Funkčný tréning ako súčasť prípravy športovca – CORE TRÉNING – sumár prednášky

29. januára 2013 , redakcia
Zdravie »

trening coreFunkčný tréning je jednoduchý.  Otázka znie vieme ako a ako často ? Čo všetko k tomu potrebujeme ?  Vieme aké cvičenia sú funkčné a potrebné pre náš tréning ?

Prečo trénovať funkčný tréning ?

Každý kto športuje, si chce  zlepšiť dve veci a to zdravie a výkonnosť.  Potrebuje tréningový program, ktorý ho pripraví  na špecifickosť daného športu a  tiež zlepšenie technických a fyziologických aspektov pre daný šport.  Zriedkakedy nájdeme šport, pri ktorom nepotrebujeme využiť správne držanie tela, stabilitu, silu, vytrvalosť a pohyblivosť tela.

Funkčný tréning je súbor cvičení, ktoré učia športovca zaobchádzať so svojou váhou tela  a to vo všetkých rovinách pohybu.

Hlavným bodom tohoto tréningu je TECHNIKA, TECHNIKA, TECHNIKA …….

Výhody funkčného tréningu

Pre športovcov je dôležité využiť silu vo zpriamenej polohe a v balanse na jednej alebo dvoch nohách. Rýchlosť a obratnosť nie sú funkčné, pokiaľ kĺby nie sú dostatočné pohyblivé a stabilné na to, aby preniesli silu potrebnú na zmenu smeru.  Napríklad veľa bežcov zvyšuje svoju silu na to, aby zlepšili svoj beh. Ale bežci, ktorí neudržia vysoké postavenie pánve a vzpriamené držanie tela pri behu, nedokážu urobiť efektívny krok.

Funkcia tréningu jadra tela

Práca na sile jadra je základom tréningu. Správne a pevné pohyby bez poškodenia organizmu začínajú v jadre a práve preto by mal byť podstatnou súčasťou samotného tréningu. Práve z jadra tela vychádza všetka sila, ktorá sa postupne od centra k periférii znižuje.

Predstavte si kameň, ktorý padá do vody. Po tom ako sa dotkne hladiny nasleduje šplech a začnú sa vytvárať vlny vo forme kruhov. Najprv sú veľké a intenzívne a potom sa pomaličky zmenšujú a ukľudňujú. Presne tak je to aj z telom človeka. Všetka sila je uložená v centre tela – jadre a postupne sa zmenšuje, ako sa dostávame od stredu von….

Podobné články

Aktuálne problémy telovýchovného lekárstva – pozvánka na kongres

„Aktuálne problémy telovýchovného lekárstva“ dňa 22 – 23.11.2013 sa uskutoční Národný kongres telovýchovného lekárstva na tému „Aktuálne

Civilizačné ochorenia a imunitný systém – daň za pohodlie – video z konferencie

V poslednom období jedinci málo spia, nekvalitne sa stravujú, sú často stresovaní a majú nedostatočný pohyb a pobyt na čerstvom vzduchu. Dôsledkom

Treba vysunuté platničky operovať ?

Ako bolo na konferencii “Aby Šport Nebolel”? Prinášame vám zopár zaujímavých poznatkov a postrehov, ktoré odzneli z úst odborníkov na konferencii

Funkčný tréning – CORE – video z konferencie “Aby Šport Nebolel”

Svaly stredu tela – CORE sa zapájajú do každého pohybu, sú zodpovedné za stabilizáciu trupu pri pohybe, udržujú polohu a rovnováhu. Pevný stred

Novinky

Pozor tento rok vypukla agresívna peľová sezóna

Tohtoročná jar je mimoriadne ťažká pre alergikov. Slzenie očí, nádcha, bolesti hrdla, svrbenie

Ako zvládnuť tréning v týchto horúčavách?

Extrémne vysoké až tropické teploty prinášajú rad zdravotných rizík, ktoré môžu spôsobovať vážne

Poštípanie hmyzom

V jarnom a letnom období sa ľudia viac pohybujú po prírode a príjemný pobyt im môže narušiť

Newsletter

Ak chcete byť informovaný o novinkách a pripravovaných akciach, zadajte Váš email.