Črevo, imunita a probiotiká

24. septembra 2012 , MUDr. Bergendiová Katarína, PhD.
Zdravie »

Dôležitou súčasťou nášho obranného systému je aj tráviaci trakt. Jeho úlohu z neznalosti však často podceňujeme. Črevo je zodpovedné nielen za trávenie potravy, ale rovnako za celý rad ďalších funkcií. Dôležitú úlohu zohráva práve pri vytváraní skutočnej obrannej línie proti vonkajším vplyvom. Obrannú funkciu čreva tvoria črevná mikroflóra, črevná sliznica a črevný imunitný systém.

Imunita sídli v čreve

Významným zdrojom imunity je sliznica v črevnom systéme, preto je veľmi dôležité udržiavať zdravú črevnú flóru a prečisťovať črevný systém správnou stravou a dostatkom tekutín. Pre naše zdravie je nevyhnutné, aby sme mali v črevách tie „správne” probiotické kultúry mikroorganizmov. Ak ich máme, funguje náš imunitný systém, máme nižší cholesterol, nemáme zažívacie ťažkosti a dokonca sa dokážeme lepšie brániť niektorým druhom rakoviny.

Na črevnú mikroflóru je preto treba pozerať ako na “samostatný mikrosvet”, ktorý je schopný vykonávať pre nás zdraviu prospešné činnosti. Naopak, ak v hrubom čreve nastane narušenie rovnováhy medzi jednotlivými druhmi baktérií, zmení sa črevné prostredie a môže začať škodiť. Nastávajú rôzne zažívacie ťažkosti (plynatosť, nadúvanie, kŕče, prekyslenie, zápcha, hnačka a pod.), ktoré môžu vyústiť do vážnych ochorení ako je zápal čreva, ulcerózna kolitída, alergie, rakovina čreva a pod…

Počas života sa zloženie mikroflóry čreva významne a výrazne mení. Mnohé štúdie ukázali, že výživa a vek sú hlavné faktory, ktoré ovplyvňujú zastúpenie jednotlivých baktérií v črevnej mikroflóre. Probiotické baktérie sústavným nedostatkom vláknin v strave, alebo s rastúcim vekom môžu celkom vymiznúť. Množstvo škodlivých enterokokov, enterobaktérií a klostrídií sa naopak zvyšuje. To môže viesť k nárastu toxických škodlivín, rakovine a poruche funkcie pečene.

 Zdravú črevnú flóru si najlepšie udržíme, ak budeme denne konzumovať prírodné užitočné baktérie – probiotiká.  Probiotický znamená v preklade podporujúci život.  Nachádzajú sa vo všetkých kyslých mliečnych výrobkoch  – zákvase, kefíre, acidofilnom mlieku, probiotických jogurtoch. Vysoké dávky má aj bryndza, kvasená zelenina – kapusta či kvasené uhorky. Probiotiká normalizujú črevnú flóru, pôsobia preventívne proti infekciám čreva a v dlhodobej štúdii má ich podávanie ochranný účinok  aj proti alergiám. Ľudské telo môže vďaka ním lepšie využiť vitamíny, vápnik alebo laktózu. Zlepšujú prekrvenie a pohyb čreva (peristaltiku) a pozitívne ovplyvňujú našu imunitu a produkciu vitamínu K a B12.

Narušovatelia črevnej mikroflóry

Tráviaci trakt dospelého človeka je domovom mimoriadne rôznorodého mikrobiálneho ekosystému, je hostiteľom takmer 500 odlišných bakteriálnych druhov. Správne fungovanie a vyrovnanosť črevnej mikroflóry môžu narušiť:

  • hnilobné črevné baktérie z potravín, ktoré podliehajú hnilobe (mäso, údeniny, vnútornosti, vajcia alebo čiastočne pokazené potraviny)
  • infekcie ako napr. Helicobakter pylori
  • zlé stravovacie návyky
  • nedostatok vlákniny v strave
  • stres
  • alkohol
  • antibiotiká – užívané pri liečbe infekčných chorôb
  • cytostatiká – lieky používané pri liečbe rakoviny
  • imunosupresíva – lieky na potlačenie imunity

Probiotiká nás ochránia

Ak už máme imunitu narušenú, napríklad po opakovanej liečbe antibiotikami, prísnej diéte alebo ak často trpíme infekciami,  je dobré siahnuť po probiotikách z lekárne vo forme prášku, tabletiek či sirupov s obsahom Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus gasseri, Bifidobacterium bifidum, Bifidobacterium longum.

Vhodne zvolené zloženie probiotických kultúr a ich prienik do čriev v životaschopnej forme môže zabrániť vzniku mnohých tráviacich ťažkostí a závažných civilizačných chorôb. Probiotiká majú na zdravie ľudí mimoriadne pozitívny vplyv bez vedľajších negatívnych účinkov. Probiotiká ako prípravky prirodzeného pôvodu by sa mali stať neodmysliteľnou súčasťou ochrany nášho zdravia.

                                                                       MUDr. Bergendiová Katarína, PhD

MUDr. Bergendiová Katarína, PhD.

MUDr. Bergendiová Katarína, PhD.

Držiteľka certifikátov z kurzu prietokovej cytometrie a funkčnej diagnostiky a tiež medzinárodného certifikátu z nového odvetvia športovej imunológie, ako jediná na Slovensku.
V roku 2002 som obhájila na LFUK dizertačnú doktorandskú prácu „Šport a imunitný systém“.
MUDr. Bergendiová Katarína, PhD.

Podobné články

Chcete schudnúť „do plaviek“ nárazovou diétou? Ohrozujete tak svoju imunitu

Pred začiatkom leta sa mnohí snažíme čo najrýchlejšie schudnúť. Neváhame siahnuť aj po radikálnych diétach a detoxikáciách. Nechceným dôsledkom

5 Najlepších sacharidov pre športovcov

Akokoľvek je športovec pred súťažou talentovaný, motivovaný a dobre trénovaný, hranica medzi víťazstvom a prehrou je veľakrát veľmi tenká. Strava

Omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 mastné kyseliny sú súčasťou mnohých dôležitých metabolických procesov v tele. Najdôležitejšie omega 3 mastné kyseliny sú DHA (kyselina

Škorica – Zdravá vôňa.

Škorica   je vzácna korenina, ktorej podmanivá typická vôňa nás ihneď prenesie do času Vianoc a vzbudí všetky krásne emócie spojené s týmito

Časté infekcie horných dýchacích ciest, ich prevencia a tréning u športovcov.

Jar je obdobím, keď dostáva náš imunitný systém poriadne zabrať. Jeho úlohou je ochrániť nás pred chorobami a škodlivinami z vonkajšieho prostredia.

Pozor tento rok vypukla agresívna peľová sezóna

Tohtoročná jar je mimoriadne ťažká pre alergikov. Slzenie očí, nádcha, bolesti hrdla, svrbenie slizníc, či kašeľ  a ťažkosti s dýchaním pociťujú

Poštípanie hmyzom

V jarnom a letnom období sa ľudia viac pohybujú po prírode a príjemný pobyt im môže narušiť poštípanie hmyzom. Včela, osa, komár, čmeliak, sršeň

Ako športovať s alergiou ?

Bývajú obdobia, keď Vám alergia len tak zľahka dýcha na chrbát, ale dokáže aj riadne pritlačiť. Slzy vám tečú prúdom, škriabe vás hrdlo, svrbia

Novinky

Pozor tento rok vypukla agresívna peľová sezóna

Tohtoročná jar je mimoriadne ťažká pre alergikov. Slzenie očí, nádcha, bolesti hrdla, svrbenie

Ako zvládnuť tréning v týchto horúčavách?

Extrémne vysoké až tropické teploty prinášajú rad zdravotných rizík, ktoré môžu spôsobovať vážne

Poštípanie hmyzom

V jarnom a letnom období sa ľudia viac pohybujú po prírode a príjemný pobyt im môže narušiť

Newsletter

Ak chcete byť informovaný o novinkách a pripravovaných akciach, zadajte Váš email.