Ako športovať s alergiou

5. mája 2012 , MUDr. Bergendiová Katarína, PhD.
Zdravie »

Bývajú obdobia, keď Vám alergia len tak zľahka dýcha na chrbát, ale dokáže aj riadne pritlačiť. Slzy vám tečú prúdom, škriabe vás hrdlo, svrbia sliznice a z nosa sa vytvorí vodovod. Alergia je nenápadný škodca, ktorý Vám dokáže znepríjemniť akýkoľvek outdoorový šport. Najprv sa len tak nenápadne prihlási raz za čas a postupom času svoje príznaky riadne pritvrdzuje. Miesto toho, aby ste sa pri tréningu dobíjali jarným slniečkom, hltali prvé kilometre a vychutnávali si zvuky a vône jarnej prírody,  prepadáte depresii, že kondícia nadobudnutá v zime zmizla niekam do nenávratna, že to stiahnutie, ktoré cítite na hrudníku tak skoro nepominie a uvažujete o tom či má vôbec zmysel smrkať, keď to z nosa odkvapkáva samo.

Čo nás teda môže z tých alergií trápiť a čo s tým?

Alerigcká nádcha

Ćo je alergická nádcha ?

Alergia je neprimeraná reakcia organizmu na látky, s ktorými sa väčšina z nás stretáva v bežnom prostredí, pričom nos a oči sú časti tela, ktoré alergia postihuje najčastejšie. Na Slovensku trpí približne 40 percent populácie niektorým z prejavov alergie a najvýraznejšie sa prejavuje u starších detí a mladistvých.

Alergická nádcha je zápal nosovej sliznice vyvolaný alergénom, kedy spočiatku začínajú  nos, podnebie, hrdlo a oči svrbieť a následne sa objavujú tri základné prejavy – kýchanie, vodnatý výtok z nosa a jeho upchatie. Veľmi často sa k alergickej nádche pridruží aj postihnutie očí, kedy sa môžu zapáliť a opuchnúť očné spojovky. Môžu sa pripojiť aj mierne zvýšené teploty a zvýšená únavnosť. Asi tretina alergikov na pele trpí tzv. „orálnym alergickým syndrómom“, ktorý je charakterizovaný pálením a svrbením pier a sliznice úst a vzniká po konzumácii určitých druhoch ovocia a zeleniny – napr. u alergikov na stromy brezovité sa prejavuje po orechoch a jablkách. Treba si dávať pozor aj na med, ktorý môže obsahovať peľový alergén a vyvolať alergickú reakciu. Ak sa tieto príznaky neliečia už v začiatkoch a alergická nádcha sa podcení,  stav sa môže pomaly zhoršo­vať a môže sa vyvinúť bronchiálna astma, ktorou trpí až 30% pacientov s diagnózou alergickej nádchy.

Kedy vzniká ?

Alergia nie je len otázkou alergie napríklad nosa a očí, ale je to jeden ucelený systém a postihuje celý organizmus, kedy môže prechádzať z jedného druhu alergie do druhého (ekzém, potravinová alergia, bronchiálna astma a iné). Pravdepodobnosť, že budete alergický,  rastie s výskytom alergie v rodine, avšak rozšírenie alergií nie je dané len dedičnosťou, ale hlavne zmenami vonkajšieho prostredia a životného štýlu. Až 40 % populácie má k nejakému typu alergie vrodené predpoklady a patrí medzi atopikov. Atopik sa môže kedykoľvek počas života zmeniť na  alergika, jednoducho povedané, čo vám skôr nevadilo, vám postupom času začne vadiť.

Čo ju spôsobuje ?

Aj napriek tomu, že je známych asi 20 000 alergiu vyvolávajúcich látok,  90% alergikov má alergiu na nasledujúce alergény –  pele, roztoče v domácnosti, srsť zvierat, lieky, plesne,  potraviny, jedy z hmyzu a iné. Najfrekventovanejším typom alergie je tzv. senná nádcha, pri ktorej ide o alergiu na pele a rozdeľujeme ju v závislosti od toho, ktoré pele práve kvitnú, v našich podmienkach na tri hlavné obdobia:

skoré jarné obdobie (III-IV), kedy sa vyskytujú v ovzduší hlavne pele drevín (breza, lieska, jelša..)
druhá polovica jari až prvá polovica leta (V-VII) – s prevahou peľu tráv a obilnín
obdobie vrcholiaceho leta a začínajúcej jesene (VIII-X), v ktorom je hlavnou alergénovou zložkou ovzdušia peľ astrovitých rastlín – buriny.

Kedy navštíviť lekára?

Pacienti, u ktorých sa nádcha objavuje približne vždy v rovnakom období a má 3 základné znaky (kýchanie, vodnatý výtok z nosa, jeho upchatie a veľmi často sa k alergickej nádche pridruží aj postihnutie očí) by sa mali poradiť so svojím praktickým lekárom, ktorý ak toto podozrenie potvrdí, ich odporučí do alergologickej ambulancie. Približne na jeseň by sa mali absolvovať špecializované alergologické vyšetrenie, aby im odborník mohol jednoznačne potvrdiť diagnózu (s pomocou kožných vpichových – „prick“ testy- alebo krvných testov) a odporučiť špecializovanú liečbu. Ak chcete zistiť, či ste alergik, urobte si test alergie na našej stránke.

Liečba nádchy

 Liečba alergie pozostáva z troch základných bodov

1.Obmedziť kontakt s alergénom – rady pre športovca alergika

 • Pacienti s alergiou by mali sledovať peľový kalendár a približne 14-28 dní pred predpokladaným kvitnutím rastlín, na ktoré reagujú alergicky, začať užívať každodennú preventívnu liečbu.
 • Je vhodné vyhnúť sa priamemu kontaktu s peľom a prispôsobiť tomu aj tréning vonku – rizikovým úsekom sa treba vyhýbať – lúky, alej topoľov, brezový les…
 • Pohyb vonku je najlepší skoro ráno a neskoro večer – vtedy je v ovzduší najmenej peľu.
 • Za veľmi suchého a veterného počasia, treba trénovať v hlbokom lese, tam je alergénov veľmi málo. Ideálne je tiež daždivé počasie a doba po daždi, kedy je množstvo peľov v ovzduší minimálne.
 • Agresivitu peľov zvyšujú škodlivé látky v ovzduší,  napr. dopravný ruch , preto treba čo najmenej trénovať v meste.
 • Kvalita ovzdušia je lepšia vo vyšších nadmorských výškach–ideálne je nad 1500m.
 • Ak sa necítite dobre – ste unavený, máte plný nos, horšie sa Vám dýcha – treba tréning vonku radšej odložiť – mohli by ste si pohoršiť.
 • Pri tréningu, ale aj pri pobyte vonku treba používať slnečné okuliare a pokrývku hlavy – napr. prilbu na bicykli, čiapku so šiltom pri behu…
 • Treba obmedziť vetranie oknom a vetrať hlavne nad ránom, alebo po daždi, kedy je peľu v ovzduší najmenej.
 • Po tréningu sa treba prezliecť (nie v  spálni) a osprchovať sa aj s umytím vlasov. Spláchneme peľ z vlasov, obočia aj tváre, kde sa zo vzduchu zachytáva a mohol by vás dráždiť aj v noci.
 • Dobré je preplachovať si nos sprejom z morskou vodou alebo vincentkou (dostať v lekárni).
 • Nefajčiť – dráždivé elementy ako tabak ešte viac stupňujú silu alergických príznakov.
 • Otužovanie a podpora imunity – na zlepšenie imunitnej odpovede je veľmi dobrý Imunoglukan P4H (hlivy ustricovej), ktorý zabezpečuje lepšiu ochranu pred vírusmi, parazitmi, baktériami a pri záťaži organizmu fyzickým a/alebo psychickým stresom.

2.Odstrániť príznaky  (symptomatická liečba)

Symptomatické lieky – antihistaminiká, lokálne kortikosterody, prírodná liečba-Nosalergin, homeopatiká- …. – uľavujú od príznakov alergie, ale nezabránia návratu ťažkostí po prerušení liečby.

 • NOSALERGIN

  –   unikátny a čisto prírodný nosový sprej

  –   obsahuje veľmi jemný prášok mikronizovanej celulózy, ktorý po aplikácii na nosovú sliznicu vytvorí jemný gel a pôsobí ako ochranná bariéra, ktorá nedovolí vzdušným alergénom pôsobiť na nosovú sliznicu a vyvolať tak alergickú reakciu

  –   neobsahuje steroidy, antihistaminiká a žiadne iné liečivá

  –   bezpečný pre deti, tehotné a dojčiace ženy

 • Homeopatiká – RHINALLERGY tbl

  –  homeopatický liek proti alergii

  –  vhodný pre tehotné aj dojčiace ženy

  –  pomáha pri pálení a slzení očí, kýchaní, výtoku z nosa, svrbení a opuchu viečok

 • Antihistaminiká sú lieky tlmiace alergiu, pretože blokujú účinok histamínu, ktorý spôsobuje všetky nepríjemné prejavy alergickej nádchy – svrbenie očí, podnebia úst, opuch sliznice nosa, kýchanie a podobne. Dnešné moderné  antihistaminiká 2. (cetirizin – Zodac, Zyrtec, Cetirizin…) a 3. generácie (desloratadin – Aerius, levocetirizn-Xyzal, fexofenadín-Telfast, Fixit) sú bežnými a bezpečnými liekmi a napriek tomu, že každý jedinec na ne reaguje individuálne, väčšinou nespôsobujú ospalosť, majú rýchly nástup účinku a umožňujú dávkovanie len raz denne.. Antihistaminikami sa však nerieši podstata ochorenia, preto je najlepšie sa čo najskôr objednať k špecialistovi a liečiť sa.

 • Topické intrenazálne kortikosteroidy – sú potrebné hlavne pri výraznom upchatí nosa, spôsobeného opuchom nosovej sliznice, ale tiež nezabránia návratu ťažkostí po prerušení liečby (Rhinocort, Nasonex, Avamys, Flixonase..)

3.Riešiť príčinu ochorenia – Špecifická imunoterapia

Je jediná liečba, ktorá lieči samotnú príčinu alergických ochorení, je to vlastne zásah do samej podstaty ochorenia. Pacientovi postupne pridávame alergén, ktorý mu zapríčiňuje najväčšie ťažkosti, od najnižšej koncentrácie po najvyššiu a organizmus si vytvára vlastné protilátky proti alergénu. Môže sa podávať v injekčnej, kvapkovej a už aj v tabletkovej forme. Riziko zhoršenia alergie sa vďaka imunoterapii výrazne znižuje, symptómy alergie poľavujú a klesá spotreba liekov. Tak je možné predísť zbytočnému zaťažovaniu a poškodzovaniu organizmu alergiou a prípadnému rozvoju bronchiálnej astmy.

Je dobré si uvedomiť, že alergia nie je len otázkou alergie napríklad nosa, oka, kože, pľúc a čreva (v prípade potravinovej alergie), ale je to jeden ucelený systém. Ak sa nelieči už v začiatkoch, stav sa môže pomaly zhoršovať. Napr. u ľudí so sennou nádchou je až 30% s diagnózou bronchiálnej astmy, ktorá sa môže objaviť už hneď, alebo ak sa alergická nádcha podcení a nelieči.

Čo teda robiť, aby  tí spomedzi nás,  ktorí už spomínané diagnózy majú, mohli mať ďalej dostatočne kvalitný a plnohodnotný život? Genetické predispozície síce existujú, ale podstatne ich ovplyvňuje i náš  životný štýl a vonkajšie prostredie. Čiže, mali by sme sa najmä zamyslieť nad svojimi stravovacími návykmi, pohybovou aktivitou, otužovaním a naučiť sa ako aspoň čiastočne odblokovať stres, v ktorom všetci žijeme. Pomocou týchto základných opatrení sa upravia aj prejavy alergie,samozrejme v spojení s cielenou liečbou.

                                                                                      MUDr. Katarína Bergendiová, PhD.

MUDr. Bergendiová Katarína, PhD.

MUDr. Bergendiová Katarína, PhD.

Držiteľka certifikátov z kurzu prietokovej cytometrie a funkčnej diagnostiky a tiež medzinárodného certifikátu z nového odvetvia športovej imunológie, ako jediná na Slovensku.
V roku 2002 som obhájila na LFUK dizertačnú doktorandskú prácu „Šport a imunitný systém“.
MUDr. Bergendiová Katarína, PhD.

Podobné články

Časté infekcie horných dýchacích ciest, ich prevencia a tréning u športovcov.

Jar je obdobím, keď dostáva náš imunitný systém poriadne zabrať. Jeho úlohou je ochrániť nás pred chorobami a škodlivinami z vonkajšieho prostredia.

Pozor tento rok vypukla agresívna peľová sezóna

Tohtoročná jar je mimoriadne ťažká pre alergikov. Slzenie očí, nádcha, bolesti hrdla, svrbenie slizníc, či kašeľ  a ťažkosti s dýchaním pociťujú

Ako športovať s alergiou ?

Bývajú obdobia, keď Vám alergia len tak zľahka dýcha na chrbát, ale dokáže aj riadne pritlačiť. Slzy vám tečú prúdom, škriabe vás hrdlo, svrbia

Alergická reakcia-žihľavka až anafylaxia-po kombinácii určitej potraviny a fyzickej aktivity

Anafylaxia (anafylaktická reakcia) je závažná, akútna a životohrozujúca systémová reakcia, ktorej najťažšou formou je anafylaktický šok.  V

Časté infekcie horných dýchacích ciest, ich prevencia a tréning u športovcov.

Jar je obdobím, keď dostáva náš imunitný systém poriadne zabrať. Jeho úlohou je ochrániť nás pred chorobami a škodlivinami z vonkajšieho prostredia.

Pozor tento rok vypukla agresívna peľová sezóna

Tohtoročná jar je mimoriadne ťažká pre alergikov. Slzenie očí, nádcha, bolesti hrdla, svrbenie slizníc, či kašeľ  a ťažkosti s dýchaním pociťujú

Poštípanie hmyzom

V jarnom a letnom období sa ľudia viac pohybujú po prírode a príjemný pobyt im môže narušiť poštípanie hmyzom. Včela, osa, komár, čmeliak, sršeň

Ako športovať s alergiou ?

Bývajú obdobia, keď Vám alergia len tak zľahka dýcha na chrbát, ale dokáže aj riadne pritlačiť. Slzy vám tečú prúdom, škriabe vás hrdlo, svrbia

Novinky

Pozor tento rok vypukla agresívna peľová sezóna

Tohtoročná jar je mimoriadne ťažká pre alergikov. Slzenie očí, nádcha, bolesti hrdla, svrbenie

Ako zvládnuť tréning v týchto horúčavách?

Extrémne vysoké až tropické teploty prinášajú rad zdravotných rizík, ktoré môžu spôsobovať vážne

Poštípanie hmyzom

V jarnom a letnom období sa ľudia viac pohybujú po prírode a príjemný pobyt im môže narušiť

Newsletter

Ak chcete byť informovaný o novinkách a pripravovaných akciach, zadajte Váš email.