Časté ochorenia horných dýchacích ciest, čo s tým ?

19. februára 2013 , MUDr. Bergendiová Katarína, PhD.
Zdravie »

ochorenia HDCJar je obdobím, keď dostáva náš imunitný systém poriadne zabrať. Jeho úlohou je ochrániť nás pred chorobami a škodlivinami z vonkajšieho prostredia. Pravidelné, primerané cvičenie a športovanie môže priaznivo ovplyvniť imunitný systém organizmu a jeho funkcie, čo má veľký význam v prevencii ľahších foriem imunitnej nedostatočnosti. Na rozdiel od miernej fyzickej aktivity, dlhotrvajúci a intenzívny tréning, ktorý je súčasťou vrcholového alebo výkonnostného športu bez nedostatočnej regenerácie, môže pôsobiť znižovaním obranyschopnosti jedinca. Po fyzickej záťaži vzniká krátkodobá prechodné obdobie zníženej imunitnej odolnosti (tzv. – imunosupresívne okno – „the open window“), ktorá môže pretrvávať v závislosti od dĺžky a intenzity záťaže približne 3–12-24 hodín. Pri nedostatočnej regenerácií a opakovanej zníženej odolnosti jedinca môže dôjsť k takzvanému prekrytiu otvorených okien a tým k výraznému zníženiu imunitnej odolnosti organizmu. Ak je u jedincov porucha imunity, veľmi často hlavne v tomto období trpia opakovanými herpetickými infekciami, aftami a doslova idú z jednej infekcie do druhej.

AFTÓZNE CHOROBY

afty sú bolestivé defekty ústnej sliznice a vyskytujú sa na sliznici líca, jazyka, mäkkého podnebia a sliznici ďasien. Afty sa môžu vyskytovať ojedinele ale aj chronicky sa opakujúce ( recidivujúce) afty. Predpokladá sa, že príčinou je vírusová etiológia, ale možná je aj súvislosť s tráviacimi poruchami (alergia na potraviny, gastritída, vredová choroba, pankreatitída, hnačky), poruchy imunity, poruchy výživy a hormonálne poruchy.

HERPES-ové ochorenia

Herpesypatria medzi najviac rozšírené vírusové ochorenia človeka. Pri nákaze sa prejavuje charakteristickými zmenami na koži i slizniciach, odkiaľ sa môže preniesť na iné osoby. Môže sa vyskytovať v okolí dutiny ústnej, ale aj na slizniciach očí a na slizniciach genitálii. Zdrojom nákazy môžu byť infikované osoby, ale aj nosiči vírusu. K prenosu dochádza slinami a pri pohlavnom styku. Herpetické vírusy sa rozmnožujú v mieste infekcie, pričom po ústupe môže vírus pretrvávať v organizme pacienta. K opätovnej aktivácii dochádza v dôsledku krátkodobého oslabenia imunity pod vplyvom viacerých faktorov – napr. slnko, horúčka, úraz, emočný stres, nadmerná športová záťaž a i.

Rôznorodé VÍRUSOVÉ infekcie a CHRÍPKA

sú infekčné ochorenie horných dýchacích ciest. Chrípki spôsobujú vírusy influenza typu A, B alebo C, pričom najzákernejším je typ A. Tieto vírusy každoročne menia svoj charakter, takže ľudský organizmus si s nimi musí poradiť každý rok nanovo. Chrípka je nebezpečné ochorenie, ktoré vie spôsobiť vážne komplikácie. Prejavuje sa bolesťou a slabosťou celého tela, malátnosťou, únavou a vysokými teplotami. Pri správnej liečbe odznie do 7 dní. Naopak prechladnutia a nádchu spôsobujú najmä tzv. rinovírusy, adenovírusy a ďalšie. Majú pomalší nástup, ľahší priebeh a málokedy ohrozujú organizmus vážnymi komplikáciami. Chrípka patrí k tzv. kvapôčkovým infekciám. Šíri sa kýchaním, kašľaním, rozprávaním, ale aj priamym kontaktom, napríklad podávaním rúk či bozkávaním. Z toho vyplýva prevencia pre chrípkové obdobie, ako napr. dodržiavať hygienické zásady ako pravidelné umývanie rúk, vyhýbanie sa blízkemu kontaktu s chorými ľuďmi, obmedzenia cestovania v MHD v chrípkovej epidémii, pravidelné vetranie doma aj v práci, minimalizovanie návštev klimatizovaných interiérov s vysokým výskytom ľudí. Chrípka má pri nedoliečení schopnosť vyvolať sprievodné zdravotné komplikácie u nedoliečených pacientov, prípadne u športovcov, ktorí podcenia svoje ochorenie a napriek chorobe trénujú, prípadne pretekajú. Podcenenie liečby a nevyležanie chrípky môže viesť k prepuknutiu napríklad vírusovej myokarditídy, teda zápalu srdcového svalu. Ak nás už chrípka napadla, treba sa jej postaviť účinným spôsobom. Správna liečba je kombinácia viacerých postupov, ako ľudových receptov, antivírusové lieky u vážne chorých pacientov s rôznymi chronickými ochoreniami. Jedinou vedecky overenou prevenciou proti chrípke je očkovanie. Každoročne sa obsah vakcíny mení podľa toho, ako odborníci predpokladajú vývoj chrípkových vírusov. O detailoch očkovania aj prípadných nežiaducich účinkoch sa poraďte s vaším lekárom.

Komplikácie vírusových infekcií

Zápal srdcového svalu (myokarditída), ktorý je priamo spôsobený vírusmi, je však našťastie veľmi zriedkavý. Symptómami sú poruchy srdcového rytmu, dýchavičnosť a rýchle unavenie sa. Ďalšou komplikáciou môže byť bakteriálna superinfekcia, kedy je typickým znakom je hnisavá ( žltkasto-zelenkavá produkcia) zapálenej sliznice, horúčka a ochorenia ako napr. zápal stredného ucha, zápal prínosových dutín, prípadne zápal hltanových mandlí a zápal pľúc. Tiež pri častejších nachladnutiach môže stav u niektorých jedincov vyústiť až do ťažkého vysilenia a do chronického únavového syndrómu s dočasným či trvalým vyradením zo športovej aktivity. Za nejasným obrazom môže byť skrytá dlhodobá vírusová infekcia (CMV, EBV) .

Tipy a triky na prevenciu proti vírusovým infekciám

 • dostatočný prísun vitamínov, najmä (vitamínu C) a stopových prvkov, ako napr.zinok a selén.
 • MedMed – med samostatne, alebo osvedčený trojboj: cesnak+med+citrón, prípadne zázvor. Pri všetkých prírodných produktoch (nielen mede) treba dávkovať najskôr malé množstvo a sledovať reakcie, aby nedošlo k alergickej reakcii!
 • Cibuľa na všetky spôsoby- cibuľový čaj , cibuľový extrakt (sirup) je dobrý pre lepšie vykašliavanie hlienov.
 • Bylinky
  • Echinacea – má značnú antibiotickú aktivitu, a to nielen proti baktériám, ale aj proti niektorým vírusom.
  • Skorocelový sirup tlmí suchý, dráždivý kašeľ.
  • Lipový čaj – na vypotenie pri teplote.
  • Šípkový čaj – ako prevencia, alebo aj počas liečby
  • Šalvia – silný odvar na kloktanie pri zápaloch hrdla, angíne.
  • Rakytníkový čaj – posilňuje imunitný systém
  • čaj Lapacho – má antivírovú aktivitu proti rôznym pôvodcom chrípky.
 • Zázvor – protibakteriálny a antivírusový efekt– bráni množeniu sa baktérií a vírusov

Užívanie výživových doplnkov

BETA-GLUKAN

posilňuje prirodzenú obranyschopnosť organizmu a pomáha výrazne zlepšiť kvalitu našej imunitnej reakcie proti vírusom, parazitom, baktériam a parazitom a pri záťaži organizmu fyzickým a/alebo psychickým stresom. Môžeme ho použiť pri recidivujúcich infekciách, u rizikových jedincov počas jesene a zimy, po vírusových infekciách (infekčná mononukleóza, ovčie kiahne, recidivujúce herpesy, afty), u športovcov po namáhavom tréningu, alebo preteku, u starších ľudí počas neskorej jesene zimy a skorej jari, u pacientov s alergiou a u pacientov pred plánovaným chirurgickým zákrokom. Z hľadiska užívania sú vhodné kúry v trvaní 2-3 mesiace 1-2-krát do roka v dávke 2 kapsle denne ráno nalačno, alebo krátkodobo pri akútnych infekciách, alebo po ťažkom preteku, alebo tréningu.

COLOSTRUM

imunomodulátor biologického pôvodu. Obsahuje celý komplex účinných látok, ktoré zabezpečujú výživu buniek, po jeho užívaní sa podľa klinických štúdii zlepšuje využívanie energie pri športovom výkone – urýchľuje regeneráciu a podporujú imunitný systém.

Čo s tréningom – športovať či nešportovať ?

Športovanie a tréning by mali byť pri chorobe druhoradé. Cvičenie spôsobuje akútne zníženie aktivity imunitného systému a imunitnej odolnosti. Niekedy sa prechodené prechladnutia môže skončiť komplikácami ako ochorením srdca, kĺbov a obličiek, prípadne rozvojom chronického únavového syndrómu v dôsledku nezvládnutej vírusovej infekcie.

Po infekcii:

Prechodené choroby sú tak trochu ako časované bomby a môžu sa vrátiť ako bumerang a potom prebiehať s ešte horším priebehom. Preto sa treba k tréningu po infekcii vrátiť až po úplnom odoznení príznakov.

 1. Tréning začať po dobratí liekov a po aspoň dvoch dní bez teplôt.
 2. Keď začnete, treba trénovať na začiatku v miernom tempe. Pri intenzívnom tréningu sa môže ochorenie veľmi často vrátiť s dlhodobejším priebehom.
 3. Pri tréningu je vhodné sledovať tepové frekvencie. Ak zistíte zvýšený tep, oproti vášmu normálu, môže to signalizovať ešte nedoliečenú infekciu a vtedy je lepšie znížiť intenzitu tréningu.

Športovci majú oproti bežnej populácii výhodu v dôsledku vylučovania endorfínov pri záťaži a tým pádom vo zvýšenej tolerancii na bolestivé podnety a lepšie znášanie a odolnosť voči bolesti. Táto vlastnosť je v živote často výhodná, ale pri chorobe sa niekedy môže stať veľkou nevýhodou a môže sa obrátiť proti nám. Preto by mali športovci počúvať signály svojho tela a aj v prípade ľahšej infekcie poskytnúť organizmu dostatočný čas na regeneráciu. V prípadne prehnanej záťaže pri ochorení, kedy je organizmus oslabený sa môže dostať do stavu, z ktorého sa bude zotavovať ďalšie dni, týždne, ale aj mesiace.

MUDr. Bergendiová Katarína, PhD.

MUDr. Bergendiová Katarína, PhD.

Držiteľka certifikátov z kurzu prietokovej cytometrie a funkčnej diagnostiky a tiež medzinárodného certifikátu z nového odvetvia športovej imunológie, ako jediná na Slovensku.
V roku 2002 som obhájila na LFUK dizertačnú doktorandskú prácu „Šport a imunitný systém“.
MUDr. Bergendiová Katarína, PhD.

Podobné články

Ako sa brániť proti chrípke ?

Chrípka resp. influenza je akútne sa vyskytujúce, horúčkovité, vírusmi spôsobené, ťažké infekčné ochorenie horných dýchacích ciest. Na rozdiel od

Stres je zabijak imunity

Raz za čas každý z nás prežíva ťažšie chvíle, pričom sa vie, ze jeseň je jedno z najstresujúcejších období.  Zdravotnou hrozbou sa smútok, depresia

Recidivujúce vírusové infekcie u športovcov a prevencia

Rekreačný šport alebo primerané krátkodobé telesné cvičenie 3-4 krát za týždeň v trvaní 15-60 min pri 40-60%  intenzite maximálnej spotreby kyslíka

Deti, šport a imunita

Denný režim detí v tejto dobe vo väčšine prípadov nezodpovedá ich potrebe. Deti málo spia, nekvalitne sa stravujú, sú často stresované a majú

Pozor tento rok vypukla agresívna peľová sezóna

Tohtoročná jar je mimoriadne ťažká pre alergikov. Slzenie očí, nádcha, bolesti hrdla, svrbenie slizníc, či kašeľ  a ťažkosti s dýchaním pociťujú

Ako zvládnuť tréning v týchto horúčavách?

Extrémne vysoké až tropické teploty prinášajú rad zdravotných rizík, ktoré môžu spôsobovať vážne kolapsové stavy, za istých podmienok vedúce až k

Poštípanie hmyzom

V jarnom a letnom období sa ľudia viac pohybujú po prírode a príjemný pobyt im môže narušiť poštípanie hmyzom. Včela, osa, komár, čmeliak, sršeň

Ako športovať s alergiou ?

Bývajú obdobia, keď Vám alergia len tak zľahka dýcha na chrbát, ale dokáže aj riadne pritlačiť. Slzy vám tečú prúdom, škriabe vás hrdlo, svrbia

Časté infekcie horných dýchacích ciest, ich prevencia a tréning u športovcov.

Jar je obdobím, keď dostáva náš imunitný systém poriadne zabrať. Jeho úlohou je ochrániť nás pred chorobami a škodlivinami z vonkajšieho prostredia.

Pozor tento rok vypukla agresívna peľová sezóna

Tohtoročná jar je mimoriadne ťažká pre alergikov. Slzenie očí, nádcha, bolesti hrdla, svrbenie slizníc, či kašeľ  a ťažkosti s dýchaním pociťujú

Poštípanie hmyzom

V jarnom a letnom období sa ľudia viac pohybujú po prírode a príjemný pobyt im môže narušiť poštípanie hmyzom. Včela, osa, komár, čmeliak, sršeň

Ako športovať s alergiou ?

Bývajú obdobia, keď Vám alergia len tak zľahka dýcha na chrbát, ale dokáže aj riadne pritlačiť. Slzy vám tečú prúdom, škriabe vás hrdlo, svrbia

Novinky

Pozor tento rok vypukla agresívna peľová sezóna

Tohtoročná jar je mimoriadne ťažká pre alergikov. Slzenie očí, nádcha, bolesti hrdla, svrbenie

Ako zvládnuť tréning v týchto horúčavách?

Extrémne vysoké až tropické teploty prinášajú rad zdravotných rizík, ktoré môžu spôsobovať vážne

Poštípanie hmyzom

V jarnom a letnom období sa ľudia viac pohybujú po prírode a príjemný pobyt im môže narušiť

Newsletter

Ak chcete byť informovaný o novinkách a pripravovaných akciach, zadajte Váš email.