Plesne a imunita – nechcení kamaráti

10. septembra 2013 , MUDr. Bergendiová Katarína, PhD.
Zdravie »

Plesne-2Od konca 20. storočia badáme nárast plesňových ochorení. Vplýva na to viacero  faktorov, ako je nesprávna výživa, náročný životný štýl, ktorý produkuje väčšie množstvo stresu, širokospektrálne antibiotiká, rozvoj protirakoviných terapií, ale aj epidémia AIDS, rozsiahle používanie intravaskulárnych katétrov a chirurgické pokroky. Toto všetko vedie k oslabeniu imunitnej odpovede a tým pádom možnosti byť postihnutí plesňovou a hubovou infekciou.  Každé opakovanie mykózy v pomerne krátkom časovom intervale upozorňuje predovšetkým na to, že imunita nie je  v poriadku.

Čo spôsobuje plesňové a hubové ochorenia?

Vlastnou príčinou týchto ochorení sú parazity rastlinného pôvodu. Rozširujú sa spórmi, ktoré sú veľmi odolné voči vonkajším vplyvom a prenášajú sa kontaktom z jednej osoby na druhú. Plesne ako také zvyčajne nepredstavujú vážne riziko. Prejavujú sa len pri zníženej lokálnej alebo celkovej imunite. Nadmerná konzumácia sladkostí tiež prispieva k tomu, že sú kvasinky oveľa agresívnejšie. Príčinou ich rozmnoženia môže byť aj užívanie antibiotík, znížená imunita alebo stres.

Príčiny vzniku mykózy

  • Zvyšovanie cestovných možností (pasívny prenos infekcie i na väčšie vzdialenosti).
  • Iatrogénne (používanie širokospektrálnych antibiotík, kortikoidov a cytostatík, používanie hormonálnej antikoncepcie …).
  • Metabolické poruchy (diabetes, porucha metabolizmu cukrov….), nadmerná konzumácia sladkostí.
  • Pacienti s inými poruchami imunity.
  • Pacienti s nádorovými ochoreniami, s AIDS …

Príznaky mykózy

Plesne-3Podstatná väčšina mykóz, niekedy až 90% , prebieha asymptomaticky (bez viditeľných prejavov) alebo len s miernymi príznakmi. Vysoká horúčka obvykle nepatrí do obrazu ochorenia, môže sa vyskytnúť ak sa k tomu pridruží sekundárne infekcia baktériami. Stanovenie diagnózu je väčšinou ťažké práve pre málo charakteristický obraz ochorenia.

 

Diagnostika plesňových a hubových ochorení

Diagnózu stanovíme na základe odobratia anamnézy a klinického vyšetrenia. Nevyhnutný je odber biologického materiálu (stery zo slizníc, krv, moč, stolica, spútum, likvor) na mykotické vyšetrenie (mikroskopicky, kultiváciou, biochemickými vyšetrovacími metódami). Dôležité je tiež určenie protilátok sérologickými metódami.

Rozdeľujeme ich na:

  • keratomykózy – chorobný proces zasahuje iba hornú vrstvu pokožky,
  • dermatomykózy – postihujú celú kožu, ale aj sliznice, nechty či vlasy,
  • hlboké mykózy – postihujú aj podkožie a vnútorné orgány. Bývajú už previazané so systémovými problémami.

Režimové opatrenia na prevenciu mykóz

  • Upraviť skladbu jedálneho lístka – PROTIPLESŇOVÁ DIÉTA – cukor, med, droždie a plesnivé syry sú tabu! Tiež obmedziť alkohol, sladké ovocie a niektoré mliečne výrobky. Prísna diéta by mala trvať 3 až 6 mesiacov. Piť dostatočné množstvo minerálnej vody, čerstvej pripravenej zeleninovej šťavy, bylinkové čaje, čaj lapacho a maté.
  • Ktoré potraviny sú vhodné proti plesni? – Ak sa chcete zbaviť problémov s plesňou, vyberajte si zázvorspomedzi nasledovných potravín, ktoré majú antimykotický účinok: avokádo, čučoriedky, bazalka, škorica, jablčný ocot, klinčeky, kokosový olej a kokosové mlieko, zázvor, aloe vera, cesnak, limeta, citrón, grapefruit, levanduľový olej, olivový olej, oreganový olej, rozmarín, čaj lapacho, ale aj citrónová tráva. Dobrou prevenciou sú aj probiotické výrobky ako napríklad acidofilné mlieko.
  • Dať pozor na nedostatočnú hygienu pri športe, fyzicky namáhavých aktivitách, na plavárni a podobne.
  • Nevymieňať si s druhými ľuďmi uteráky, obuv, spodnú bielizeň a podobne.
  • Obmedziť používanie gumovej obuvi a ponožiek a punčoch zo syntetických vlákien.
  • Nosiť čisté bavlnené prádlo, nenosiť nohavičky tanga a tesné nepriedušné spodné prádlo, nechodiť do termálnych kúpalísk, nepoužívať prísady do kúpeľa ani pošvové deodoranty či výplachy.
  • Preliečiť aj sexuálneho partnera .

Liečba mykóz

Pokiaľ ide o ľahšie formy dermatomykóz, aplikujú sa lokálne prípravky, pričom liečba trvá 2 až 4 týždne. K dispozícii je množstvo roztokov, krémov, zásypov a mastičiek. Bohužiaľ účinok nie je vždy ideálny a „trafenie“ toho správneho lieku trvá niekedy dlhšie.

Systémová liečba sa využíva len pri rozsiahlych dermatomykózach, ktoré už zvyčajne bývajú spojené aj so závažnejšími ochoreniami alebo pri chronicky sa opakujúcich problémoch.

Liečba opakujúcich sa foriem plesní

Posilniť svoju imunitnú odpoveď

  • Podávať látky, pôsobiace nešpecificky – IMUNOGLUKAN P4H®. Predstavuje látku prírodného pôvodu, , ktorej užívanie sa prejaví v lepšej ochrane pred vírusmi, parazitmi, baktériami a pri záťaži organizmu fyzickým a/alebo psychickým stresom, ako aj pri prevencii a podpornej liečbe rakoviny. Z hľadiska užívania sú vhodné  kúry v trvaní 2-3 mesiace 1-2-krát do roka, alebo krátkodobo pri akútnych infekciách, alebo po absolvovaní náročného preteku alebo tréningu v trvaní 10-14 dní. U  dospelých je najvýhodnejšie používať 2 kapsle denne ráno nalačno.
  • Prdať enzymatickú liečbu, posilňujúcu imunitu, tlmiacu zápaly a zvyšujúcu účinnosť antimykotík . Systémová enzymová terapia, ktoré normalizuje imunitu v celom organizme – niektoré enzýmy riadia v našom organizme  správne fungovanie  imunity, pričom pri  oslabenej obranyschopnosti je vhodné podporiť  činnosť týchto enzýmov dodaním obdobných enzýmov zvonku.
  • Pridať si priateľské baktérie – probiotiká – zlepšujúce črevnú flóru (napríklad Lactobacillus…).
  • Pridať lokálne alebo celkové antimykotiká podľa odporučenia lekára imunity.

Samozrejme pri zhoršení klinického stavu majú odborníci – klinickí imunológovia k dispozícii tzv. imunomodulačné, to znamená imunitu ovplyvňujúce preparáty, ktoré sú na lekársky predpis. Ale každý pacient je individualita sama o sebe, u každého sa ochorenie prejavuje inak a inak môže zareagovať aj na liečbu. Preto ju treba doslova ušiť na telo.

MUDr. Bergendiová Katarína, PhD.

MUDr. Bergendiová Katarína, PhD.

Držiteľka certifikátov z kurzu prietokovej cytometrie a funkčnej diagnostiky a tiež medzinárodného certifikátu z nového odvetvia športovej imunológie, ako jediná na Slovensku.
V roku 2002 som obhájila na LFUK dizertačnú doktorandskú prácu „Šport a imunitný systém“.
MUDr. Bergendiová Katarína, PhD.

Podobné články

Časté infekcie horných dýchacích ciest, ich prevencia a tréning u športovcov.

Jar je obdobím, keď dostáva náš imunitný systém poriadne zabrať. Jeho úlohou je ochrániť nás pred chorobami a škodlivinami z vonkajšieho prostredia.

Pozor tento rok vypukla agresívna peľová sezóna

Tohtoročná jar je mimoriadne ťažká pre alergikov. Slzenie očí, nádcha, bolesti hrdla, svrbenie slizníc, či kašeľ  a ťažkosti s dýchaním pociťujú

Poštípanie hmyzom

V jarnom a letnom období sa ľudia viac pohybujú po prírode a príjemný pobyt im môže narušiť poštípanie hmyzom. Včela, osa, komár, čmeliak, sršeň

Ako športovať s alergiou ?

Bývajú obdobia, keď Vám alergia len tak zľahka dýcha na chrbát, ale dokáže aj riadne pritlačiť. Slzy vám tečú prúdom, škriabe vás hrdlo, svrbia

Novinky

Pozor tento rok vypukla agresívna peľová sezóna

Tohtoročná jar je mimoriadne ťažká pre alergikov. Slzenie očí, nádcha, bolesti hrdla, svrbenie

Ako zvládnuť tréning v týchto horúčavách?

Extrémne vysoké až tropické teploty prinášajú rad zdravotných rizík, ktoré môžu spôsobovať vážne

Poštípanie hmyzom

V jarnom a letnom období sa ľudia viac pohybujú po prírode a príjemný pobyt im môže narušiť

Newsletter

Ak chcete byť informovaný o novinkách a pripravovaných akciach, zadajte Váš email.