Karol Voltemar – Cesta okolo sveta na bicykli

21. februára 2013 , redakcia
Zdravie »

Karol Voltemar sa vydáva na Cestu okolo sveta…
A my prinášame rozhovor s ním o zdraví, prevencii a príprave na cestu.

1. Poprosím Ťa o krátky životopis aj s krátky načrtnutím Tvojej cesty okolo sveta a co ta k tomu motivovalo a fotografiou.
Voltemar-3
Je to dlhý príbeh, ktorý začal na strednej škole, kde sme začali cestovať na bicykli nielen na Slovensku, ale aj cez hranice. V 15-tich som začal bicyklovať a v 17-tich som šiel na prvý cykovýlet. Rád cestujem, sponzávam a bicyklujem. Precestovať som chcel čo najviac, ale krajiny, ktoré sú ďalej sú problém. Letenky sú drahé a času na ne je málo. Najlepšie je to vziať naraz. To je jedna s motivácií, prečo sa vybrať na „Cestu okolo sveta“. Ďalšia je sloboda, ktorá je to najkrajšie, čo na svete máme, skúsenosti a veci, ktoré sa na ceste naučím a spoznám. Životopis je docela nuda. Vyštudoval som strednú školu elektrotechnickú, ktorá mi vôbec nešla… :-). Venoval som sa IT, tak ako celý život. Skončil som ako lektor, kde som si privyrábal na študentský život. Okrem toho som získal na zopár projektoch skúsenosti s webom, IT a počítačmi v dobe, keď internet u nás len začínal. Škola prešla plynulo na druhú koľaj a venoval som sa len práci. Prešiel som po niekoľkých rokov na fulltime a získal prax na zopár projektoch, popri ktorých som mierne pokračoval v školeniach, ale v rámci možností. Teraz som sa k tomu na okamih vrátil a okrem toho sa venujem niekoľko rokov online marketingu, SEO a konzultingu v IT. Mám 29 rokov a mám trošku inú predstavu o živote ako v tom čo vidím okolo seba. Veľmi si vážim aj ľudí, ktorí mi pomáhajú s projektom, bez nich by to bolo omnoho ťažšie.

2. Ktorým športom si sa venoval/a v detstve–rozvíjal/a si všeobecnú pohybovú prípravu a ktorý šport bol počas detstva tvoj najobľúbenejší?
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Začalo to dávno..:-). V troch rokoch som stál na ľade a padal. Potom sa to zlepšilo, už to bola gymnastika, len drevu moc neporučíš. Potom to išlo rýchlo -, hokej, futba, tenis, vlastne veľa športov, ale nič mi nešlo. Vlastne ako dieťa ma to ani veľmi nebavilo a nemal som k športu vzťah. Potom prišlo konečne niečo zaujímavé – karate. Tiež mi to nešlo, ale z tréningu som chodil po štyroch a budoval som si kondíciu a učil prekonávať sa. Skončil som po štyroch rokoch a na strednej škole som začal hrávať futbal, basketbal, behať a bicyklovať. Postupne som si zakúpil výbavu a začal korčuľovať a lyžovať. Problémy s kolenami mi postupne obmedzili basketbal, futbal, beh aj turisitiku. Obľúbené nebolo teda nič, až tá cyklistika, pričom turistika a pobyt v prírode patrili k tomu.

3. Pozastavilo Ťa počas športovej kariéry nejaké ochorenie?
Športovú kariéru som nikdy nerozvíjal. Trošku som sa venoval športu popri práci, životu. V nemocnici som bol raz na operácii tváre v Prešove a s dvojitou zlomeninou stehna v Taliansku.

4. Ako riešiš svoje ochorenia, čo Ti pomáha a čo robíš , aby si nebol chorý?
Chorý som raz za rok. Väčšinou neodolá moje telo po náročných tréningoch v chladnom období. Telo po objemovom tréningu v chlade stráca schopnosť brániť sa vplyvom z okolia a hlavne bacilom.

5. Mal si nejaké vážne úrazy?
Už som spomínal operáciu stehennej kosti v Taliansku, od ktorej mám pamiatku a to tyč v nohe a zopár klincov. Vtedy som po úraze stratil 2,5 litra krvi a ešte dnes sa dávam dokopy.

6. Cvičíš kompenzačné, strečingové, prípadne pilatesové cvičenia a koľkokrát za týždeň?
Trénujem okrem klasického tréningu na bicykli, behu každý deň od 15 minút do 60 minút strečing, balančné, kompenzačné a posilňovacie cvičenia, aby som vôbec mohol chodiť bez bolesti. Po tréningu strečing od 10 – 50 minút podľa času a možností. Dysbalancia je u mňa po 4 rokoch ešte stále znateľná. Každý deň sa snažím pred strečingom rozhýbať aspoň chôdzou, ak náhodou nešpotujem. Trénujem 5 – 6 dní v týždni, ale závisí podľa obdobia. V zime trénujem od 40 – 80 hodín mesačne. V lete aj s maratónmi 100 – 140 hodín za mesiac.

7. Akú máš stravu – prevaha mäsa, zeleniny, ovocia..?
Zelenina v lete. Šalát niekedy aj 3x denne. V zime je nekvalitná a kompenzujem ju kyslou kapustou a ovocím. Teraz pred cestou sa snažím pribrať, a tak jem “piate cez deviate”. Mäso je jeden až dva krát do týždňa. Inak strava závisí od obdobia. Najprísnejšia je jar, kde jem podľa tréningového plánu a voľnejšia je zima. Takto pred cestou to je jedno, keďže ma žiadne preteky nečakajú. Počas pretekov dopĺňam stravu o doplnky výživy.

8. Akú máš regeneráciu, ako oddychuješ a koľkokrát za týždeň ? Ako plánuješ regeneráciu počas cesty?
Oddychujem. Minimálne jedenkrát týždenne, ale v zime samozrejme viac, nech sa telo dá dokopy. Tréningy kombinujem, aby telo bolo čo najviac v pohode, len niekedy to nevyjde, ak príde do toho niečo neplánované. Počas cesty ako vhodnú regeneráciu plánujem oddych 1x týždenne a 3-4 dni mesačne vcelku. Bicykel si spestrím aj turisitkou, ak sa bude dať. Každý rok budem určite mesiac až dva vcelku oddychovať, teda nejazdiť alebo sa len tak zľahka voziť do hodiny denne.

9. Akú chceš počas cesty dodržiavať životosprávu a stravu?
OLYMPUS DIGITAL CAMERAStrava bude cykloturistická, teda čo budem vládať odniesť a pribežne budem dopĺňať cestou. Ale budem mať na “sklade” (v taškách) nejaké bielkoviny, ktoré budem používať ak sa  nedostanem k ich prirodzenému zdroju. Inak okrem lokálnych jedál to budú istiť potraviny, ako varená ryža, zelenina a čaj.

10. Ako máš podchytenú starostlivosť o svoje zdravie počas cesty?
Idem si dať do poriadku zuby, možno mi budú musieť vytrhnúť dva zuby. Ešte si dám odstrániť jedno, dve rizikové znamienka a ostatné na ceste snáď budem vedieť vyriešiť operatívne.

 

11. Si na cestu špeciálne poistený?
Nie, vybavenie a majetok sa poistiť nedá. Čo sa týka zdravotného poistenia zabezpečím si Alpenverein , ktoré zabezpečuje zachraňovanie pri úrazoch a vo voľnom čase.Je platný na celom svete. Tiež mám poistenie s Orange a budem mať cestovné poistenie.

12. Akými rečami sa vieš dohovoriť pri zdravotnom probléme v zdravotníckych zariadeniach v iných štátoch?
Anglicky, ale zo skúseností viem, že je problém aj v štátoch EU s angličtinou.

13. Máš základné zdravotné potreby a lieky prvej pomoci zo sebou ?
Beriem si zubnú kefku, pastu, obväz, leukoplast a lekárničku so základnými potrebami.

Držíme palce a ďakujeme za odpovede na otázky …

Podobné články

Matej Kazár – v biatlonovej pätnástke

Matej Kazár po úspešnej biatlonovej sezóne . Poprosím Ťa o krátky životopis aj s vymenovaním športových úspechov, fotografiou a klubovou

Vozíčkar Matúš MICHAL – tvrdohlavý introvert

Ako by si sa charakterizoval? Tvrdohlavý introvert… 🙂 Ako vnímaš svoj handicap, ovplyvňuje ti život? Kedysi mi to prekážalo a nevedel som sa

Nevzdal to a teraz je profesionálny wakeboardista a motivátor – Bastian Perret

Na jazere OMSZK (pri Budapešti – poznámka prekladateľa) usporiadali wakeboardisti extrémnu ukážku. Na dosku nasadol aj francúzsky telesne postihnutý

Martina Kohlová a Ivana Kmeťová – najúspešnejšie z MS v rýchlostnej kanoistike v Duisburgu

Kajakárky Ivana Kmeťová s Martinou Kohlovou sa v sobotnom bloku finále na 40. majstrovstvách sveta v rýchlostnej kanoistike v nemeckom Duisburgu

Novinky

Pozor tento rok vypukla agresívna peľová sezóna

Tohtoročná jar je mimoriadne ťažká pre alergikov. Slzenie očí, nádcha, bolesti hrdla, svrbenie

Ako zvládnuť tréning v týchto horúčavách?

Extrémne vysoké až tropické teploty prinášajú rad zdravotných rizík, ktoré môžu spôsobovať vážne

Poštípanie hmyzom

V jarnom a letnom období sa ľudia viac pohybujú po prírode a príjemný pobyt im môže narušiť

Newsletter

Ak chcete byť informovaný o novinkách a pripravovaných akciach, zadajte Váš email.