MUMIO – Slzy kaukazských hôr – účinný BIO doping.

15. augusta 2012 , MUDr. Bergendiová Katarína, PhD.
Zdravie »

MUMIO sa nazýva aj „zázračným balzamom“ či  „slzami hôr“  a je to nenápadná tmavohnedá väzká lepivá hmota, ktorá síce nechutná, ale prirodzene funguje !  Všetky zložky MUMIO boli ideálne zlúčené v prírodnom procese trvajúcom tisíce rokov, preto je tento prípravok výborným podporným prostriedkom a prírodným stimulátorom organizmu.  

Z chemického hľadiska je MUMIO prírodná zmes organických a anorganických látok. Skladá sa z 26 stopových prvkov, 10 oxidov kovov, aminokyselín, steroidov, fosfolipidov, rady vitamínov, éterických olejov a ďalších biologicky aktívnych látok.  Slovo MUMIO doslova znamená “ochraňuje telo pred chorobou” alebo “telo uchovávajúce”.

Horský balzam zvaný MUMIO sa objavuje len ojedinele na niekoľkých miestach na svete, kde vznikli špecifické geologické, biologické a klimatické podmienky. Lokality, kde vzniká MUMIO sú vystavené dlhodobému intenzívnemu slnečnému žiareniu, nachádzajú sa v nadmorských výškach od 3500-5000 nm. a nie sú znečistené činnosťou človeka. Geologický vek horniny, ani jej typ nemajú vplyv na kvalitu mumia, pričom najkvalitnejšie mumio je z Kirgizska.  Ľudia ho poznajú už cez 2000 rokov a hovorili mu elixír života, ktorý bol pre nich všeliekom. Aj keď sa vedcom podarilo rozlúštiť mnohé tajomstvá tejto látky, jej pôvod stále ešte zostáva nejasný. Vedecký výskum mumia  začal okolo roku 1950. Najďalej pokročila Čína, potom Spojené štáty americké, bývalý  Sovietsky zväz, Irán a India.

Liečivé vlastnosti Mumia

Mumio pomáha pri liečení radu ochorení, ako napríklad:

 • zlomeniny – skracuje čas zrastania zlomených kostí (2 až 2,5 krát), posilňuje krehké kosti

 • v prípade vykĺbenín, narazenín, natiahnutých väzov urýchľuje hojenie týchto poranení,

 • kožné choroby, popáleniny,

 • ochorenia obvodového nervstva, predovšetkým zápaly nervov,

 • ochorenia obehového ústrojenstva – posilňuje obehové ústrojenstvo a srdce, obnovuje procesy krvotvorby,

 • choroby tráviaceho ústrojenstva – rýchlo likviduje otravy a pomáha pri nechutenstve, obnovuje mikroflóru v tráviacom systéme,

 • ochorenia horných dýchacích ciest (chronické ochorenia, nádcha, kašeľ, angína) a tuberkulóza, ktorých liečbu skracuje až trikrát.

Okrem toho Mumio:

 • zvyšuje telesný a duševný výkon, dodáva energiu, zvyšuje potenciu,

 • športovci nazývajú Mumioelixírom rekordov“, pretože pomáha organizmu znášať veľkú fyzickú záťaž,

 • zvyšuje odolnosť proti bakteriálnym a vírusovým infekciám, ničí stafylokokov, streptokokov a iné choroboplodné baktérie,

 • chráni organizmus pred reakciami na náhle výkyvy tlaku,

 • odstraňuje negatívne následky užívania liekov, ožiarenia a chemoterapie,

 • znižuje svrbenie po hmyzom bodnutí,

 • znižuje bolesť zubov a pomáha pri paradentóze,

 • podporuje vylučovanie škodlivých chemických zlúčenín

Vedecké výskumy preukázali, že Mumio je prírodným biostimulátorom, ktorý:

 • urýchľuje regeneráciu poškodených tkanív a kostí,

 • má protizápalové, baktericídne a analgetické účinky,

 • dopĺňa nedostatok vitamínov a minerálov v organizme

MUMIO a ZLOMENINY – Mumio až trojnásobne urýchľuje zrastanie kostí. Proces sa spúšťa už medzi 9. – 14. dňom, bez Mumia prebieha nielen pomalšie, ale štruktúra novo vytvoreného kostného regenerátu je ďaleko nižšej kvality. Okrem iného obsahuje tie isté stopové prvky ako kostné tkanivo (vápnik, fosfor, draslík, aj stroncium a berýlium), takže je dokonalým stavebným materiálom potrebným pre jej formovanie. Mumio sa selektívne sústreďuje v mieste zlomeniny, pričom poškodené tkanivá ho intenzívne vstrebávajú.

V univerzite v Taškente skúmali vedci účinky mumia na zrast kostí u 2500 ľudí, ktorých rozdelili na dve skupiny. Prvej skupine podávali mumio po dobu 30 dní a tzv. hojivá ostifikácia kostného tkaniva prebiehala o 13-17 dní rýchlejšie než u druhej skupiny, ktorá mumio neužívala. Príčinu tohoto pripísali práve stronciu, ktoré je v múmiu v prírodnej, nerádioaktívnej forme a pri ukládaní v kostiach kooperuje s vápnikom a používá sa ako „ťahač vápniku“ k remineralizácii kostí – najmä pri kalcifikácii po fraktúre.

Mumio urýchľuje aj zrastanie kostných úlomkov a zvyšuje kvalitu tohoto zrastania. Patologická pohyblivosť a krepitácia úlomkov rýchlo mizne. Mumio priaznivo ovplyvňuje proces aj v prípadoch, keď sa úlomky dotýkajú iba bočnou plochou alebo sa nedotýkajú vôbec. Pri dotyku kostných plôch menej ako na polovicu až tretinu ich šírky, Mumio podporuje vývoj nadmerného svalku, ktorého prestavba (spätný vývoj a obnova normálnej kostnej štruktúry) je rýchla, pričom sa deformovaná os kosti vyrovnáva. Aplikáciou Mumia sa o 51,3% znižuje výskyt následných deformácií končatín, obmedzenie pohyblivosti kĺbov, uhlové deformácie kostí atď., a to aj u osôb stareckého veku.

Pri otvorených zlomeninách sa vďaka Múmiu rýchlo vstrebávajú zničené tkanivá, zmenšuje sa vylučovanie hnisu, rana sa očisťuje, mäkké tkanivá sa obnovujú a urýchlene regenerujú, nastáva rýchla granulácia a epitelizácia. Tým všetkým Mumio značne urýchľuje liečbu (o 14 – 18 dní) a napomáha úplnej regenerácii organizmu. Má silné protizápalové pôsobenie.

Vďaka svojim vlastnostiam Mumio výrazne zlepšuje celkový stav pacientov. Keďže úraz poškodzuje organizmus ako celok, nevynímajúc rad dôležitých orgánov, Mumio kompenzuje škodlivé poúrazové reakcie organizmu a normalizuje krvný obraz. Bolestivosť, krvné podliatiny a opuchy sú len krátkodobé a ďaleko menej zreteľné. Po nasadení teplota spočiatku stúpne, ale čoskoro sa normalizuje, človek je aktívny, má dobrú náladu, dobre je a pokojne spí.

Pamätajte:

 • hojenie je tým rýchlejšie, čím skôr po zlomenine začneme Mumio užívať

 • užívanie Mumia v malých dávkach dlhšiu dobu je omnoho účinnejšie než krátkodobé užívanie vysokých dávok

Adaptogén
Mumio je veľmi  silný adaptogén s excelentnými  vlastnosťami. Aby bolo možné látku zaradiť medzi adaptogény, musí spĺňať tieto kritériá:
– musí byť ABSOLÚTNE netoxická a z hľadiska vplyvu na organizmus ÚPLNE neškodná na funkciu jedinca musí mať priebežný blahodárny vplyv
– zvyšuje odolnosť a obranyschopnosť organizmu proti pôsobeniu rôznych stresových situácií fyzického, psychického či chemického charakteru
– normalizuje telesné funkcie bez ohľadu na existujúci (aj chorobný) stav

Na rozdiel od liekov, ktoré mávajú vedľajšie účinky, musia adaptogény vyvolávať blahodárny vplyv na organizmus bez jeho narušenia alebo poškodenia. Iba veľmi málo látok má adaptogénne vlastnosti a len niektoré z nich tak silné ako mumio. Mumio nevyvoláva žiadne toxické, ani iné vedľajšie účinky ani pri dlhodobom užívaní.

Je lepšie chorobám predchádzať, ako ich liečiť.

Je vedecky dokázané, že ľudia, ktorí absolvovali múmiovú kúru 2-3 krát do roka, boli menej náchylní na infekčné ochorenia, než tí, ktorí múmio nebrali vôbec. Aplikáciou múmia sa znižuje náchylnosť k infekciám v oblasti krku, nosa a uší; dochádza k výraznému zníženiu rizika vzniku infekcie močových ciest. Stimulačný účinok múmia na imunitu je založený na mnohostrannom komplexe účinkov, ktoré nešpecificky posilňujú imunitný systém ako celok.

Základné účinky mumia:

 • spevňujúci účinok na svalovú hmotu a telesnú stavbu (športovci, silové vytrvalostné disciplíny)
 • posilnenie telesnej a duševnej odolnosti voči stresu
 • posilnenie imunitného systému
 • antioxidačné účinky – spomalenie procesu starnutia,  úžasné zvýšenie mentálnych schopností
 • predoperačné a pooperačné – celkové posilnenie organizmu a urýchlenie regenerácie a rekonvalescencie

Použitie Mumio
Vnútorne: rozpustené vo vode, šťave, mlieku alebo mede (Mumio je veľmi dobre rozpustné),

Zvonka: mazaním, potieraním, kvapkaním prípravku rozpusteného v šťave, olejoch, liehu, pridaním do mastí.

Pri liečbe celého radu chorôb sa najlepšie výsledky dosahujú pri súčasnom vnútornom i vonkajšom použití Mumio. V čase liečby prípravkom Mumio sa neodporúča pitie alkoholických nápojov. Kapsule sa môžu priamo prehĺtať alebo vysypať obsah a rozdeliť na menšie porcie, ktoré je možné rozpustiť v tekutine a vypiť alebo používať zvonka v roztokoch.

Mumio zrýchľuje regeneráciu pri úrazoch a je to ideálny doplnok pre športovcov. Pri dlhodobom užívaní nevyvoláva žiadne toxické, ani iné vedľajšie účinky, ale zároveň si treba uvedomiť, že Mumio nie je spasiteľný všeliek.

MUDr. Bergendiová Katarína, PhD.

MUDr. Bergendiová Katarína, PhD.

Držiteľka certifikátov z kurzu prietokovej cytometrie a funkčnej diagnostiky a tiež medzinárodného certifikátu z nového odvetvia športovej imunológie, ako jediná na Slovensku.
V roku 2002 som obhájila na LFUK dizertačnú doktorandskú prácu „Šport a imunitný systém“.
MUDr. Bergendiová Katarína, PhD.

Podobné články

Chcete schudnúť „do plaviek“ nárazovou diétou? Ohrozujete tak svoju imunitu

Pred začiatkom leta sa mnohí snažíme čo najrýchlejšie schudnúť. Neváhame siahnuť aj po radikálnych diétach a detoxikáciách. Nechceným dôsledkom

5 Najlepších sacharidov pre športovcov

Akokoľvek je športovec pred súťažou talentovaný, motivovaný a dobre trénovaný, hranica medzi víťazstvom a prehrou je veľakrát veľmi tenká. Strava

Omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 mastné kyseliny sú súčasťou mnohých dôležitých metabolických procesov v tele. Najdôležitejšie omega 3 mastné kyseliny sú DHA (kyselina

Škorica – Zdravá vôňa.

Škorica   je vzácna korenina, ktorej podmanivá typická vôňa nás ihneď prenesie do času Vianoc a vzbudí všetky krásne emócie spojené s týmito

Novinky

Pozor tento rok vypukla agresívna peľová sezóna

Tohtoročná jar je mimoriadne ťažká pre alergikov. Slzenie očí, nádcha, bolesti hrdla, svrbenie

Ako zvládnuť tréning v týchto horúčavách?

Extrémne vysoké až tropické teploty prinášajú rad zdravotných rizík, ktoré môžu spôsobovať vážne

Poštípanie hmyzom

V jarnom a letnom období sa ľudia viac pohybujú po prírode a príjemný pobyt im môže narušiť

Newsletter

Ak chcete byť informovaný o novinkách a pripravovaných akciach, zadajte Váš email.