Jarná únava alebo vážnejšie ochorenie?

29. marca 2015 , MUDr. Bergendiová Katarína, PhD.
Zdravie »

Jarna unavaJarná únava sa nezaraďuje medzi klasické diagnózy, ale aj napriek tomu ňou trpí väčšina populácie. Je to pocit fyzickej a psychickej únavy, vyčerpania v období na konci zimy a začiatku jari. Na vzniku jarnej únavy sa podieľajú viaceré faktory: mesiace chladného počasia, ktoré nás nútia viacej času zotrvávať v prekúrených priestoroch, menej času venujeme aktívnemu relaxu na čerstvom vzduchu, znížené množstvo slnečného žiarenia cez deň počas zimných mesiacov, nižšia hladina vitamínov, antioxidantov,…

Pozor na ochorenia

Únavu však môžu mať na svedomí aj rôzne ochorenia, s ktorými si samy neporadíme. Ak dodržiavame všetky zásady zdravého života a aj napriek tomu sa necítime dobre, treba zájsť za odborníkom. V prvom rade treba pri dlhodobej únave urobiť krvné testy a vylúčiť anémiu, rôzne vírusové a metabolické ochorenia. Za únavou sa môžu skrývať aj poruchy štítnej žľazy, prípadne iné hormonálne poruchy. Ak sa rozhodnete únavu ignorovať, môže prejsť až do únavového syndrómu, kedy je už organizmus natoľko unavený, že vás vyradí úplne zo života a vy nevládzete ani vstať z postele.

Ako proti jarnej únave ?

Zdravý životný štýl je alfou a omegou. To znamená, že prácu by sme mali kompenzovať piatimi známymi S – zdravá strava, dostatok spánku, smiechu, športu a spokojný život v kruhu svojich blízkych.

STRAVA

 • Do svojho jedálneho lístka zaraďte veľa čerstvej zeleniny – TOP 10 jarnej zeleniny – a ovocia s obsahom vitamínu C, ktorá obsahuje enzýmy. Tie spolupracujú pri transporte vitamínov a tým sú tieto prírodné vitamíny v nich účinnejšie.
 • Odporúča sa aj preventívne podávanie vysokých dávok vitamínu C do žily, pričom má úlohu nielen v prevencii mnohých ochorení a má aj významný terapeutický potenciál, a to hlavne vďaka svojej schopnosti pôsobiť proti oxidačnému stresu, ktorý sa podieľa na vzniku mnohých ochorení charakterizovaných chronickým zápalom.
 • Tiež treba dbať na dostatočný prívod minerálov, stopových prvkov, dostatok bielkovín a vlákniny.
 • Dodržiavajte pitný režim, denne vypite dva až tri litre tekutín – najmä minerálky, ovocné a zeleninové šťavy, nesladené bylinkové čaje.
 • Obmedzte spotrebu tukov – ako sú napr. transmastné kyseliny (v sušienkach, pečive, zákuskoch, šiškách, hranolčekoch a väčšine margarínov), nasýtené mastné kyseliny, ktoré sú v tučnom mäse a plnotučných mliečnych výrobkoch, v loji, bravčovej masti či vo vaječnom žĺtku.
 • Zvýšte príjem nenasýtených mastných kyselín, ako sú napr. mononenasýtené v olivovocom oleji, orechoch, avokáde.
 • Zvýšte príjem omega 3 mastných kyselín , ktoré sú súčasť mnohých dôležitých metabolických procesov v tele. Telo si ich nevie samé vytvoriť, preto je nevyhnutné ich prijímať v potrave, ako sú zdravé morské ryby-losos, ľanové semienka. Ich nedostatok môže mať nepriaznivý vplyv na zdravie ciev a srdca a správnu funkciu nervového systému.
 • Zvýšte príjem vitamínu D, alebo sa viac pohybujte na slnku – ten hrá kľúčovú úlohu v podpore takzvanej vrodenej imunity proti vírusom a mikróbom.
 • Prijímajte antioxidant prítomný v červenom víne a v hrozne – resveratrol. Aktiváciou a posilnením  aktivity génu SIRT1 chráni organizmus pred chorobami akýmsi opätovným roztúrovaním mitochondrií, vnútrobunkových „elektrární“, ktorých činnosť pomaly slabne s vekom. Dokáže zabrániť abnormálnemu rastu buniek, ktorý vedú k rakovine prsníka a prostaty.
 • Jedným z overených prostriedkov pre detoxikáciu organizmu alebo tzv. čistenie krvi sú bylinkové čaje. Tými najznámejšími sú napr. žihľava dvojdomá, púpava lekárska, mäta pieporná, fenikel obyčajný, alchemilka obyčajná, sedmokráska obecná, lipa srdcovitá, medovka lekárska, rebríček obyčajný, kvet čiernej bazy, list brezy, kvet ibišteka, zelený čaj, maté a ďalšie. Čistiace bylinné čaje by sme pre zaistenie dostatočného efektu mali užívať niekoľkokrát denne po šálkach (odporúčaná dávka je bežne 0,5-1l počas jedného dňa), celú kúru potom aplikovať po dobu najmenej 2-3 týždňov. V prípade potreby môžeme po 2 týždňoch vysadenia celý proces opakovať.
 • Vhodné používať výživové doplnky ako sú výťažky z rastliny Echinacea, prípadne prípravky z hlivy ustricovej alebo kolostra, ktoré posilňujú nešpecifický imunitný systém a aktivujú vlastné obranné sily organizmu.

SPÁNOK

Dostatok spánku je dôležitý na regeneráciu tela a mysle. Všetci vieme, že keď sa dobre vyspíme, cítime sa lepšie, sme veselší, aktívnejší, životaschopnejší. Ak budeme nedostatkom spánku trpieť dlhšie, môžeme si spôsobiť okrem zvädnutej pleti aj vážne zdravotné problémy, napríklad oslabenú imunitu, zvýšený krvný tlak, zvýšenú chuť do jedla s následným priberaním, poruchy v sexuálnom živote a mnohé ďalšie. Potreba spánku pre ľudský organizmus je individuálna, ale aby človek normálne fungoval, potrebuje priemerne dospelý jedinec aspoň päť-šesť hodín spánku, ideálom je sedem až osem hodín.

ŠPORT A OTUŽOVANIE

Pocit pohody, ba dokonca eufórie, ktorý sa často dáva do súvislosti s pohybovou aktivitou, má podľa najnovších poznatkov svoj pôvod v intenzívnom vylučovaní hormónov nazývaných endorfíny, ktoré organizmus produkuje v priebehu každej činnosti vytrvalostného charakteru. Endorfíny sú látky podobné morfínu, ktoré sa uvoľňujú z hypofýzy pri rozličných situáciách vrátane intenzívneho pohybového zaťaženia. Majú priaznivý vplyv na prevenciu chorôb. Správnym pohybom prebiehajú v organizme pozitívne zmeny a taktiež sa nám výrazne prekrví mozog, čo sa prejaví pozitívne na psychike a nálade. Pohyb okrem už spomínaných vecí spomaľuje proces starnutia a zabezpečuje dobrú vitalitu. Najdôležitejšou pohybovou aktivitou pre všetkých je pohyb na čerstvom vzduchu v prírode. Najvýraznejší efekt na spomalení starnutia zistili vedci u ľudí, ktorí sa pravidelnému športovaniu venujú niekoľko desaťročí. Predpokladá sa, že ovplyvnenie mechanických a hormónových zmien v dôsledku cvičenia môže znížiť riziko rakoviny čreva, prsníka a prostaty.

Optimálny je pohyb na čerstvom vzduchu, kde vlastne telo aj otužujeme, čo má pri liečbe porúch imunity a alergických ochorení veľký význam. Postupným otužovaním môžeme v slizniciach vytvoriť obranné mechanizmy, ktoré zmierňujú alebo regulujú alergie a výskyt častých ochorení horných dýchacích ciest. K tomu samozrejme patrí SMIECH A DOBRÁ NÁLADA a SPOKOJNÝ život v kruhu svojich blízkych.

MUDr. Bergendiová Katarína, PhD.

MUDr. Bergendiová Katarína, PhD.

Držiteľka certifikátov z kurzu prietokovej cytometrie a funkčnej diagnostiky a tiež medzinárodného certifikátu z nového odvetvia športovej imunológie, ako jediná na Slovensku.
V roku 2002 som obhájila na LFUK dizertačnú doktorandskú prácu „Šport a imunitný systém“.
MUDr. Bergendiová Katarína, PhD.

Podobné články

Pozor tento rok vypukla agresívna peľová sezóna

Tohtoročná jar je mimoriadne ťažká pre alergikov. Slzenie očí, nádcha, bolesti hrdla, svrbenie slizníc, či kašeľ  a ťažkosti s dýchaním pociťujú

Ako zvládnuť tréning v týchto horúčavách?

Extrémne vysoké až tropické teploty prinášajú rad zdravotných rizík, ktoré môžu spôsobovať vážne kolapsové stavy, za istých podmienok vedúce až k

Poštípanie hmyzom

V jarnom a letnom období sa ľudia viac pohybujú po prírode a príjemný pobyt im môže narušiť poštípanie hmyzom. Včela, osa, komár, čmeliak, sršeň

Ako športovať s alergiou ?

Bývajú obdobia, keď Vám alergia len tak zľahka dýcha na chrbát, ale dokáže aj riadne pritlačiť. Slzy vám tečú prúdom, škriabe vás hrdlo, svrbia

Časté infekcie horných dýchacích ciest, ich prevencia a tréning u športovcov.

Jar je obdobím, keď dostáva náš imunitný systém poriadne zabrať. Jeho úlohou je ochrániť nás pred chorobami a škodlivinami z vonkajšieho prostredia.

Pozor tento rok vypukla agresívna peľová sezóna

Tohtoročná jar je mimoriadne ťažká pre alergikov. Slzenie očí, nádcha, bolesti hrdla, svrbenie slizníc, či kašeľ  a ťažkosti s dýchaním pociťujú

Poštípanie hmyzom

V jarnom a letnom období sa ľudia viac pohybujú po prírode a príjemný pobyt im môže narušiť poštípanie hmyzom. Včela, osa, komár, čmeliak, sršeň

Ako športovať s alergiou ?

Bývajú obdobia, keď Vám alergia len tak zľahka dýcha na chrbát, ale dokáže aj riadne pritlačiť. Slzy vám tečú prúdom, škriabe vás hrdlo, svrbia

Novinky

Pozor tento rok vypukla agresívna peľová sezóna

Tohtoročná jar je mimoriadne ťažká pre alergikov. Slzenie očí, nádcha, bolesti hrdla, svrbenie

Ako zvládnuť tréning v týchto horúčavách?

Extrémne vysoké až tropické teploty prinášajú rad zdravotných rizík, ktoré môžu spôsobovať vážne

Poštípanie hmyzom

V jarnom a letnom období sa ľudia viac pohybujú po prírode a príjemný pobyt im môže narušiť

Newsletter

Ak chcete byť informovaný o novinkách a pripravovaných akciach, zadajte Váš email.