Joga pekne od začiatku

22. júna 2012 , redakcia
Zdravie »

Niet pochýb, že slovo joga pozná takmer každý. Mnohí si pod ním predstavia tajomného, sporo odetého indického muža, sedieť v lotosovom sede a meditovať niekde v Himalájach. Na druhej strane, vplyvom západu si veľa ľudí predstaví mladých, flexibilných a krásnych ľudí v jogovom štúdiu. Už aj u nás vo všetkých väčších mestách je vidieť trend pribúdania jogových centier. Joga je viac ako iba dobrý strečing, fyzické cvičenie, statická výdrž v rôznych pokrútených polohách a relaxačné techniky. Pod jej povrchom sa skrýva čosi viac ako len dosiahnutie krásneho a ohybného tela.

Joga je disciplína pochádzajúca z Indickej mytológie, ktorej korene siahajú 5000 rokov späť do minulosti. Je spájaná so starými hinduistickými textami, z ktorých si aj dnešný západný človek vie niečo vybrať, niečo vziať pre seba. Slovo joga znamená spojenie alebo jednotu. Je odvodená zo sanskritského slova „yuj“ znamenajúceho zviazať, spojiť, pripojiť, riadiť a sústrediť svoju pozornosť, použiť a aplikovať ju. Môžeme povedať, že je vedou o živote, o správnom spôsobe bytia a mala by byť súčasťou každodenného života. Je to cesta života. Učí nás ako žiť svoj život s múdrosťou, vedomím a porozumením.

Už v staroveku jogíni verili, že človek aby bol v súlade so sebou a so životným prostredím, musí zjednotiť telo, myseľ aj  ducha  a zároveň mať pod kontrolou svoje emócie aj činy.

Asi pred 2000 rokmi Patanjali (indický učiteľ a filozof) zosumarizoval a zadefinoval jogu v Joga sutrach (filozofických textoch) a je považovaný za zakladateľa jogovej filozofie.  Jeho systém má 8 na seba nadväzujúcich stupňov:

  1. univerzálne etické kódexy – YAMA (jama)
  2. etické princípy správania sa k sebe samému , sebadisciplína– NIYAMA (nijama)
  3. cvičenie jogových pozícii, telesné polohy – ÁSANY
  4. dýchacie techniky – PRÁNAYÁMA (pránajáma)
  5. kontrola zmyslov, zmysly pod kontrolou – PRATYAHÁRA (pratjahára)
  6. koncentrácia, sústredenosť mysle – DHÁRANÁ
  7. meditácia – DHYÁNA (dhjána)
  8. stav najvyššieho vedomia, splynutie s vlastným ja, extáza, myseľ nerušená vonkajškom, osvietenie, blaženosť – SAMÁDHI (moksha, kaivalya, jivana mukta).

V jednotlivých stupňoch sa používajú rôzne techniky ásany, pránajáma, mudry – pozície a gestá rúk a prstov, bandhy – zádrže energie, uzávery pre prúdenie energie, shatkarmy – očistné techniky. Tieto techniky čistia telo, myseľ a energetický systém tela. Sú usporiadané v rôznych systémoch.

V súčasnosti sa ku klasickej joge pridávajú rôzne netradičné prvky. Preto je dnes tak veľa druhov jogy. Joga je trend a životný štýl, cvičí sa takmer všade. V takej podobe ako ju poznáme my, je iba niekoľko desaťročí.  Zdá sa nám, že denne vznikne nejaký nový druh. Sú naozaj nové? Ako si z nich vôbec vybrať? Pre začiatočníka je ťažké zistiť rozdiely. Takmer všetky štýly sú založené na rovnakých fyzických pozíciach, každý štýl kladie osobitný dôraz na niečo iné.

Tak ako môže viesť veľa ciest na vrchol hory, tak aj rôzne druhy a formy jogy vedú k tomu istému cieľu „jivan mukti“ oslobodeniu duše. Koľko ľudí, toľko chutí. Každý človek by si mal vybrať druh jogy, ktorý mu bude sedieť, podľa jeho individuálnych potrieb.

Mnohé druhy jogy nesú názov zakladateľa, pôvodcu ako Iyengar joga, Sivananda joga, Satyananda joga, Bikram joga, Amrit joga, KaliRay Triyoga a iné. Niektoré druhy môžu byť spojené s jogovými tradíciami ako Ashtanga Vinyasa joga, Jivamukti joga, Dru joga , Anahata joga a Ananda joga.

Potom vznikli jogy s výstižnými názvami ako Power joga, Prenatal yoga, joga smiechu, Hot yoga, joga pre deti, Budokon, Yogic Arts, Flow yoga, Creative yoga, Kripalu joga, Anusara joga atď. Vznikli aj také ako taoistická, tibetská, kresťanská, budhistická a iné. K tradičnej joge patria hatha, bhakti, raja, jnana, karma, mantra, tantra a laya joga.

Približne v 17. storočí Yogi Swatmaran opísal systém Hatha jogy v Hatha Yoga Pradipika. Tradičná hatha joga je komplexná cesta jogy, ktorá v sebe zahŕňa ásany, shatkarmi, mudry, pranayamu a meditáciu. Na západe sa pod ňou rozumie zväčša fyzické cvičenie, ktoré redukuje stres a napätie. Slovo hatha sa skladá z dvoch častí. „ha“ znamená slnko, teplú, dynamickú, mužskú, yang energiu a „tha“ naopak mesiac a chladnú, pasívnu, ženskú, jing energiu. Obsahuje v sebe dva protiklady teplo a zimu, oheň a vodu, ženu a muža, pozitívum a negatívum. Harmonizuje telo a myseľ cez ásany, riadené dýchanie a upokojenie mysle cez relaxáciu a meditáciu.

Hatha jogu má v sebe mnoho iných druhov jogy. Ak si však vyberiete hodinu Hatha jogy, tak to pravdepodobne bude v pomalšom a jemnejšom tempe, s dôrazom na správne dýchanie. Hatha joga je dobrým základom k iným štýlom jogy, lebo väčšina druhov jogy vychádza práve z hatha jogy.  Treba si pamätať, že cesta jogy je osemdielna a fyzické cvičenia, ásany, sú len jedným jej stupňom. Keď cvičíte Ashtanga jogu, Iyengar či power jogu aj tie majú v sebe hatha jogu. Preto ak niekto povie joga, myslí sa väčšinou Hatha joga.

Joga je fantasticky systém fyzického, mentálneho a emocionálneho zdravia. Cvičenie jogy je objavovaním samého seba na všetkých týchto úrovniach. Joga nám dáva nástroje a vedie nás ako byť zdravý na všetkých úrovniach, učí nás žiť šťastne a v súlade so životným prostredím a s ľuďmi okolo nás.

Júlia Raábová

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podobné články

Strečing je nevyhnutnosť

Ak sa nechcete pri cvičení zraniť, strečing by mal byť súčasťou každej vašej športovej aktivity a ešte oveľa viac! Strečing je forma fyzickej

Balančný tréning

Ako deti sme ho robili všetci, v časoch dospelosti je v ňom skutočne dobrý len málokto. Hopkanie na jednej nohe, lastovička, chodenie po tenkom

Walking s činkami

Jedna z najzdravších a človeku najprirodzenejších pohybových aktivít sa dá vykonávať s rôznymi modifikáciami. Jednou z nich je aj populárna chôdza so

Bežecké lyžovanie a rady od Martiny Halinárovej – časť 3.

Aký potrebujeme materiál na bežkovanie? Vianoce sú za nami, darčeky rozbalené a už rozmýšľame, ako čo najrýchlejšie zhodiť štedro nabraté kilogramy

Ako zvládnuť tréning v týchto horúčavách?

Extrémne vysoké až tropické teploty prinášajú rad zdravotných rizík, ktoré môžu spôsobovať vážne kolapsové stavy, za istých podmienok vedúce až k

Sauna – ako relax a ozdravujúca kúra

Túžite po oddychu, chcete omladnúť, zbaviť sa stresu, posilniť si imunitu a vyhnať z tela toxíny?  Pravidelné saunovanie je jedna z najlepších

Redcord – rehabilitácia a funkčný tréning pre cyklistov

Cyklistika je prospešná pre vaše telo, myseľ, ale hlavne pre srdce a pľúca, prevažne aeróbnej činnosti a je základom dobrej všeobecnej

Strečing je nevyhnutnosť

Ak sa nechcete pri cvičení zraniť, strečing by mal byť súčasťou každej vašej športovej aktivity a ešte oveľa viac! Strečing je forma fyzickej

Novinky

Pozor tento rok vypukla agresívna peľová sezóna

Tohtoročná jar je mimoriadne ťažká pre alergikov. Slzenie očí, nádcha, bolesti hrdla, svrbenie

Ako zvládnuť tréning v týchto horúčavách?

Extrémne vysoké až tropické teploty prinášajú rad zdravotných rizík, ktoré môžu spôsobovať vážne

Poštípanie hmyzom

V jarnom a letnom období sa ľudia viac pohybujú po prírode a príjemný pobyt im môže narušiť

Newsletter

Ak chcete byť informovaný o novinkách a pripravovaných akciach, zadajte Váš email.