aktivity

Anafylaxia (anafylaktická reakcia) je závažná, akútna a životohrozujúca systémová reakcia, ktorej najťažšou formou je anafylaktický šok.  V

Chráňte svoju pokožku pred slnečnou alergiou

V poslednej dobe pacientov so slnečnou alergiou pribúda. Môže sa prejaviť aj v neskoršom veku, hlavne u ľudí, čo trpia aj inými typmi alergií, čo

Pozor tento rok vypukla agresívna peľová sezóna

Tohtoročná jar je mimoriadne ťažká pre alergikov. Slzenie očí, nádcha, bolesti hrdla, svrbenie slizníc, či kašeľ  a ťažkosti s dýchaním pociťujú

Ako zvládnuť tréning v týchto horúčavách?

Extrémne vysoké až tropické teploty prinášajú rad zdravotných rizík, ktoré môžu spôsobovať vážne kolapsové stavy, za istých podmienok vedúce až k

Poštípanie hmyzom

V jarnom a letnom období sa ľudia viac pohybujú po prírode a príjemný pobyt im môže narušiť poštípanie hmyzom. Včela, osa, komár, čmeliak, sršeň

Jarná únava alebo vážnejšie ochorenie?

Jarná únava sa nezaraďuje medzi klasické diagnózy, ale aj napriek tomu ňou trpí väčšina populácie. Je to pocit fyzickej a psychickej únavy,

Časté infekcie horných dýchacích ciest, ich prevencia a tréning u športovcov.

Jar je obdobím, keď dostáva náš imunitný systém poriadne zabrať. Jeho úlohou je ochrániť nás pred chorobami a škodlivinami z vonkajšieho prostredia.

Pozor tento rok vypukla agresívna peľová sezóna

Tohtoročná jar je mimoriadne ťažká pre alergikov. Slzenie očí, nádcha, bolesti hrdla, svrbenie slizníc, či kašeľ  a ťažkosti s dýchaním pociťujú

Poštípanie hmyzom

V jarnom a letnom období sa ľudia viac pohybujú po prírode a príjemný pobyt im môže narušiť poštípanie hmyzom. Včela, osa, komár, čmeliak, sršeň

Jarná únava alebo vážnejšie ochorenie?

Jarná únava sa nezaraďuje medzi klasické diagnózy, ale aj napriek tomu ňou trpí väčšina populácie. Je to pocit fyzickej a psychickej únavy,

Novinky

Pozor tento rok vypukla agresívna peľová sezóna

Tohtoročná jar je mimoriadne ťažká pre alergikov. Slzenie očí, nádcha, bolesti hrdla, svrbenie

Ako zvládnuť tréning v týchto horúčavách?

Extrémne vysoké až tropické teploty prinášajú rad zdravotných rizík, ktoré môžu spôsobovať vážne

Poštípanie hmyzom

V jarnom a letnom období sa ľudia viac pohybujú po prírode a príjemný pobyt im môže narušiť

Newsletter

Ak chcete byť informovaný o novinkách a pripravovaných akciach, zadajte Váš email.