Sedem najlepších potravín jesene

27. októbra 2012 , redakcia
Zdravie »

(texty a recepty sú použité z kuchárskej knihy dr. Igora Bukovského a šéfkuchára Pavla Liptáka „Hneď to bude “ – v knihe nájdete množstvo ďalších zaujímavých informácií)

Jablko

Jablko je bratancom ruže a kráľom ovocia. 1 veľké jablko (250 g) denne môže už o pár týždňov znížiť cholesterol o 8 – 11 % a dve jablká týždenne znižujú riziko a prejavy astmy a výrazne zlepšujú priebeh cukrovky II. typu. Jablká obsahujú flavonoidy, polyfenoly, vlákninu, antokyaníny (farbivá v šupke) a fytosteroly – každý hryz jablka má látky, ktoré chránia vaše srdce, cievy, mozog, pľúca, pečeň, oči, nervy, kosti, svaly… anatómia je dlhá. Navyše: potláčajú zápal, „upratujú“ v hrubom čreve, podporujú imunitu a „poslušnosť“ buniek. Jablká s červenou šupkou obsahujú až 5 – krát viac antioxidantov ako zelené druhy, takže, ak to nie je z hygienických dôvodov nevyhnutné, šupku nikdy neokrajujte. Ani tú zelenú. Jablká, ktoré nie sú pestované organicky, dôkladne umyte a vykrojte z nich jadrovník, aj zanorené časti okolo stopky a zvyškov kvetu.
Recept: Jablková čokoláda – 3 kg očistených jabĺk dáme variť s pol litrom vody, necháme rozvariť. Po odstavení pridáme 300 g kakaa a 800 – 1200 g cukru (podľa sladkosti jabĺk). Dobre premiešame a necháme vychladnúť. Potom zmes rozmixujeme do hladkej konzistencie a v chladničke necháme postáť 24 hodín. Nakoniec naplníme do zaváraninových pohárov a dáme sterilizovať.

Hrozno (dajte prednosť červenému )

Zarežeme jednu bobuľku a urobíme pitvu: šupka je tmavá, dužina zelená, tak tú šupku už nikdy nevypľúvajte: obsahuje všetky tie fytochemikálie (katechíny a trans-resveratrol, aspoň na ilustráciu), ktoré chránia LDL cholesterol pred oxidáciou, krvné doštičky pred zlepovaním, znižujú krvný tlak a vás tým všetkým chránia najmä pred infarktom a mozgovou porážkou. Pre vinárov to znie hrozne, ale všetko to je iba v hrozne! Netreba piť víno.

Slivky
Možno trochu škaredý a vrásčitý kmeň slivky si strom na jar zakryje množstvom krásnych naružovelých až ružových kvetov. Ja obchádzam mohutne zakvitnutú slivku v radostnom očakávaní bohatej úrody sliviek a o ich blahodárnych účinkoch viem svoje (preto vám to teraz poviem). Slovenský gazda zas očakáva novú úrodu v notorickom opojení z úrody minulej a teší sa na slivovicu a o jej účinkoch na svoje telo nevie nič. (Inak by ju nepil.)
Dužinatý plod slivky obsahuje napríklad veľa draslíka, ktorý je spolu s pektínom – tiež ho je v slivke veľa! – výborným pomocníkom pre ľudí s aterosklerózou, či ischemickou chorobou srdca, vysokou hladinou cukru v krvi, vysokým tlakom a pod. Slivka obsahuje veľa karotenoidov (žltého rastlinného farbiva) s protirakovinovým účinkom. Ak chcete predchádzať rakovine, mali by ste zvýšiť príjem beta-karoténu, ale v prírodnej forme, pretože syntetický beta-karotén môže dokonca vznik rakoviny podporovať!
So slivkou sa do vás dostanú aj prírodné ovocné kyseliny, ktoré majú dezinfekčný účinok na tráviaci trakt. Stále však hovorím len o ovocí v prirodzenom stave. V “tekutom” stave – ako zvyknú tí slovenskí gazdovia dosť často a málo originálne vtipkovať – slivky nemajú žiadny pozitívny účinok a ich škodlivý vplyv vysoko prevyšuje akékoľvek predstavy. Dôkazom sú cirhózy alebo alkoholické demencie, ktoré surové slivky nikdy nespôsobia.
Pre ľahké a nenáročné spracovanie sú slivky obľúbeným ovocím. Džem, lekvár, zaváranina a sušenie sú najrozšírenejším spracovaním. Najmä sušené slivky obsahujú dôležité látky vo vyššej koncentrácii. Karotenoidy si udržiavajú svoju podobu oveľa dlhšie ako vitamín C alebo iné nestabilné látky. Preto – slivky, slivky, slivky! Môj tip: radšej sušiť ako destilovať.

Recept: Slivková čokoláda – 2 kg zrelých sliviek – dobre rozvariť, aby vznikla hustá kaša, džem. Na sitku to prepasírovať, zbaviť šupiek.
Pridať 500 – 600 g cukru (podľa sladkosti sliviek) a 200 g kvalitného kakaa. Dobre premiešať, aby nezostali hrudky, môže sa rozmixovať. Potom naplniť do pohárov a sterilizovať. Podľa chuti a nálady, môžete do zmesi pridať aj vanilku alebo mletú škoricu.

Ovsené vločky
Klasická klasika. Na výrobu ovsených vločiek sa používa ovos, ktorý je najprv sparený horúcou parou a potom lisovaný do typického tvaru vločiek, takže ovsené vločky môžete jesť aj „surové“, ale po uvarení sú ľahšie stráviteľné. Ovsené vločky poskytujú bielkoviny, z ktorých majú aj kone pevné svaly.  Obsahujú vlákninu (beta – glukany), ktorá znižuje cholesterol, stabilizuje hladinu cukru v krvi a podporuje fagocytózu – schopnosť bielych krviniek „zhltnúť“ baktérie, vírusy a rakovinu. B vitamíny a minerály z ovsených vločiek potrebujú najmä vaše nervy, koža a vlasy. Ovsené vločky použite k príprave detských jedál, do müsli, kaší, polievok, palaciniek, placiek (aj zemiakových!) a pečiva. Kone mám síce rád, ale s ovsenými vločkami aspoň fifty – fifty!

Recept: Horúce vločky s kokosomRozpis na 2porcie

  • 2/3 šálky prebratých ovsených vločiek
  • 2 a ½ šálky vody alebo sójového mlieka
  • 2 a ½ šálky vody alebo sójového mlieka
  • 1 a ½ lyžice strúhaného kokosu + hnedý cukor alebo med na osladenie

Postup – Vodu alebo sójové mlieko privedieme do varu. Postupne prisypeme vločky, ktoré za stáleho miešania necháme zovrieť a na miernom ohni povaríme 15 minút. Keď sú vločky uvarené na kašu, odstavíme ju, primiešame kokos a trochu cukru alebo medu na osladenie. Podávame teplé.Okrem kokosu môžete použiť tiež rozličné druhy orechov.

Fazuľa – Existujú stovky druhov, tvarov a farieb fazule, ale každá je dobrá. Že vás nafukujú? Ak zoberiete do úvahy, že vo výške 10 kilometrov a pri nízkom tlaku vzduchu v lietadle sa objem plynov v čreve zväčší asi päť a polkrát!, musíte uznať, že to vaše nafukovanie zo strukovín je oproti nafukovaniu pilota v stíhačke naozaj veľmi prízemný problém.  V tejto knihe a na www.akv.sk nájdete návod na varenie strukovín, ktorým znížite tvorbu plynov až o polovicu.
Určite už viete, že ovocie je najlepším zdrojom antioxidantov. Teraz je čas, aby ste sa dozvedeli, že farebné strukoviny sú rovnaká extraliga! Čím je fazuľa tmavšia, tým obsahuje viac antioxidantov, ale aj biela fazuľa je asi tak 66 – krát zdravšia ako diétna šunka. Čierna fazuľa napríklad obsahuje 10 – krát viac antioxidantov (farebných antokyanínov) ako citrusové ovocie a zhruba toľko, ako červené hrozno a brusnice! Však wow? Ako dobre, že sa tie farby v čreve vstrebávajú do krvi (a potom chránia vaše bunky) a neodchádzajú naprázdno len tak do vzduchu. To by bol farebný svet! A ani by ste sa nemohli tváriť, že to ste neboli vy.

Červená kapusta – Kapusty sú plné tých najlepších vecí, ktoré sa dajú jesť: obsahujú glukozinoláty chrániace pred rakovinou a podporujúce pečeň v detoxikácii, fenoly s antioxidačným účinkom, veľa vitamínov a minerálov. Ľudia, ktorí jedia kapustu aspoň 2 – krát týždenne, majú o 40 – 60 % nižšie riziko rakoviny oproti tým, ktorí kapustu nejedia takmer vôbec. Kapusta je mimoriadne účinná najmä v prevencii rakoviny prsníka a hrubého čreva. Dámy: indol-3-karbinol z kapustovej zeleniny odbúrava nadbytok estrogénu, ktorý je jedným z najsilnejších spúšťačov rakoviny prsníka. Izotiokyanáty (napr. sulforafan) aktivizujú detoxikačné a protirakovinové enzýmy vášho tela a „programujú“ rakovinové bunky k odumretiu. Za tú trochu plynu to všetko stojí, aj keď ho už od vás asi nekúpia ani plynárne v megaekologickom Rakúsku.
Ak chcete všetky tie protirakovinové, protisklerotické a antioxidačné látky z kapusty získať, nechajte ju nakrájanú alebo posekanú postáť pár minút pred ďalším spracovaním. Biela kapusta obsahuje asi 10 – krát viac vápnika ako červená. Červená kapusta obsahuje asi 2 – krát viac vitamínu C a 4 – krát viac polyfenolov ako zelená.

Recept: Sladký šalát z červenej kapusty s jablkami a ryžou – Rozpis na 4 porcie

  • ½ menšej hlávky červenej kapusty
  • 1 jablko
  • 1 mrkva
  • ½ šálky uvarenej ryže natural
  • 3 polievkové lyžice hnedého cukru alebo medu
  • šťava z dvoch malých alebo jedného veľkého citróna
  • štipka morskej soli
  • 2 polievkové lyžice nearomatického oleja (slnečnicový, sójový…)

Postup – Umytú mrkvu a kapustu najemno postrúhame na strúhadle, jablko môžeme pokrájať na pásiky.Pridáme olej, citrónovú šťavu, cukor alebo med.Premiešame a necháme odstáť 10 minút.

Žltá tekvica (hokaido) – Tekvica Hokaido sa oddávna teší veľkej obľúbenosti najmä v Amerike, kde z nej pripravujú veľmi chutný koláč, známy pod názvom Pumpkin Pie. U nás sa pomaly udomácňuje tiež, čo je skvelé, pretože: ide o jednu z potravín s najnižším obsahom tuku a sodíka, na druhej strane bohatú na betakarotén, vitamín E, draslík a vápnik. Preto je zvlášť vhodná pre ľudí s vysokým krvným tlakom. Vzhľadom na obsah betakaroténu, vitamínu C a vlákniny sa s úspechom môže využívať aj v prevencii rakoviny. Pochvaľovať si budú aj tí, ktorí majú problémy so stolicou alebo so žalúdočné ťažkosti.
Recept – Sašina tekvicová polievka (venuje dr. Alexandra Frolkovičová )
Postup: Nadrobno nakrájané dve veľké cibule speníme na oleji, posypeme trochou pomletého rímskeho kmínu (cumin), pridáme našikmo krájanú väčšiu mrkvu, zemiaky, zelenú časť póru (nemusí byť) a pokrájanú tekvicu. Posypeme polievkovým korením Alnatura, pridáme 2 pol lyžice najemno pomletých ovsených vločiek, zalejeme vodou a uvaríme. Keď je polievka hotová, pol litra si prenesieme do inej nádoby, kde rozmixujeme nahladko a vrátime späť do hrnca. Na tanieri bohato posypeme petržlenovou vňaťou a podávame s celozrnnými hriankami. Je krásna a úúúžasnááá MŇAMMMM.
MUDr. Alexandra Frolkovičová,
www.akv.sk

Podobné články

Chcete schudnúť „do plaviek“ nárazovou diétou? Ohrozujete tak svoju imunitu

Pred začiatkom leta sa mnohí snažíme čo najrýchlejšie schudnúť. Neváhame siahnuť aj po radikálnych diétach a detoxikáciách. Nechceným dôsledkom

5 Najlepších sacharidov pre športovcov

Akokoľvek je športovec pred súťažou talentovaný, motivovaný a dobre trénovaný, hranica medzi víťazstvom a prehrou je veľakrát veľmi tenká. Strava

Omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 mastné kyseliny sú súčasťou mnohých dôležitých metabolických procesov v tele. Najdôležitejšie omega 3 mastné kyseliny sú DHA (kyselina

Škorica – Zdravá vôňa.

Škorica   je vzácna korenina, ktorej podmanivá typická vôňa nás ihneď prenesie do času Vianoc a vzbudí všetky krásne emócie spojené s týmito

Novinky

Pozor tento rok vypukla agresívna peľová sezóna

Tohtoročná jar je mimoriadne ťažká pre alergikov. Slzenie očí, nádcha, bolesti hrdla, svrbenie

Ako zvládnuť tréning v týchto horúčavách?

Extrémne vysoké až tropické teploty prinášajú rad zdravotných rizík, ktoré môžu spôsobovať vážne

Poštípanie hmyzom

V jarnom a letnom období sa ľudia viac pohybujú po prírode a príjemný pobyt im môže narušiť

Newsletter

Ak chcete byť informovaný o novinkách a pripravovaných akciach, zadajte Váš email.