Športová recenzia POWERbreathe K3

3. mája 2012 , redakcia
Zdravie »

Pred nedávnom som dostal na testovanie prístroj PowerBreathe K3 (donedávna jedna z najpokročilejších verzií). Je to dýchací prístroj, ktorého cieľom je zvýšiť efektivitu práce dýchacích svalov a to hlavne cez zvýšenie sily týchto svalov. Tento prístroj je určený pre kliniku, no dlhodobo ho využívajú aj športovci. Ja som sa s ním prvý krát stretol pred rokom, pri štúdiu materiálov. Následne sme ho na vyskúšanie zaradili do tréningovej prípravy nášho vrcholového horolezca Juraja Rebra, ktorý sa práve pripravoval na Cho-Oyu (8201m). Juraj nám nevedel objektívne zhodnotiť, či mu PB v príprave nejako pomohol, keďže sme využívali veľa tréningových pomôcok a postupov, ktoré mohli mať dosah na jeho rastúci výkon.Ja som sa rozhodol skúsiť jeho kvality na „vlastnej koži“. Mojim športovým cieľom na tento rok je totiž plavecký maratón na 10km. Nikdy som toľko ešte neuplával 🙂 a už o 6 mesiacov má čaká vrchol sezóny. Takže správny čas na skúšanie noviniek. Plávanie je totiž šport, kde sa musíte v krátkej dobe, relatívne čo „najrýchlejšie a najintenzívnejšie“ nadýchnuť a postupne pomaly do vody vydychovať (záleží samozrejme na koľko záberov robíte nádych). Navyše v horizontálnej rovine je sila vašich dýchacích svalov zhruba o 16% nižšia ako pri vertikálnej rovine.

Výrobca na svojej stránke uvádzal, že plavecká výkonnosť po tréningu s PB vzrástla o 3,5% (čo je teda nezanedbateľné množstvo), sila svalov vzrástla o 31% a vytrvalosť svalov vzrástla o 28%. …tak prečo potom nevyskúšať? J

PB K3 má oproti starším verziám tú výhodu, že je digitálny a že meria a zaznamenáva výkon dýchania (Power/Watts), Objem (Volume, Litres), Odpor (Load, cmH2O), T-Index (index, ktorý vyjadruje efektivitu dýchania), Prietok (Flow/L/s) a ďalšie dôležité ukazovatele, podľa ktorých viete okamžite zhodnotiť váš stav, progres, či regres. Pre mňa dôležite ukazovatele boli výkon a objem (aspoň na tieto som bol najviac zvedavý).

Je veľmi dôležité, aby ste si naštudovali správnu metodiku dýchania s PB (teda ak chcete, aby bol účinný). Na PB sa cvičí 2x denne po 30 nádychov. Nádych je čo možno najintenzívnejší a výdych pomalí a postupný (ako v plávaní). Celé cvičenie trvá zhruba 3 minúty. Nedajte sa však oklamať časom. Keďže sa jedná o nádychy maximálnou intenzitou, nebolo u mňa nič neobvyklé cítiť zaťažované svalstvo (medzirebrové a dokonca aj šijové) počas dlhšieho obdobia. Častokrát som mal po cvičení slzy v očiach, či pot na chrbte.

Môj tréning začal koncom decembra a trval 6 týždňov. Odpor (alebo zaťaženie) som si volil manuálne. Nastavil som najnižšiu hodnotu a to 32 cmH2O (PB odhadol túto hodnotu po prvotnom mojom dýchaní). Táto hodnota mi nerobila nejaké veľké problémy, tak som sa relatívne rýchlo posunul na 40 cmH2O. Pri tejto hodnote som už cítil jemný odpor. Daný prístroj som sa teda rozhodol otestovať pri jednoduchom cvičení (plánoval som ho použiť aj na dlhšie aeróbne cvičenie, ale to som po chvíli zavrhol J ) a tým boli „brušáky“ na fitlopte. „Jednoduchých“ 30 nádychov som ani nedokončil a skoro som sa zadusil. Použitie prístroja pri cvičení bolo asi 3x náročnejšie, ak som sa teda chcel sústrediť na správnu techniku prevedenia cviku i dýchania samotného. Cvičenie s dýchaním na PB odporúčam iba pokročilým.

Graf

Tréning s PB sa mi ukázal ako kontraproduktívny po ťažkom tréningu (objemový beh, či ťažký plavecký tréning). Ak teda budete mať ťažký tréning, odporúčam dať tréning s PB pred ním, …alebo potom vôbec.

Postupne som sa prepracoval až na zaťaženie 80 cmH2O (maximálna záťaž prístroja je 200 cmH2O). Výkon dýchania mi počas 6 týždňov neustále rástol. Objem sa pohyboval v rozmedzí 3,7 až 4,3 litra, no nerástol. Ukazovateľ efektívnosti dýchania sa pohyboval od 66% do 100% (tento ukazovateľ sa mi zdal nepredvídateľný a aj dosť nezaujímavý). Prístrojom PB K3 sa dal urobiť aj test na meranie respiračnej intenzity a vdýchnutého objemu počas jedného nádychu. Tento test mi však prišiel ako ďaleko menej objektívny a validný.

Výsledky

Výkon dýchania sa zlepšil z 3,7 W na 17,2 W !!! (počas 6 týždňového obdobia). Objem vdychovaného vzduchu sa len nepatrne menil (čím dlhšie som trénoval, tým stabilnejšie som sa držal hodnôt od 4,0 do 4,3 l). Ostatné položky nepreukázali nejaké trendové zlepšenie.

Plavecký test: 400m na začiatku obdobia za 7:20m, 400m po 6 týždňoch tréningu s PB, kde som chodil 2x do týždňa plávať 7:03m (zlepšenie takmer 4% …výrobca uvádza 3,5%). Samozrejme na zlepení sa podieľalo veľa ďalších parametrov a preto sa nedá povedať, že 4% zlepšenie je len zásluhou PB (mierne sa zlepšila technika, vplyvom väčšej pohyblivosti ramien a taktiež sa u mňa zvýšila  špeciálna sila).

Subjektívne môžem povedať, že tréning s PB prispel k zlepšeniu môjho plaveckého výkonu na 400m (dýchalo sa mi ľahšie, v interných testoch som preplával pod vodou dlhšiu vzdialenosť s menším  subjektívnym zaťažením, dokázal som celkom komforte bežať intenzívne intervaly bez predchádzajúceho tréningu intenzity, … no jednoducho chcem povedať, že na mňa celkom zapôsobil :-).. ).

Netreba od PB očakávať zázraky, ale ak budete poctivo, pravidelne a správne trénovať, je veľký predpoklad, že Vám PB môže pomôcť zlepšiť Váš výkon (a to nielen v plávaní).

                                                                                                      Štefan Čuvala

                                                                                                      www.partofheart.eu

                                                                                                      partofheart@partofheart.eu

Podobné články

Časté infekcie horných dýchacích ciest, ich prevencia a tréning u športovcov.

Jar je obdobím, keď dostáva náš imunitný systém poriadne zabrať. Jeho úlohou je ochrániť nás pred chorobami a škodlivinami z vonkajšieho prostredia.

Pozor tento rok vypukla agresívna peľová sezóna

Tohtoročná jar je mimoriadne ťažká pre alergikov. Slzenie očí, nádcha, bolesti hrdla, svrbenie slizníc, či kašeľ  a ťažkosti s dýchaním pociťujú

Ako športovať s alergiou ?

Bývajú obdobia, keď Vám alergia len tak zľahka dýcha na chrbát, ale dokáže aj riadne pritlačiť. Slzy vám tečú prúdom, škriabe vás hrdlo, svrbia

Alergická reakcia-žihľavka až anafylaxia-po kombinácii určitej potraviny a fyzickej aktivity

Anafylaxia (anafylaktická reakcia) je závažná, akútna a životohrozujúca systémová reakcia, ktorej najťažšou formou je anafylaktický šok.  V

Časté infekcie horných dýchacích ciest, ich prevencia a tréning u športovcov.

Jar je obdobím, keď dostáva náš imunitný systém poriadne zabrať. Jeho úlohou je ochrániť nás pred chorobami a škodlivinami z vonkajšieho prostredia.

Pozor tento rok vypukla agresívna peľová sezóna

Tohtoročná jar je mimoriadne ťažká pre alergikov. Slzenie očí, nádcha, bolesti hrdla, svrbenie slizníc, či kašeľ  a ťažkosti s dýchaním pociťujú

Poštípanie hmyzom

V jarnom a letnom období sa ľudia viac pohybujú po prírode a príjemný pobyt im môže narušiť poštípanie hmyzom. Včela, osa, komár, čmeliak, sršeň

Ako športovať s alergiou ?

Bývajú obdobia, keď Vám alergia len tak zľahka dýcha na chrbát, ale dokáže aj riadne pritlačiť. Slzy vám tečú prúdom, škriabe vás hrdlo, svrbia

Novinky

Pozor tento rok vypukla agresívna peľová sezóna

Tohtoročná jar je mimoriadne ťažká pre alergikov. Slzenie očí, nádcha, bolesti hrdla, svrbenie

Ako zvládnuť tréning v týchto horúčavách?

Extrémne vysoké až tropické teploty prinášajú rad zdravotných rizík, ktoré môžu spôsobovať vážne

Poštípanie hmyzom

V jarnom a letnom období sa ľudia viac pohybujú po prírode a príjemný pobyt im môže narušiť

Newsletter

Ak chcete byť informovaný o novinkách a pripravovaných akciach, zadajte Váš email.