Blahodárne účinky plávania

22. augusta 2012 , redakcia
Zdravie »

Plávanie ako pohybová aktivita je základným stavebným kameňom zložitejších pohybových zručností. Je to jeden z mála športov, ktorý nemá skoro žiadne obmedzenia  z hľadiska veku, zdravotného stavu a výkonnosti.

 

 

Už od detstva je veľmi dôležité viesť deti k plávaniu pod odborným dohľadom trénerov a učiteľov plávania, aby si osvojili správne pohybové návyky a techniku. Plávanie sa uprednostňuje ako pomerne časovo a finančne nenáročná aktivita, prístupná každému. Avšak je dôležité pripomenúť,  že aj  nesprávna technika v jednotlivých plaveckých spôsoboch môže prehĺbiť alebo podporiť vznik zdravotných problémov.  Je dôležité , aby sa aj v rekreačnom plávaní  dodržiavali zásady správneho plávania. V súčasnej dobe už nie je problém navštevovať kurzy plávania pre dospelých plavcov aj neplavcov, ktoré sú organizované v skupinách alebo pre jednotlivcov a sú pod odborným vedením  trénerov .

Význam plávania je veľmi široký. Všestranne rozvíja základné funkcie ľudského organizmu a rovnomerne zaťažuje svalstvo. Otužovaním posilňuje imunitný systém, zvýšeným úsilím dýchacích svalov sa rozvíja dýchací systém a horizontálna poloha pozitívne ovplyvňuje  činnosť srdcovo-cievnej sústavy. Rozsah pohybov horných a dolných končatín má priaznivý vplyv na udržiavanie kĺbovej pohyblivosti, čo ocenia najmä ľudia vyšších vekových kategórii a tí, ktorí majú problém s nadváhou. Plávanie  už okrem spomenutých aspektov vplýva aj na správne držanie tela a má príjemné a ukľudňujúce pocity, teda celkovo prispieva k znižovaniu stresu J.

Pri plávaní sa zapájajú takmer všetky väčšie svalové skupiny, pričom každý jeden plavecký spôsob iným spôsobom.. K ich správnemu zapájaniu napomáha práve správna technika a prevedenie jednotlivých spôsobov. Pri  plávaní je telo v horizontálnej polohe a pravidelné vytáčanie do strán rovnomerne rozvíjajú jeho pravú a ľavú časť. Dajú  sa dobre precvičiť nielen  veľké svalové skupiny, ale taktiež  aj drobné svaly, ktoré až tak často nepoužívame a tým sa zabezpečuje komplexný rozvoj celého tela.

Plávanie je vytrvalostná, aeróbna aktivita  a môžeme ju zaradiť do tréningu ako efektívny kardiotréning.  Ale na to, aby bol účinný, musí byť pravidelný a musí byť vykonávaný istou intenzitou  dostatočne dlhý čas a správnou technikou. Plávaním získavame zvýšenie kondície, spevnenie svalstva, zvýšenie pohyblivosti kĺbov, zvyšuje  schopnosť relaxácie svalstva a rozsah pohybov, odďaľuje nástup únavy a predlžuje dobu práce.

Táto pohybová aktivita sa dá ideálne využiť aj pri znižovaní telesnej hmotnosti. Plávanie minimálne zaťažuje pohybové ústrojenstvo, pričom je telo nadnášané a kĺby netrpia. Ale treba si uvedomiť , že nakoľko sa telo vo vodnom prostredí ochladzuje a pri náznakoch chladu zadržuje tuk, čím sa chráni proti strate tepla, chudnutie nie je  efektívne, ak nie je  podporované správnou výživou a pravidelným tréningom. No dôležité je poznamenať: výdaj energie pri plávaní je závislý od rýchlosti, plaveckej techniky a od telesnej hmotnosti. Pri výpočte výdaja energie podľa naplávanej vzdialenosti, na prekonanie 1km budeme potrebovať 4 krát viac energie ako pri behu.

Veľmi častým problémom u väčšiny rekreačných plavcov je dýchavičnosť, ktorá je ovplyvnená  nesprávnou technikou plávania, ale i nesprávnym dýchaním. Dýchanie je veľmi dôležitou súčasťou výučby plávania a bez jeho správneho zvládnutia, sa len ťažko učí správna technika plávania. Pri plávaní každého plaveckého spôsobu musíme pod vodou plynule vydychovať, pričom zadržiavanie vzduchu je nesprávne.  No samozrejme pred tým sa treba ubezpečiť, či dýchavičnosť nie je zapríčinená inou, či už vrodenou alebo získanou vadou (napr. bronchiálna astma). Ak sú splnené obe podmienky i vylúčenie iných faktorov, a plavec je aj napriek tomu zadýchaný, tak je dôležité si uvedomiť, že pláva voči vodnému prostrediu. Jeho hustota je oveľa vyššia, takže svalové skupiny musia prekonávať odpor počas celého pohybu pod vodou a na to musí byť plavec  kondične veľmi dobre pripravený .

Okrem spomenutých pozitív má plávanie aj relaxačné a rehabilitačné účinky a odporúča sa po zraneniach alebo zložitejších operáciách pohybového ústrojenstva.  Treba si uvedomiť, že plávanie je aktivita kde sa vyskytuje najmenej úrazov, samozrejme po zvládnutí správnej techniky a dodržiavaní pravidiel, ktoré si vodné prostredie vyžaduje.

Plávanie preto môžete brať jednak ako cestu k dlhému a vitálnemu životu, alebo ako súčasť vašej redukčnej diéty, prípadne kondičného tréningu. Tomu, čo od tohto športu očakávame, treba prispôsobiť i samotné plavecké techniky, ich intenzitu a dĺžku. Netreba sa nechať odradiť počiatočnými neúspechmi, či nesplnením sa vašich očakávaní. Aj správne plávať je potrebné sa najskôr naučiť –  napríklad s profesionálnym trénerom.

                                                           Mgr. Lívia Danišová         

                                                          tréner plávania pre deti a dospelých

Podobné články

Chlór v plaveckých bazénoch a jeho vplyv na zdravie

Plávanie ako pohybová aktivita je základným stavebným kameňom zložitejších pohybových zručností. Ako jeden z mála športov nemá skoro žiadne

Potápanie a jeho riziká pre ľudí s ochoreniami dýchacích ciest

Potápanie, či už v mori alebo v jazerách, sa stáva čoraz populárnejším športom. Pre zdravého človeka potápanie nepredstavuje významnejšie riziko. Iná

Ako zvládnuť tréning v týchto horúčavách?

Extrémne vysoké až tropické teploty prinášajú rad zdravotných rizík, ktoré môžu spôsobovať vážne kolapsové stavy, za istých podmienok vedúce až k

Sauna – ako relax a ozdravujúca kúra

Túžite po oddychu, chcete omladnúť, zbaviť sa stresu, posilniť si imunitu a vyhnať z tela toxíny?  Pravidelné saunovanie je jedna z najlepších

Redcord – rehabilitácia a funkčný tréning pre cyklistov

Cyklistika je prospešná pre vaše telo, myseľ, ale hlavne pre srdce a pľúca, prevažne aeróbnej činnosti a je základom dobrej všeobecnej

Strečing je nevyhnutnosť

Ak sa nechcete pri cvičení zraniť, strečing by mal byť súčasťou každej vašej športovej aktivity a ešte oveľa viac! Strečing je forma fyzickej

Novinky

Pozor tento rok vypukla agresívna peľová sezóna

Tohtoročná jar je mimoriadne ťažká pre alergikov. Slzenie očí, nádcha, bolesti hrdla, svrbenie

Ako zvládnuť tréning v týchto horúčavách?

Extrémne vysoké až tropické teploty prinášajú rad zdravotných rizík, ktoré môžu spôsobovať vážne

Poštípanie hmyzom

V jarnom a letnom období sa ľudia viac pohybujú po prírode a príjemný pobyt im môže narušiť

Newsletter

Ak chcete byť informovaný o novinkách a pripravovaných akciach, zadajte Váš email.