Treba vysunuté platničky operovať ?

16. februára 2013 , redakcia
Zdravie »

Ako bolo na konferencii “Aby Šport Nebolel”?

Prinášame vám zopár zaujímavých poznatkov a postrehov, ktoré odzneli z úst odborníkov na konferencii “Aby Šport Nebolel” 9. 2. 2013 v Bratislave.

Treba vysunuté platničky operovať?

RUDINSKYAk máte vysunuté platničky v driekovej časti, ale nemáte bolesti, operačné riešenie nie je nevyhnutné. Mali by ste to brať ako žltú kartu – že vaša chrbtica má problém a treba sa jej začať venovať. Ľudia majú skoliózu, trpia bolesťami, no dlhodobo to ignorujú, až kým nie je neskoro. Základom je pravidelné cvičenie na spevnenie svalového korzetu – čiže CORE. (MUDr. Bruno Rudinský, CSc, Nové Zámky)

 Existuje dobrá bolesť?

ScerbanovslyPrekonali ste zranenie a začínate znova so športom? Podľa fyzioterapeuta Ščerbanovského : Najčastejšia chyba športovcov, hneď prvý deň po rekonvalescencii , je dopriať si plnú dávku tréningu. Netrpezlivosť? To je hotová diagnóza. U niektorých jedincov takmer neliečiteľná. “ Cítite stále bolesť v postihnutom mieste a neviete, či môžete už športovať alebo ešte nie? Najlepšie je o bolesti a jej charaktere hovoriť so svojím fyzioterapeutom a podľa toho prispôsobiť rehabilitáciu. (Ing. Vladimír Ščerbanovský – fyzioterapeut, Košice)

Drahá obuv – záruka kvality?

Hostyn VladimíirBohužiaľ, v dnešnej marketingovej dobe si človek nemôže byť ničím istý. Akokoľvek drahá obuv nie je zárukou, že vám spraví dobre. O super drahých, super špeciálnych univerzálnych vložkách nehovoriac. Ak cítite, že by ste mohli mať problémy s došľapovaním pri behu, najlepšie riešenie je vyhľadať pomoc pedológa, resp. podiatra. (MUDr. Vladimír Hostýn, MPH)

Trápia vás varixy?

Postulka JánAk vás trápia varixy, športom si môžete pomôcť, ale aj uškodiť. Medzi odporúčané športy patrí: chôdza, beh, cyklistika, beh na lyžiach, plávanie. Vyhnúť by ste sa radšej mali silovým športom, tenisu, lyžovaniu, doskovým športom. Dôležité je podotknúť, že zázračný liek na varixy neexistuje a takmer nič z produktov, ktoré poznáte z reklám nefunguje. Pravdepodobne najlepšie účinky zaznamenávajú flavonoidy. Na varixy pomáhajú aj kompresné podkolienky. Musia však byť spravené tak, aby najviac sťahovali pri členkoch a smerom ku kolenám tlak musí klesať. (MUDr. Ján Postulka, kardiológ, Bratislava)

 

Tréning cyklistu v prípravnom období

Martinek Karel

Mottom prípravného obdobia cyklistu je:

“Čím menej, tým lepšie z pohľadu intenzít”
“Čím viac, tým lepšie z pohľadu objemov”.

Vyššie a vysoké intenzity ANO v tomto období, ale len a zásadne NECIELENE, krátkodobo ( desiatky sekúnd a niekoľko minút ), aj keď OPAKOVANE. (MUDr. Karel Martinek, lekár českých profesionálnych cyklistov, Praha)

Máte časté zranenia a bolieva vás chrbát? Posilnite CORE !

Maroš MolnárAtletické (športové) aktivity ako aj aktivity bežného života vyžadujú zrýchlenie, spomalenie aj dynamickú stabilizáciu. Preto je potrebná optimálna nervovo svalová účinnosť CORE – čiže stred tela, ktorý označuje svaly trupu v oblasti bedier, pánve a brucha. Pevný stred tela podporuje silové schopnosti organizmu. Na jej zdokonaľovanie slúži funkčný tréning, ktorý sa zameriava na rozvoj funkčnej sily a nervovo svalovej účinnosti a stabilizuje celý pohyb človeka počas pohybov. (Mgr. Maroš Molnár, kondičný tréner-Molfit)

 

Chcete zlepšiť svoj športový výkon ? Pridajte aj tréning sily !

Bucek RomanNa dosiahnutie perfektného športového výkonu pri štruktúrovaní športového tréningu jednoznačne patrí aj tréning sily. Pri plánovaní tréningu by sme mali brať do úvahy svoje silové schopnosti, naše priority, špecifickosť športu (adaptujú sa iba tie svaly, ktoré sú zaťažované) a určiť najvýhodnejší režim cvičenia pre charakter nášho športu. (PaedDr. Roman Buček, PhD, športový riaditeľ SOV)

Zdravá výživa, cesta ku zdraviu …

Chadim VlastimilV dnešnej strave majú ľudia veľké medzery. Minimálně 1/3 populácie trpí určitými nedostatkami vo výžive, majú monotónny a nevyvážený jedálniček a absentujú biologicky hodnotné potraviny, napr. zelenina, ovocie, strukoviny a ryby. V množstve smerov alternatívnych výživových smerov existuje veľa chýb, na ktoré upozornil Mgr. Chadim. V prednáške sa hovorilo o tom ako správne nastaviť stravu pri alternatívnom výživovom smere, ktoré sú v poslednej dobe veľmi často praktikované hlavne medzi jedincami usilujúcimi sa o zdravý životný štýl. (Mgr. Vlastimil Chadim, NUTRICOACH )

 

Rýchla pomoc pri bolesti, po úrazoch môže byť aj AKUPUNKTÚRA.

Danuša SivekováUmenie diagnostiky v orientálnej medicíne znamená rozpoznať telesné a psychické zmeny ešte skôr ako sa prejavia bolesťou, alebo už vo vážnom štádiu rozvoja ochorenia. Akupunktúra a akupresúra sú staré liečebné metódy, ktorými sa dajú ovplyvniť procesy v živom organizme, najčastejšie zmierniť bolesti. Skúsenosťami sa človek presvedčil, že úľavu od rozličných ťažkostí môžeme dosiahnuť fyzikálnym vplyvom na určité, vždy presne lokalizované body na tele – aktívne body ( napr. vpichom ihly, tlakom, teplom, chladom, elektrickým prúdom). (MUDr. Danuša Siveková, Ambulancia akupunktúry, Bratislava )

 Rozhýbte sa a budete starnúť pomalšie …

Foto-bergendi-1Problémom dnešných vyspelých krajín nie sú už infekčné choroby, ale poruchy imunity, ktoré sú základom civilizačných ochorení, ktoré sa prejavujú nárastom nádorových ochorení, alergickými a autoimunitnými ochoreniami.Hlavnými príčinami vzniku týchto ochorení sú okrem genetickej predispozície hlavne životný štýl a životospráva. Najlepšia prevencia je prostredníctvom 5S – zdravá STRAVA, dostatok SPÁNKU, veľa SMIECHU a ŠPORTU A SPOKOJNÝ život v kruhu svojich blízkych, so všetkým, čo k tomu patrí….:-). (MUDr.Bergendiová Katarína, PhD)

 

Podobné články

Aktuálne problémy telovýchovného lekárstva – pozvánka na kongres

„Aktuálne problémy telovýchovného lekárstva“ dňa 22 – 23.11.2013 sa uskutoční Národný kongres telovýchovného lekárstva na tému „Aktuálne

Civilizačné ochorenia a imunitný systém – daň za pohodlie – video z konferencie

V poslednom období jedinci málo spia, nekvalitne sa stravujú, sú často stresovaní a majú nedostatočný pohyb a pobyt na čerstvom vzduchu. Dôsledkom

Funkčný tréning – CORE – video z konferencie “Aby Šport Nebolel”

Svaly stredu tela – CORE sa zapájajú do každého pohybu, sú zodpovedné za stabilizáciu trupu pri pohybe, udržujú polohu a rovnováhu. Pevný stred

Fotografie z konferencie

Ak ste sa nemohli zúčastniť na konferencii, prinášame vám fotky zo zaujímavých momentov. Určite sa tam každý, kto bol na konferencii nájde…:-)

Pozor tento rok vypukla agresívna peľová sezóna

Tohtoročná jar je mimoriadne ťažká pre alergikov. Slzenie očí, nádcha, bolesti hrdla, svrbenie slizníc, či kašeľ  a ťažkosti s dýchaním pociťujú

Ako zvládnuť tréning v týchto horúčavách?

Extrémne vysoké až tropické teploty prinášajú rad zdravotných rizík, ktoré môžu spôsobovať vážne kolapsové stavy, za istých podmienok vedúce až k

Poštípanie hmyzom

V jarnom a letnom období sa ľudia viac pohybujú po prírode a príjemný pobyt im môže narušiť poštípanie hmyzom. Včela, osa, komár, čmeliak, sršeň

Ako športovať s alergiou ?

Bývajú obdobia, keď Vám alergia len tak zľahka dýcha na chrbát, ale dokáže aj riadne pritlačiť. Slzy vám tečú prúdom, škriabe vás hrdlo, svrbia

Novinky

Pozor tento rok vypukla agresívna peľová sezóna

Tohtoročná jar je mimoriadne ťažká pre alergikov. Slzenie očí, nádcha, bolesti hrdla, svrbenie

Ako zvládnuť tréning v týchto horúčavách?

Extrémne vysoké až tropické teploty prinášajú rad zdravotných rizík, ktoré môžu spôsobovať vážne

Poštípanie hmyzom

V jarnom a letnom období sa ľudia viac pohybujú po prírode a príjemný pobyt im môže narušiť

Newsletter

Ak chcete byť informovaný o novinkách a pripravovaných akciach, zadajte Váš email.