FILIP ŠEBO – Silou vôle a zdravou životosprávou sa dá aj s alergiou a astmou robiť vrcholový šport

29. apríla 2012 , MUDr. Bergendiová Katarína, PhD.
Zdravie »

„Samozrejme, so zdravím netreba hazardovať. Určite to závisí od stupňa ochorenia.  Ale z vlastnej skúsenosti viem, že alergia alebo astma sú problémy, s ktorým je možné hrať futbal. Dá sa predchádzať ťažkostiam, len treba mať pred nimi rešpekt.“

1. Ako prosím vyzerá tvoj krátky životopis aj s vymenovaním športových úspechov, fotografiou a klubovou príslušnosťou?

Prešiel som klubmi: 1FC Koln, Inter Bratislava, Artmedia Bratislava, FK Austria  Vieden, Glasgow Rangers, FC Valeniennes, Slovan Bratislava
Úspechy: Majster SR: Artmedia,Slovan
Pohár SR: Slovan
Majster Rakúska: Austria Viedeň
Pohár Rakúska: Austria Viedeň
Najlepší strelec ligy: Artmedia,Slovan
Reprezentácia: 15 zápasov/8 gólov

2. Ktorým športom si sa venoval v detstve–rozvíjal si všeobecnú pohybovú prípravu?

Od narodenia sa venujem čisto futbalu, pretože otec bol futbalista a hneď, ako bolo možné, ma priviedol na prvý tréning, od ktorého som bol vedený k profesionálnej dráhe futbalistu.

3. Zastavilo ťa počas športovej kariéry nejaké ochorenie?

Samozrejme, že k športu patria rôzne ochorenia, či zranenia… To najdlhšie a najvážnejšie je ľahká astma, ktorá ma sprevádza po celú kariéru a musel som sa naučiť hrať futbal aj spolu s ňou.

Alergiu na pele tráv mi zistili, keď som mal asi desať rokov. Okrem peľovej precitlivenosti mám alergiu na niektoré potraviny a  ľahkú astmu. Každý alergický záchvat  je iný. Keď sa ukáže zvonka, svrbia ma oči, pokožka mi napuchne a sčervenie. To je lepší  prípad. Horšie je, keď sa prejaví zvnútra. Vtedy sa dusím a to nie je nič príjemné. Moje kritické obdobie trvá od júna do septembra. V týchto mesiacoch si na seba musím dávať väčší pozor ako v inokedy a brať viac tabletiek, sprejov a kvapiek. Ale na to som si za tie roky už zvykol a naučil som sa s tým žiť.

4. Ako riešiš svoje ochorenia, čo ti pomáha?

V rizikových obdobiach, medzi ktoré patri hlavne leto, užívam tabletky, ktoré mi napomáhajú k tomu, aby som sa lepšie cítil na trávniku, ale aj mimo neho.

S obmedzeniami, ktoré  prinášajú alergie a astma, sa stretávam častejšie na trávniku ako mimo neho. V bežnom živote sa viem zariadiť tak, aby som problémy nemal. Ale pri tréningoch a v zápasoch si to niekedy nedokážem ukontrolovať a ovplyvniť a niečo sa stane práve vtedy, keď to najmenej čakám. Každý jeden záchvat je dramatická situácia. Najnepríjemnejšie pre mňa je, keď sa mi niečo také stane počas zápasu a musia ma vystriedať. Snažím sa však plniť pokyny lekárov a takým situáciám sa čo najviac vyhýbať.

5. Mal si nejaké úrazy?

Úrazy tak isto patria k futbalu, ide hlavne o nohy, ale paradoxne môj najväčší úraz som mal minulý rok, keď sa mi polámala takmer polovica mojej tváre pri nešťastnom súboji na halovom turnaji. Chvalabohu všetko dobre dopadlo a po tomto úraze som mal najúspešnejšiu sezónu v doterajšej kariére.

 6. Cvičíš kompenzačné, strečingové, prípadne pilatesové cvičenia? Ak áno, koľkokrát za týždeň?

Cvičím, pretože bez toho sa dnešný vrcholový šport nedá robiť. Chodím individuálne na jógu, pilates a stabilizačné cvičenia už niekoľko rokov. Tieto cvičenia sú omnoho dôležitejšie ako dvíhať činky v posilňovni, preto sa im venujem 2-3x do týždňa.

7. Akú máš stravu?  Prevaha  mäsa, zeleniny či ovocia?

Snažím sa stravovať zdravo. V poslednom čase som vysadil takmer všetko nezdravé a už niekoľko mesiacov sa mi dokonca darí byť vegetariánom. Dovolím si tvrdiť, že sa cítim lepšie a hlavne zdravšie. Sú aj potraviny, na ktoré mám alergiu, napríklad med a slnečnicové jadierka, ale keďže som ich už dlhšiu dobu nejedol, tak mi ani nechýbajú. Alkoholu sa vyhýbam a cigarety? Ani neviem, ako sa držia…

 8. Akú máš regeneráciu, ako oddychuješ a koľkokrát za týždeň? Prípadne aký časový úsek pred ďalšou sezónou?

Čo sa týka regenerácie, mám ju asi 1 deň v týždni. Som typ športovca, ktorý rád trénuje a pracuje na sebe, a preto je pre mňa ťažké nerobiť nič. V lete si dovolím odpočinúť asi 2 týždne, kedy idem na dovolenku. Najlepšie sa cítim pri mori. Tam nemusím brať žiadne tabletky  a som si istý že sa mi nič nemôže stať. Mám rád potápanie, pri ktorom  mi žiadna alergia nehrozí.  Ďalším obľúbeným športom, ktorému sa venuje vo voľnom čase,  je golf. Aj ten sa síce odohráva na trávniku, ale našťastie, na greene sa nebehá, tak je menej pravdepodobné, že by sa mi niečo stalo. Okrem tohto obdobia trénujem takmer nonstop…

9.Čo chceš v svojej životospráve zlepšiť?

Momentálne som spokojný s takou, akú mám teraz 🙂

Držíme palce na ďalších športových podujatiach a ďakujeme za odpovede na otázky …

MUDr. Bergendiová Katarína, PhD

 

 

MUDr. Bergendiová Katarína, PhD.

MUDr. Bergendiová Katarína, PhD.

Držiteľka certifikátov z kurzu prietokovej cytometrie a funkčnej diagnostiky a tiež medzinárodného certifikátu z nového odvetvia športovej imunológie, ako jediná na Slovensku.
V roku 2002 som obhájila na LFUK dizertačnú doktorandskú prácu „Šport a imunitný systém“.
MUDr. Bergendiová Katarína, PhD.

Podobné články

Matej Kazár – v biatlonovej pätnástke

Matej Kazár po úspešnej biatlonovej sezóne . Poprosím Ťa o krátky životopis aj s vymenovaním športových úspechov, fotografiou a klubovou

Vozíčkar Matúš MICHAL – tvrdohlavý introvert

Ako by si sa charakterizoval? Tvrdohlavý introvert… 🙂 Ako vnímaš svoj handicap, ovplyvňuje ti život? Kedysi mi to prekážalo a nevedel som sa

Nevzdal to a teraz je profesionálny wakeboardista a motivátor – Bastian Perret

Na jazere OMSZK (pri Budapešti – poznámka prekladateľa) usporiadali wakeboardisti extrémnu ukážku. Na dosku nasadol aj francúzsky telesne postihnutý

Martina Kohlová a Ivana Kmeťová – najúspešnejšie z MS v rýchlostnej kanoistike v Duisburgu

Kajakárky Ivana Kmeťová s Martinou Kohlovou sa v sobotnom bloku finále na 40. majstrovstvách sveta v rýchlostnej kanoistike v nemeckom Duisburgu

Časté infekcie horných dýchacích ciest, ich prevencia a tréning u športovcov.

Jar je obdobím, keď dostáva náš imunitný systém poriadne zabrať. Jeho úlohou je ochrániť nás pred chorobami a škodlivinami z vonkajšieho prostredia.

Pozor tento rok vypukla agresívna peľová sezóna

Tohtoročná jar je mimoriadne ťažká pre alergikov. Slzenie očí, nádcha, bolesti hrdla, svrbenie slizníc, či kašeľ  a ťažkosti s dýchaním pociťujú

Poštípanie hmyzom

V jarnom a letnom období sa ľudia viac pohybujú po prírode a príjemný pobyt im môže narušiť poštípanie hmyzom. Včela, osa, komár, čmeliak, sršeň

Ako športovať s alergiou ?

Bývajú obdobia, keď Vám alergia len tak zľahka dýcha na chrbát, ale dokáže aj riadne pritlačiť. Slzy vám tečú prúdom, škriabe vás hrdlo, svrbia

Novinky

Pozor tento rok vypukla agresívna peľová sezóna

Tohtoročná jar je mimoriadne ťažká pre alergikov. Slzenie očí, nádcha, bolesti hrdla, svrbenie

Ako zvládnuť tréning v týchto horúčavách?

Extrémne vysoké až tropické teploty prinášajú rad zdravotných rizík, ktoré môžu spôsobovať vážne

Poštípanie hmyzom

V jarnom a letnom období sa ľudia viac pohybujú po prírode a príjemný pobyt im môže narušiť

Newsletter

Ak chcete byť informovaný o novinkách a pripravovaných akciach, zadajte Váš email.