Chlór v plaveckých bazénoch a jeho vplyv na zdravie

20. septembra 2012 , MUDr. Bergendiová Katarína, PhD.
Zdravie »

Plávanie ako pohybová aktivita je základným stavebným kameňom zložitejších pohybových zručností. Ako jeden z mála športov nemá skoro žiadne obmedzenia  z hľadiska veku, zdravotného stavu a výkonnosti.  Plávanie je zdravé, ale chlór v spojení s dalšími látkami je škodlivý a môže spôsobovať astmu, alergiu, zápaly priedušiek, ekzémy či gynekologické obtiaže.  Hlavnú vinu však nenesú dezinfekčné prostriedky, ale nezdravé prostredie, ktoré vzniká až pri spojení kyseliny chlórnej s dusitanmi. Dostanú sa do bazénu s močom a potom návštevníkov a vzniká tak zdraviu škodlivá zlúčenina trichlóramín, typický svojím zápachom v okolí plaveckých bazénov.

Voda nie je len H2O

Akýkoľvek druh vody  vždy obsahuje viac ako len čisté H2O. Upravovaná je pridaním množstva prísad – okrem iného aj chlóru. Práve chlór býva najčastejšie označovaný za vinníka, spôsobujúceho ako alergie, aj množstvo ďalších ochorení.

Chlór je dráždivý plyn a zvýšená sekrécia nosovej sliznice je prirodzenou reakciou na tento toxický plyn. Zabíja všetko živé, nielen vo vodnej ríši a bol používaný aj v prvej svetovej vojne. Voda v bazénoch sa musí upravovať tak, aby nevznikalo riziko infekcie pre kúpajúcich. Pre kryté bazény, ale aj bazény vo voľnej prírode platia hygienické normy, ktoré stráži hygienická služba. Základom dezinfekcie je chlórovanie vody, ktoré dáva vode i okolitému ovzdušiu charakteristický zápach. Zmyslom chlórovania je, aby sa nepreniesli choroboplodné zárodky kúpajúcich sa do vody a tam sa nerozmnožili. Chlórovaním vody však vznikajú aj  vedľajšie produkty.

Sú to :

  • Chloramín,
  • Trihalometán (Chloroform).

Chloramín

Chloramín vzniká chemickou reakciou chlóru s nečistotami vo vode, predovšetkým s potom a močom. Typický zápach v bazénoch a podráždenie očí po návšteve bazéna sú toho dôkazom.

Trihalometán

K druhej skupine vedľajších produktov dezinfekcie a chlorovodíkovým zlúčeninám patria ľahko prchavé halogénové zlúčeniny. Sú označované ako trihalometany alebo haloformy. Nejznámejším zástupcom je chloroform. Ako norma platí hodnota 20 mikrogramov na liter (µg/l). Koncentrácia je závislá na množstvo kúpajúcich sa a od teploty vody.

Poškodenie slizníc dýchacích ciest

Je známe, že chloramín a trihalometány (predovšetkým chloroform) sú schopné spôsobiť poškodenie dýchacích ciest. Sliznice dýchacích ciest sú priestupnejšie, opuchnuté a zápalovo reagujú. Epidemiologické dáta tiež ukazujú, že u vrcholových plavcov po intenzívnom kontakte s ovzduším v bazénoch dochádza k zmenám pľúcnych funkcií a zvýšeniu bronchiálnej precitlivelosti (hyperreaktibilite). Zo 735 opýtaných vrcholových plavcov udalo 24,9% že trpí bronchitídami, 16,9% sennou nádchou, 13,4% astmou a 10,2% zápalmi pľúc. Nedávne vedecké štúdie poukazujú na to, že dlhodobý vytrvalostný tréning môže byť sám osebe   príčinou ponámahovej bronchiálnej astmy.  Riziko výskytu bronchiálnej astmy je pri jednotlivých športoch rozdielne a najvyšší výskyt je u plavcov, bežcov na bežkách a vytrvalostných bežcov. Takéto závery boli aj výsledkom prieskumu výskytu bronchiálnej astmy na LOH v Pekingu, kde v skupina plavcov predstavovala až 19,3% z celkového počtu športovcov. Ale predpokladá sa , že hlavným faktorom  vzniku bronchiálnej astmy u plavcov  je dôsledok chronickej expozície dráždivých chloramínov a vedľajších produktov z výroby chlóru. Tieto účinky sú závislé na dávke a sú reverzibilné a ústup týchto ťažkostí  nastáva pri odchode do dôchodku zo špičkového športu.

Čo na záver ?

Voda v bazénoch sa musí dezinfikovať a chlórovanie má výhodu, že predchádza šíreniu infekčných ochorení. Vzhľadom ale ku vzniku zdravotných ťažkostí,  musí byť dávkovanie chlóru minimalizované. Hodnoty chloramínu a trihalomethánu vo vode a v ovzduší prostredia bazénov, ktoré sú nad normu, môžu vyvolať ťažkosti. V budúcnosti ba sa malo venovať viac pozornosti tomu, koľko chlóru sa do bazénov pridáva a tiež viac investovať aj do vývoja nových menej agresívnych dezinfekčných metód. Výrazne by to prispelo k spomaleniu šíreniu astmy najmä v populácii hospodársky rozvinutých krajín.

U jednotlivcov, u ktorých sa vyskytli ťažkosti je dôležité na riziko myslieť, hľadať symptómy a včasnou diagnostikou, efektívnou liečbou a cielenými opatreniami ťažkosti tlmiť. Ale treba si uvedomiť, že športové aktivity, ako plavecké tréningy nevedú vždy u pacientov s astmou k zhoršeniu bronchiálnych aj astmatických ťažkostí. Pravidelným  plaveckým tréningom je možné telesnú výkonnosť a astmu aj  zlepšiť a plávanie ako také je vhodným druhom športu pre astmatikov.

 

MUDr. Bergendiová Katarína, PhD.

MUDr. Bergendiová Katarína, PhD.

Držiteľka certifikátov z kurzu prietokovej cytometrie a funkčnej diagnostiky a tiež medzinárodného certifikátu z nového odvetvia športovej imunológie, ako jediná na Slovensku.
V roku 2002 som obhájila na LFUK dizertačnú doktorandskú prácu „Šport a imunitný systém“.
MUDr. Bergendiová Katarína, PhD.

Podobné články

Časté infekcie horných dýchacích ciest, ich prevencia a tréning u športovcov.

Jar je obdobím, keď dostáva náš imunitný systém poriadne zabrať. Jeho úlohou je ochrániť nás pred chorobami a škodlivinami z vonkajšieho prostredia.

Pozor tento rok vypukla agresívna peľová sezóna

Tohtoročná jar je mimoriadne ťažká pre alergikov. Slzenie očí, nádcha, bolesti hrdla, svrbenie slizníc, či kašeľ  a ťažkosti s dýchaním pociťujú

Ako športovať s alergiou ?

Bývajú obdobia, keď Vám alergia len tak zľahka dýcha na chrbát, ale dokáže aj riadne pritlačiť. Slzy vám tečú prúdom, škriabe vás hrdlo, svrbia

Alergická reakcia-žihľavka až anafylaxia-po kombinácii určitej potraviny a fyzickej aktivity

Anafylaxia (anafylaktická reakcia) je závažná, akútna a životohrozujúca systémová reakcia, ktorej najťažšou formou je anafylaktický šok.  V

Potápanie a jeho riziká pre ľudí s ochoreniami dýchacích ciest

Potápanie, či už v mori alebo v jazerách, sa stáva čoraz populárnejším športom. Pre zdravého človeka potápanie nepredstavuje významnejšie riziko. Iná

Blahodárne účinky plávania

Plávanie ako pohybová aktivita je základným stavebným kameňom zložitejších pohybových zručností. Je to jeden z mála športov, ktorý nemá skoro žiadne

Novinky

Pozor tento rok vypukla agresívna peľová sezóna

Tohtoročná jar je mimoriadne ťažká pre alergikov. Slzenie očí, nádcha, bolesti hrdla, svrbenie

Ako zvládnuť tréning v týchto horúčavách?

Extrémne vysoké až tropické teploty prinášajú rad zdravotných rizík, ktoré môžu spôsobovať vážne

Poštípanie hmyzom

V jarnom a letnom období sa ľudia viac pohybujú po prírode a príjemný pobyt im môže narušiť

Newsletter

Ak chcete byť informovaný o novinkách a pripravovaných akciach, zadajte Váš email.