Krvný tlak

13. októbra 2013 , redakcia
Zdravie »

Ochorenia srdca a krvného obehu sú metlou priemyselne vyspelých národov. Nikdy predtým nebolo v priemyselne vyspelých krajinách toľko postihnutých ako dnes; ešte nikdy neumieralo na ochorenia srdca, krvného obehu alebo na ich následky toľko ľudí.

VYSOKÝ KRVNÝ TLAK

SRDCE_909Vysoký krvný tlak sa spravidla nezníži sám od seba. Bez správnej liečby sa hodnoty krvného tlaku väčšinou z roka na rok zhoršujú. Čím viac sa zvyšuje krvný tlak, tým viac sa namáha srdce. Ak sa proti vysokému krvnému tlaku nič nepodnikne, stena ľavej srdcovej komory časom zhrubne (hypertrofia). V dôsledku ochabovania srdečnej svaloviny postupne nastáva srdcová slabosť (srdcová insuficiencia). Riziko infarktu stúpa.

Okrem toho, že vysoký krvný tlak preťažuje srdce, vedie i k zatvrdnutiu a zúženiu všetkých arteriálnych ciev. Postihnuté sú najmä mozgové, obličkové a očné cievy a cievy srdečného svalu. Výsledkom môže byť mŕtvica, infarkt alebo zlyhanie obličiek. Ak sa vysoký krvný tlak zavčasu diagnostikuje a účinne lieči, môžeme zvýšené riziko hore uvedených chorôb spoľahlivo obmedziť. Takmer vždy je možné vysoký krvný tlak znížiť na relatívne normálne hodnoty zmenou životného štýlu.

Liečba vysokého krvného tlaku

Ak sa u Vás zistí vysoký krvný tlak, mali by ste sa o tomto probléme v každom prípade porozprávať so svojím ošetrujúcim lekárom. Ten sa pokúsi zistiť, či ide o primárnu alebo o sekundárnu hypertenziu . Ak je príčinou vysokého krvného tlaku iné základné ochorenie (sekundárna hypertenzia), bude Váš lekár liečiť toto základné ochorenie, aby sa odstránila príčina vzniku vysokého krvného tlaku. Ak sa u Vás vyskytuje primárna hypertenzia, u ktorej nie je možné príčinu objasniť, vypracuje Váš lekár súbor opatrení, pomocou ktorých by sa mal Váš krvný tlak normalizovať. Pritom však bude potrebná Vaša aktívna spolupráca.

V zásade existujú dva spôsoby normalizovania vysokého krvného tlaku.

  1. zmena životného štýlu
  2. užívanie liekov znižujúcich krvný tlak.

1. Zmena životosprávy – redukcia hmotnosti a správna výživa.

Krvny tlak-2 Medzi primárnou hypertenziou a nadváhou je priama súvislosť. S pribúdajúcou telesnou hmotnosťou stúpa aj krvný tlak. Redukciou nadváhy na normálnu hmotnosť možno dosiahnuť citeľné zníženie krvného tlaku a niekedy dokonca jeho úplnú normalizáciu. V priaznivých prípadoch sa možno celkom vyhnúť užívaniu ďalších liekov. Ak sa aj nepodarí krvný tlak úplne normalizovať redukciou nadváhy, má často potrebný účinok už užívanie menšieho množstva lieko

2. Správna výživa – konzumácia ľahkých pokrmov, nie príliš slaných, s čo najmenším podielom živočíšnych tukov.

3. Menej požívatín – v priemyselných krajinách sa často v príliš veľkej miere konzumujú požívatiny ako

  • alkohol, nikotín a kofeín. Účinok týchto “malých radostí života” na krvný tlak je rôzny.
  • alkohol vo väčšej miere môže okrem poškodenia pečene viesť i k vysokému krvnému tlaku. Ako u takmer všetkých požívatín, negatívne účinky sú závislé na množstve. Pri denných dávkach pod cca 30 g alkoholu (asi 1/2 l piva alebo 1/4 l vína) sa nedá predpokladať vplyv na hodnoty krvného tlaku. Treba brať do úvahy i to, že alkohol môže zosilňovať vedľajšie účinky liekov znižujúcich krvný tlak a že má okrem toho veľmi vysoký obsah kalórií.
  • Nikotín – predstavuje pre Vaše telo a cievy jed. Nepriaznivé následky vysokého krvného tlaku a fajčenie sa znásobujú. Pre pacientov trpiacich vysokým krvným tlakom tu preto platí absolútny zákaz.
  • U pacientov s vysokým krvným tlakom sa spravidla pri umiernenej konzumácii nápojov obsahujúcich kofeín, ako káva, čaj alebo kola, nevyskytujú žiadne problémy. Preto nie je dôvod na to, aby sa pacient týmto nápojom vyhýbal. Mali by sa však konzumovať ako požívatiny, nie zneužívať ako podporné prostriedky.

4. Primeraná telesná aktivita – nedostatok pohybu však zvyšuje riziko chorôb srdca/krvného obehu. Pri vysokom krvnom tlaku nie je žiadny dôvod pohyb zásadne obmedzovať. Naopak, je vhodné pohybovať sa v potrebnej miere každý deň. Kým sa však rozhodnete stať sa špičkovým športovcom, mali by ste absolvovať lekárske vyšetrenie a preveriť si stupeň odolnosti proti telesnému zaťaženiu; takisto by ste mali myslieť na to, že pre pacientov s vysokým krvným tlakom sú vhodné len určité druhy športov.

Lekár Vám okrem všeobecného vyšetrenia urobí ešte kľudové a záťažové EKG. Potom Vám poradí, ktoré druhy športov sú pre Vás vhodné. Pre pacientov s vysokým krvným tlakom sú predovšetkým vhodné vytrvalostné druhy športov, ako vytrvalostný beh, rýchla chôdza, plávanie, jazda na bicykli, behanie na lyžiach či turistika. Týmito druhmi športov posiľňujete svoje telo a trénujete krvný obeh. Mali by ste sa vyhýbať takým športom, pri ktorých dochádza ku krátkodobým, veľmi vysokým hodnotám krvného tlaku: vzpieraniu, posiľňovaniu, zhybom a vo všeobecnosti i silovým druhom športov.  K takým silovým činnostiam patrí vo všednom živote i zdvíhanie ťažkých predmetov a ďalšia spontánna telesná námaha, ktorá je spojená so silovým tlakom.  Všeobecne by každý druh športu, ktorý pestujete, mal začínať zahrievacou a naťahovacou fázou, pokračovať vytrvalostným zaťažovaním ako hlavnou časťou a končiť postupným znižovaním intenzity zaťaženia. Tréning by mal byť pravidelný  a najmä by ste sa pri ňom nemali nudiť.

5.   Zníženie stresu  – telo reaguje na všetky možné druhy podnetov, napríklad na kolísanie teploty, náhlu svalovú námahu a pod. Ak však tieto požiadavky presiahnu schopnosti tela a ohrozia tým jeho zdravie, považujeme stres za negatívny prvok.

Následky vysokého krvného tlaku

Trvalo vysoký krvný tlak podstatne skracuje dĺžku života a môže mať vážne zdravotné následky – napríklad ochorenie srdca, obličiek, poškodenie zraku a ciev. Pri zanedbaní liečby až 8-násobne stúpa riziko mŕtvice. Nepodceňujme preto jeho pravidelné meranie nielen u seba, ale i u svojich rodinných príslušníkov! Veďme ich k zodpovednému prístupu k svojmu zdraviu! Prevencia je najrozumnejší a zároveň najlacnejší základ zdravej rodiny.

NÍZKY KRVNÝ TLAK

Príčiny nízkeho krvného tlaku

O nízkom krvnom tlaku sa všeobecne hovorí vtedy, keď je systolický tlak nižší ako 105 mm Hg a u pacienta sa súčasne vyskytujú ďalšie ťažkosti. U nízkeho krvného tlaku (hypotenzie) rozlišujeme, rovnako ako u vysokého krvného tlaku (hypertenzie), hypotenziu primárnu a sekundárnu. U primárnej hypotenzie neexistuje žiadna príčina nízkeho krvného tlaku. Postihnutí sú predovšetkým mladí, chudí a vysokí ľudia, ktorí majú často studené a vlhké ruky. U sekundárnej hypotenzie existuje iné ochorenie, ktoré spôsobuje nízky krvný tlak (napríklad ochorenie žliaz produkujúcich hormóny, ochorenie obličiek, nedostatok krvi atď.).

Následky nízkeho krvného tlaku

Ťažkosti sa u pacienta trpiaceho nízkym krvným tlakom prejavujú najmä pri vstávaní. Následkom nízkeho krvného tlaku sa mozog začne nedostatočne prekrvovať. Možnými následkami sú závraty a mihotanie pred očami, ktoré môže viesť až ku kolapsu. Potom sa vyskytujú stavy ako búšenie srdca a silné potenie. Najmä u starších ľudí sa môžu pri nočnej návšteve toalety vyskytnúť závraty a následné pády s nebezpečím zranenia.

Liečba nízkeho krvného tlaku

Pre ľudí s nízkym krvným tlakom je vždy veľmi dôležitý štart do nového dňa. Začínajte každý deň tak, že už v posteli budete cvičiť naťahovacie a drobné gymnastické cviky. Tým sa posilní tok krvi a podporí sa jej cirkulácia. Potom sa pomaly posaďte na okraj postele. Niekoľkokrát sa zhlboka nadýchnite a urobte pár naťahovacích cvikov rúk a trupu. Podľa potreby môžete následne ešte urobiť niekoľko gymnastických cvikov, aby ste aktivizovali svoj krvný obeh.Pre hypotonikov je dôležitá telesná aktivita. Odporúčajú sa najmä silové druhy športu. Ku zvýšeniu krvného tlaku môže prispieť i Kneippova vodoliečba.
kod_zdraveho_zivotaV súvislosti s prevenciou týchto ochorení preto odborníci odporúčajú dodržiavať Kód zdravého srdca 0-30-5-120-80. Symbolizuje úplnú abstinenciu v súvislosti s fajčením, 30 minút fyzickej aktivity denne, hladinu celkového cholesterolu nižšiu ako päť mmol/l a krvný tlak nižší ako 120/80 mmHg.

Podobné články

Pozor tento rok vypukla agresívna peľová sezóna

Tohtoročná jar je mimoriadne ťažká pre alergikov. Slzenie očí, nádcha, bolesti hrdla, svrbenie slizníc, či kašeľ  a ťažkosti s dýchaním pociťujú

Ako zvládnuť tréning v týchto horúčavách?

Extrémne vysoké až tropické teploty prinášajú rad zdravotných rizík, ktoré môžu spôsobovať vážne kolapsové stavy, za istých podmienok vedúce až k

Poštípanie hmyzom

V jarnom a letnom období sa ľudia viac pohybujú po prírode a príjemný pobyt im môže narušiť poštípanie hmyzom. Včela, osa, komár, čmeliak, sršeň

Ako športovať s alergiou ?

Bývajú obdobia, keď Vám alergia len tak zľahka dýcha na chrbát, ale dokáže aj riadne pritlačiť. Slzy vám tečú prúdom, škriabe vás hrdlo, svrbia

Časté infekcie horných dýchacích ciest, ich prevencia a tréning u športovcov.

Jar je obdobím, keď dostáva náš imunitný systém poriadne zabrať. Jeho úlohou je ochrániť nás pred chorobami a škodlivinami z vonkajšieho prostredia.

Pozor tento rok vypukla agresívna peľová sezóna

Tohtoročná jar je mimoriadne ťažká pre alergikov. Slzenie očí, nádcha, bolesti hrdla, svrbenie slizníc, či kašeľ  a ťažkosti s dýchaním pociťujú

Poštípanie hmyzom

V jarnom a letnom období sa ľudia viac pohybujú po prírode a príjemný pobyt im môže narušiť poštípanie hmyzom. Včela, osa, komár, čmeliak, sršeň

Jarná únava alebo vážnejšie ochorenie?

Jarná únava sa nezaraďuje medzi klasické diagnózy, ale aj napriek tomu ňou trpí väčšina populácie. Je to pocit fyzickej a psychickej únavy,

Novinky

Pozor tento rok vypukla agresívna peľová sezóna

Tohtoročná jar je mimoriadne ťažká pre alergikov. Slzenie očí, nádcha, bolesti hrdla, svrbenie

Ako zvládnuť tréning v týchto horúčavách?

Extrémne vysoké až tropické teploty prinášajú rad zdravotných rizík, ktoré môžu spôsobovať vážne

Poštípanie hmyzom

V jarnom a letnom období sa ľudia viac pohybujú po prírode a príjemný pobyt im môže narušiť

Newsletter

Ak chcete byť informovaný o novinkách a pripravovaných akciach, zadajte Váš email.