Lymská borelióza (LB)

21. júna 2013 , MUDr. Bergendiová Katarína, PhD.
Zdravie »

je infekčné ochorenie vyvolané baktériami Borrelia burgdorferi. Je to najčastejšie ochorenie prenášané poštípaním kliešťom, ale aj krv sajúcim hmyzom ako sú komáre a niektoré muchy. Jeho rozmnožovací cyklus trvá asi 12 – 18 hodín (u bežných baktérií sú to minúty – desiatky minút).

borelioza-1Ako každá bakteriálna infekcia – aj Lymská borelióza sa lieči antibiotikami, pričom, kľúčové je nasadenie antibiotík včas – hneď na začiatku ochorenia. Pokiaľ sa v mieste prisatia kliešťa vytvorí typická škvrna – erythema migrans, je potrebné ihneď navštíviť lekára, ktorý nasadí okamžitú antibiotickú liečbu. Asi polovici nakazených sa bohužiaľ škvrna nevytvorí. Niektorí chorí si ani nespomínajú na kliešťa – ten môže sám odpadnúť, bez toho aby si ho človek všimol.

Štádia ochorenia Lymskou boreliózou

Perspektíva úplneho uzdravenia je závislá na štádiu ochorenia. Pohybuje sa medzi 90% u akútnych lokalizovaných foriem a 30 % u chronických foriem ochorenia. Lymská borelióza nie je ochorenie primárne smrteľné a jeho klinické prejavy nebývajú dramatické, ale veľakrát sú typické svojim dlhodobým priebehom, recidívami a tendenciou k chronicite.

Príznaky boreliózy sa líšia v závislosti na tom, kedy bol človek nakazený :

1. Príznaky pri skorej nákaze boreliózou

borelioza-2Jediným skutočne typickým a nezameniteľným prejavom boreliózy je erythema migrans – červená škvrna, ktorá je buď homogénna alebo od prostriedka bledne. Vytvorí sa niekoľko dní/týždňov po nákaze na mieste, kde ste mali kliešťa (prípadne poštípanie od iného hmyzu). V prípade, že ste sa nakazili pred menej ako dvoma mesiacmi nemajú význam ani krvné testy, ktoré merajú hladinu protilátok proti boréliam. Protilátky sa totižto tvoria s určitým oneskorením po nákaze. V tomto období je infekcia ešte pomerne ľahko liečiteľná vhodnými antibiotikami. Pokiaľ škvrnu prehliadnete, ona zmizne a borélie sa medzi tým môžu rozšíriť krvným obehom alebo lymfou, prípadne pozdĺž nervových vlákien do organizmu. Bohužiaľ veľká väčšina nakazených si tento varovný príznak nevšimne, alebo neobjaví.

2. Príznaky pri ROZŠÍRENEJ NÁKAZE boreliózou

Za niekoľko týždňov možno pocítite celkové príznaky ochorenia, ktoré môžu pripomínať bežnú virózu. Pacient pociťuje únavu, bolesti svalov a kĺbov, bolesti hrdla – pocity ako pri normálnej chrípke… Teplota nebýva príliš vysoká. Táto zdanlivo normálna chrípka môže sama odoznieť a dlhý čas sa budete cítiť celkom zdravý. Len u časti nakazených sa v tejto fáze ochorenie rozvinie v plnej sile – príznakmi ako sú veľká únava, zápal kĺbov, prípadne svalov, pálenie a mravenčenie kože, prípadne iné neurologické obtiaže. Môžu sa objaviť ďalšie škvrny rôzne po tele. V tejto dobe rozšírenej infekcie je vhodný čas na krvné či iné testy.

borelie-4-lymfocytomTypickými prejavmi boréliovej infekcie v koži je migrujúci erytém, boréliový lymfocytóm a Acrodermatitis chronica atrophicans (ACA).

Príznaky napadnutia periférnych nervov sú hlavne pálenie kože, mravenčenie, tŕpnutie, pocit necitlivosti alebo sťahovavé bolesti po celom tele. Často je typické aj ochrnutie lícneho nervu. Napadnutie autonómneho nervového systému sa prejaví tachykardiou, nepravidelným srdcovým rytmom, potením v hornej časti tela, problémami s črevami alebo močovým mechúrom. Ak napadnú borélie CNS, môžu vyvolať zápal mozgu alebo mozgových blán. Tento zápal môže byť akútny s vysokou horúčkou a silnými bolesťami hlavy.

Ale oveľa častejšie máva chronický priebeh so závratmi, bolesťami hlavy, pocitmi tuhnutia šije, tŕpnutím končatín, či chrbta. V tomto štádiu sú už borélie rozšírené v tele a imunitný systém ani prípadná predchádzajúca liečba si s infekciou nedokázala poradiť. Pri správnej a dostatočne dlhej liečbe je ešte možné dostať ochorenie pod kontrolu.

3. Príznaky CHRONICKEJ INFEKCIE – najťažšie štádium ochorenia

borelioza-Telo sa v tomto štádiu nedokáže brániť bežným nákazám, pričom sa aktivujú herpetické vírusy a nabaľujú sa ďalšie chronické ochorenia. Môže sa rozbehnúť autoimunitné ochorenie.

Vznikajú bolestivé neuropatie, chronický zápal mozgu, ktorý nakoniec vedie k nefunkčnej krátkodobej pamäti, poruchám sústredenia a orientácie v priestore. Príznaky môžu byť veľmi podobne príznakom roztrúsenej sklerózy. Borelióza je tiež jedna z infekcií podozrivá z vyvolania chronického únavového syndrómu.

Borélie sa na rozdiel od bežných baktérii množia veľmi pomaly, preto máva choroba často pozvoľný a veľmi nenápadný priebeh.

Liečba Lymskej boreliózy

1. Po odstránení prisatého kliešťa

Môžete začať brať preventívne antibiotiká, alebo sledovať, či sa u vás prejavia nejaké príznaky boreliózy. V tejto chvíli sa nedá zistiť, či ste sa ochorením nakazili. Preventívna liečba by mala trvať minimálne 4 týždne, lepšie 6-8 týždňov, ale pri ich ordinovaní je vodné zvážiť, či ste ho chytili v rizikovej oblasti s vysokým výskytom nákazy, prípadne máte zníženú imunitu, ste tehotná a pod.

2. Včasná nákaza lymskou boreliózou

Pokiaľ sa vám po vytiahnutí kliešťa urobila škvrna typu erythema migrans, či máte chrípkovité príznaky počiatočnej nákazy treba sa začať čo najskôr liečiť. Krvné testy skôr ako 6 týždňov po nákaze budú negatívne i keď už borélie v tele máte. Pri prejavoch včasnej nákazy (tj. Niekoľko dní až týždňov po vytiahnutí kliešťa alebo po poštípaní hmyzom je odporučená liečba trvajúca minimálne 4 týždne, lepšie 6-8 týždňov.

Antibiotická liečba lymskej boreliózy

Dospelí a väčšie deti:

AMOXICILIN 1000-2000 mg 3xdenne

CEFUROXIME AXETIL 1000 mg 2x denne

DOXYCYKLIN 400 mg je možné rozdeliť do dvoch denných dávok, ale účinnejšia je delená dávka.

KLARITROMYCÍN 500 mg 2x denne alebo AZITROMYCÍN 500 mg 1x denne

Borelióza je infekčné ochorenie spôsobené baktériami, a preto sa lieči antibiotikami.

Vitamíny, potravinové doplnky a rôzne postupy tzv. alternatívnej medicíny môžu v niektorých prípadoch zlepšiť vašu kondíciu a urýchliť vaše uzdravenie alebo pomôcť antibiotikám v preliečení.

Doplnky pri liečbe boreliózy

Ide o doplnky stravy, prípadne lieky, ktoré môžu byť užitočné behom liečby boreliózy, samotné však v žiadnom prípade boreliózu neliečia a na stav boréliovej infekcie nemajú samy o sebe žiadny vplyv.

Podpora črevnej mikroflóry pri užívaní antibiotík:

  •  prírodné jogurty a kefíry
  •  laktobacily a ostatné probiotiká s odstupom od antibiotík najmenej 3 hodiny

K obnoveniu črevnej mikroflóry je treba pokračovať aj mesiac po vysadení antibiotík.

Pre predchádzanie, prípadne liečbu premnoženia plesní pri užívaní antibiotík:

  •  ako prevencia po dobu brania antibiotík – vynechať sladké potraviny, užívať oreganový olej, kaprylovú kyselinu, extrakt z grepových semienok a pod. potravinové doplnky pokladané za protiplesňové
  •  v prípade výrazných problémov s kvasinkami – antimykotikum (Flukonazol) 200-400mg denne až do úplného vymiznutia symptómov

Pre podporu funkcie pečene:

  • esenciálne fosfolipidy 900-1800mg denne
  • pečeni nesvedčí hladovanie, tuky a zložené cukry, pričom im prospieva glukóza

Ďalšie:

  • horčík, vitamín B12 a vitamín B6 (pyridoxin)
  • vitamín C
  • koenzým Q10 pre podporu srdca a zvýšenie energie 200-400mg denne

Okrem klasickej liečby je vhodné pre každého chorého platia odporučenia o zdravom životnom štýle, odpočinku, dostatku spánku a primeraného pohybu na čerstvom vzduchu, samozrejme podľa možností a zdravotného stavu.

MUDr. Bergendiová Katarína, PhD.

MUDr. Bergendiová Katarína, PhD.

Držiteľka certifikátov z kurzu prietokovej cytometrie a funkčnej diagnostiky a tiež medzinárodného certifikátu z nového odvetvia športovej imunológie, ako jediná na Slovensku.
V roku 2002 som obhájila na LFUK dizertačnú doktorandskú prácu „Šport a imunitný systém“.
MUDr. Bergendiová Katarína, PhD.

Podobné články

Ako sa brániť proti chrípke ?

Chrípka resp. influenza je akútne sa vyskytujúce, horúčkovité, vírusmi spôsobené, ťažké infekčné ochorenie horných dýchacích ciest. Na rozdiel od

Stres je zabijak imunity

Raz za čas každý z nás prežíva ťažšie chvíle, pričom sa vie, ze jeseň je jedno z najstresujúcejších období.  Zdravotnou hrozbou sa smútok, depresia

Recidivujúce vírusové infekcie u športovcov a prevencia

Rekreačný šport alebo primerané krátkodobé telesné cvičenie 3-4 krát za týždeň v trvaní 15-60 min pri 40-60%  intenzite maximálnej spotreby kyslíka

Deti, šport a imunita

Denný režim detí v tejto dobe vo väčšine prípadov nezodpovedá ich potrebe. Deti málo spia, nekvalitne sa stravujú, sú často stresované a majú

Časté infekcie horných dýchacích ciest, ich prevencia a tréning u športovcov.

Jar je obdobím, keď dostáva náš imunitný systém poriadne zabrať. Jeho úlohou je ochrániť nás pred chorobami a škodlivinami z vonkajšieho prostredia.

Pozor tento rok vypukla agresívna peľová sezóna

Tohtoročná jar je mimoriadne ťažká pre alergikov. Slzenie očí, nádcha, bolesti hrdla, svrbenie slizníc, či kašeľ  a ťažkosti s dýchaním pociťujú

Poštípanie hmyzom

V jarnom a letnom období sa ľudia viac pohybujú po prírode a príjemný pobyt im môže narušiť poštípanie hmyzom. Včela, osa, komár, čmeliak, sršeň

Ako športovať s alergiou ?

Bývajú obdobia, keď Vám alergia len tak zľahka dýcha na chrbát, ale dokáže aj riadne pritlačiť. Slzy vám tečú prúdom, škriabe vás hrdlo, svrbia

Novinky

Pozor tento rok vypukla agresívna peľová sezóna

Tohtoročná jar je mimoriadne ťažká pre alergikov. Slzenie očí, nádcha, bolesti hrdla, svrbenie

Ako zvládnuť tréning v týchto horúčavách?

Extrémne vysoké až tropické teploty prinášajú rad zdravotných rizík, ktoré môžu spôsobovať vážne

Poštípanie hmyzom

V jarnom a letnom období sa ľudia viac pohybujú po prírode a príjemný pobyt im môže narušiť

Newsletter

Ak chcete byť informovaný o novinkách a pripravovaných akciach, zadajte Váš email.