Ajurvéda a šport – časť II.

25. októbra 2012 , redakcia
Zdravie »

Keď bude naše telo v dobrej kondícií, budeme mať väčšiu silu, život bude krásny, dlhý a užitočný.

Čo je to šport? Aký je rozdiel medzi pohybom, cvičením, športom, aktivitou, prácou?  Vždy telo vykonáva nejaký pohyb, telu je to jedno, to len naša myseľ kategorizuje, či je to práca, beh, jóga, horolezectvo, cyklistika, hokej, golf alebo okopávanie políčka.  Dôležité je, že sa pretiahnu šľachy, väzy, úpony, svaly, kĺby.

Na to aby sme fungovali potrebujeme energiu, hormóny, enzýmy, šťavy a to všetko je záležitosťou tvorby v tele.  Keď nie je pohyb, nezabezpečí sa tvorba a nevytvoria sa enzýmy, hormóny, následne sa zvýši tvorba tukov a začne sa nám hromadiť v tele odpad.  Všetko je záležitosťou pohybu, pohybom spracujeme hmotu KAPHA – Kaf a pohybom pridáme do tela PITHA – Pitt (oheň).  Obmedzením pohybu ublížime celému telu, utekáme od zdravia a privolávame si choroby.

V Ajurvéde tiež platí aké je telo taká je myseľ.  Vysušené telo, vysušená myseľ (zvýšená VÁTA) – nerada mení svoje zvyky, stále myslí na to isté do kola, nerada sa hýbe je skostnatená.  To znamená, že vaše telo veľa napovie aj o stave vašej mysli.

V našej západnej kultúre zväčša cvičíme pre pekné telo, ale krásne telo ešte neznamená, že je telo zdravé a že rozsah jeho pohybu je taký ako má byť (dá sa zistiť podľa rôznych cvičení).  Často nepočúvame samých seba, vieme veľmi málo o priateľstve so samými sebou.  Hovoria nám „nestoj tu len tak, rob niečo“.  Nevieme vydržať sami so sebou len tak v tichosti samoty a v kľude 10-15minút. Našou motiváciou je porovnávanie sa s ostatnými, nie vnímaním toho čo naozaj potrebujeme.  Hodnotia nás podľa úspešnosti, napr.: úspešný športovec, nie podľa toho kto naozaj v skutočnosti sme. Chceme všetko rýchlo a hneď. A niekedy nám ide o výkon na úkor nášho tela, mysle alebo duše.

Podľa Ajurvédy cvičenie a šport by mali udržiavať vnútorný balans fyziológie ako celku, posilňovať všetky orgány a posilňovať organizmus, aby bol odolnejší voči chorobám.  Takýto postoj prináša viac potešenia a radosti a z dlhodobého hľadiska. Viac zdravia ako naopak nútenie tela do svojich limitov na dosiahnutie dočasnej hraničnej skúsenosti.  V jednom z klasických diel Ajurvedy Charak Samitha je napísané:

“Ten kto cvičí do krajnosti, jeho sila náhle zmizne, ako keď sa lev pokúša vliecť slona.”

Uvádzam zopár doporučení o ktorých môžete porozmýšľať a sami sa rozhodnúť, či ich vezmete v úvahu pri svojom ďalšom športovaní alebo okopávaní záhradky:

  • Už ráno začnite s popreťahovaním celého tela, inak povedané obnovou životnej energie – Prány – dokonalé popreťahovanie je dobrý začiatok.  Pokiaľ telo neponaťahujete, nenaštartuje sa správne a vaša myseľ bude pomalá.  Podľa Ajurvédy sa má človek ponaťahovať, kedykoľvek je to potrebné.
  • Smejte sa pravidelne a nahlas. Zasmejte sa a smejte sa tak po dobu 5minút, skúste to.  Vnímajte koľko kyslíka ste poňali a zároveň ste pomasírovali vnútorné orgány… 🙂 .
  • Urobte si niečo pre radosť.
  • Podľa fyziologického biorytmu človeka je najvhodnejšie cvičiť ráno medzi 6 a 10 hodinou.  Večer je najvhodnejší na relaxáciu, oddych a rekreáciu.  A čo sa týka ročného obdobia, v lete nie je vhodné cvičiť cez obed počas najväčšieho tepla a všeobecne by sme mali cvičiť viac na jeseň, v zime a na jar.
  • Pri cvičení vnímajte a počúvajte svoje telo, aby ste vedeli a pochopili, kde je vaša dokonalosť a zbytočne ste si neublížili. Neporovnávajte sa z nikým, nesúťažte dokonca ani sami so sebou… 🙂 .
  • Zamerajte sa na proces nie na výsledok.
  • Sústreďte sa plne na pohyb alebo dýchanie, zväčša na jedinú myšlienku. To znamená, že keď beháte, tak behajte a nebuďte v mysli niekde v minulosti alebo v budúcnosti.
  • Zapájajte do pohybu iba najnutnejšie svaly – pri cvičení zbytočne míňame príliš veľa energie, jóga s energiou šetrí.
  • Zabezpečte telu vyváženosť pravej aj ľavej strany – športujte tak, aby ste mali obe polovice tela rovnako zaťažené.
  • Používajte správne chrbticu, pretože stav chrbtice nám ovplyvňuje nielen medzistavcové platničky ale aj vnútorné orgány a dýchanie.
  • Športujte iba na 50% svojich kapacít… To, že sme ich dosiahli zistíte, keď sa začnete výdatne potiť alebo začnete ťažko a namáhavo dýchať (keď už nemôžete dýchať nosom a začnete dýchať ústami), v tomto momente by ste mali spomaliť.
  • Správne dýchajte – zabezpečte telu dostatok kyslíka, aby ste predišli tvoreniu kyseliny mliečnej vo svaloch a následne kŕčom (plus viď nižšie Pranajama*)
  • Športujte pravidelne.  Podľa Ajurvédy telo viac získava z pravidelného cvičenia, aj keď pracuje len na 50% , ako jeho preťažovaním 2 x do týždňa 2 hodinami.  Podľa klasických Ajurvédskych textov pri dodržaní pravidelnosti sa telo stáva silnejším, energickejším, flexibilnejším s dobrou výdržou.  Ďalej srdce a ďaľšie vnútorné orgány sa posilnia, trávenie sa stimuluje a myseľ sa stáva pokojnou a vyrovnanou.
  • Po športe relaxujte plnohodnotne – vedome autosugestívnou relaxáciou, kde uvoľníte celé telo ako sú kĺby, vnútorné orgány, ale aj svaly na tvári. Správna relaxácia pôsobí anabolicky a dobíja nás energiou.
  • Po cvičení by ste sa mali cítiť lepšie a viac energicky nabití ako pre tým.  Podľa Ajurvédy vyčerpanosť je známkou “nezdravého” cvičenia.
  • Pravidelne jedzte kvalitné jedlo, ktoré je čerstvé, satvické**, varené.  Zdrojom pre fungovanie tela je jedlo.  Pre dobrú kondíciu je kvalitné jedlo na prvom mieste
  • Majte pevnú vôľu, pre kondíciu je to veľmi podstatná vec
  • Posilňujte svoju myseľ. Ak má človek slabú myseľ, môže byť akejkoľvek konštitúcie nepomôže to.
  • Ak máte nejakú zostavu, je vhodné ju cvičiť opakovane (nie striedať zostavy) aby sme zabezpečili svoje postupné zveľaďovanie tela a svalov.
  • Staňte sa priateľmi sami sebe.

Cvičiť by ste nemali, keď sa cítite vyčerpaní, keď ste chorí, hladní alebo smädní.  Necvičte bezprostredne pred alebo po jedle. Počkajte 2-3 hodiny, ale prechádzku po jedle si môžete kľudne dopriať, napomôže to vášmu tráveniu.  Ženy, počas menštruácie, tehotenstva, a nejaký čas po pôrode, by mali cvičiť veľmi zľahka alebo vôbec (to sa netýka určitých jógových pozícií a prenatálnych a post natálnych cvičení).

Pre profesionálnych športovcov sú vyššie uvedené Ajurvédske návody aplikovateľné len do určitej miery.  Čo však môžete pre svoje profesionálne telíčka urobiť, je aspoň sa o ne dobre postarať – masážami, procedúrami (napr.: Panča karma – Ajurvédska očistná terapia), vhodným jedlom, a vhodnou relaxáciou, meditáciou, čo vám zlepší nielen zdravie ale aj výkonnosť…:-).

A na záver, majte pocit radosti z pohybu samotného a vždy ho robte naplno, lebo je vlastne jedno čo robíte.  Napr.: keď naťahujete ruku poriadne ju prepnite, k tomu pekne dýchajte a to všetko s radosťou.  A ak to takto budete robiť celý deň, budete sa cítiť zdravší a spokojnejší….:-).

_______
*Pranajáma – predstavuje súbor rôznych dýchacích techník. Pránická (vesmírna) energia sa nám dostáva do celého tela, napr.: pri správnom spievaní mantry – OOOOM. Usadeniny nalepené na orgánoch začnú odpadávať. Ajurvéda hovorí, že Pranajáma je veľká pilulka, zabezpečujúca regeneráciu, je to najväčšia detoxikácia.  Pranajáma je ozdravujúca a jógové cvičenia udržujúca.

**Satva – je jedna z troch gún (z 3 gún Satva, Radžas, Tamas vzniklo 5elementov) a predstavuje princíp svetla, vnímavosti, inteligencie a harmónie, ako aj láskavosť, pravdivosť, spravodlivosť, múdrosť, nepripútanosť a odpustenie.  Kde je dominantná Satva, tam je hodnota pravdy, spravodlivosti, pokory a vývoja všetkého dobra.  Napr.: satvické rastlinky prinášajú jemné sily, ktoré podporujú vývoj mysle.

Moravčíková Darina

www.divya.sk

 

Podobné články

Homeopatické lieky prvej pomoci pri športe

Okrem špecifických účinkov na niektoré tkanivá, zahŕňa obraz lieku aj vplyv na emočnej a mentálnej úrovni. Podstatné je, že dobre zvolený liek

Homeopatia nelieči chorobu, ale človeka

Hovorí sa jej aj kráľovná alternatívnych metód liečby. Jej odporcovia tvrdia, vraj ide len o placebo, pretože využíva natoľko zriedené látky, že z

Ajurvéda a šport – časť I. – základy

Keď bude naše telo v dobrej kondícií, budeme mať väčšiu silu, život bude krásny, dlhý a užitočný. Ajurvéda je veľmi stará veda o živote,

Poranenia a homeopatia

Súbor štandardných opatrení poskytovaných po poraneniach majú presné pravidlá, sú nenahraditeľné  a nemožno ich nahradiť ani homeopatikami. Prečo

Strečing je nevyhnutnosť

Ak sa nechcete pri cvičení zraniť, strečing by mal byť súčasťou každej vašej športovej aktivity a ešte oveľa viac! Strečing je forma fyzickej

Balančný tréning

Ako deti sme ho robili všetci, v časoch dospelosti je v ňom skutočne dobrý len málokto. Hopkanie na jednej nohe, lastovička, chodenie po tenkom

Walking s činkami

Jedna z najzdravších a človeku najprirodzenejších pohybových aktivít sa dá vykonávať s rôznymi modifikáciami. Jednou z nich je aj populárna chôdza so

Bežecké lyžovanie a rady od Martiny Halinárovej – časť 3.

Aký potrebujeme materiál na bežkovanie? Vianoce sú za nami, darčeky rozbalené a už rozmýšľame, ako čo najrýchlejšie zhodiť štedro nabraté kilogramy

Novinky

Pozor tento rok vypukla agresívna peľová sezóna

Tohtoročná jar je mimoriadne ťažká pre alergikov. Slzenie očí, nádcha, bolesti hrdla, svrbenie

Ako zvládnuť tréning v týchto horúčavách?

Extrémne vysoké až tropické teploty prinášajú rad zdravotných rizík, ktoré môžu spôsobovať vážne

Poštípanie hmyzom

V jarnom a letnom období sa ľudia viac pohybujú po prírode a príjemný pobyt im môže narušiť

Newsletter

Ak chcete byť informovaný o novinkách a pripravovaných akciach, zadajte Váš email.