Strava nie je hneď výživa, časť IV. Lipidy – Tuky.

6. novembra 2012 , redakcia
Zdravie »


V predchádzajúcich článkoch sme hovorili o dôležitosti zastúpenia všetkých makroživín v dennej potrave. V tejto časti sa budeme venovať poslednej makroživine a tou sú LIPIDY – TUKY.  Tuky sú svojimi funkciami rovnako dôležitou makroživinou ako sacharidy a proteíny a zdravá strava ich musí obsahovať, pretože tvoria životne dôležité súčasti buniek. Istá dávka tuku je pre zdravý chod ľudského tela nevyhnutne nutná a je dôležitá pre zdravý rast a obnovu telesných buniek. Sú pre náš organizmus zdrojom energie, podieľajú sa na hormonálnych procesoch a majú ešte mnoho ďalších metabolických funkcií.  Niektoré tuky sú cennými zdrojmi v tukoch rozpustných vitamínov A, D, E a K. Tuky predstavujú hlavný izolačný materiál, ako pod kožou, tak aj okolo orgánov (napr. obličky). Tuky sú tiež dôležité pre udržanie zdravej kože a pre regulovanie mnohých telesných funkcií.

Aj pri tukoch sa však často krát stretávame v našom stravovaní s chybami pri ich príjme. Väčšinou je príjem tukov v našej strave veľmi vysoký a to najmä tukov zo skupiny nasýtených, ktoré sa nachádzajú v živočíšnych produktoch. Okrem toho prijímame v strave množstvo skrytých tukov, ktorých konzumáciu si vôbec neuvedomujeme.

Dlhšiu dobu sa vedú diskusie na tému: Tuky a zdravie a z rôznych zdrojov sa dozvedáme, že by sme mali nahradiť tuky v klasických potravinách potravinami nízkotučnými.

Ako to teda s tukmi je? Sú naozaj také škodlivé?

Tuky sú látky, ktoré sa podobne ako proteíny, skladajú z menších častí. Tieto časti nazývame mastné kyseliny. Tuky delíme na 3 základné skupiny z pohľadu mastných kyselín:

  1. nasýtené mastné kyseliny
  2. mono-nenasýtené mastné kyseliny
  3. poly-nenasýtené mastné kyseliny

Nasýtenosť mastných kyselín je daná tým o koľko atómov vodíka sú „ukrátené“.

1. Nasýtené mastné kyseliny – sa nachádzajú:

  • vo všetkých druhoch mäsa (okrem rýb) a údeninách
  • vo vajciach
  • v mlieku a mliečnych výrobkoch

Naše telo preferuje ako zdroj energie nasýtené mastné kyseliny. Pri chemickom procese kedy sa z nasýtených mastných kyselín uvoľňuje energia pre naše telo zároveň vzniká cholesterol.  V primeranom množstve sú nasýtené mastné kyseliny pre naše zdravie potrebné a prospešné.

2. Mono-nenasýtené mastné kyseliny

Nie je tuk ako tuk. Mono-nenasýtené mastné kyseliny síce tukmi sú, ale majú pozitívne účinky na naše zdravie. Nachádzajú sa v:                                                                     –

  • olivách a kvalitnom olivovom oleji (maximálne 10 kusov zelených olív, alebo 5 kusov čiernych-denne)
  • orechoch – všetky druhy okrem pražených, solených, v čokoláde, v karamele a pod..:-
  • avokáde

Dôležitou súčasťou produktov obsahujúcich mono-nenasýtené mastné kyseliny je kyselina olejová. Kyselina olejová má na naše telo hneď niekoľko pozitívnych vplyvov. Práve táto kyselina chráni naše tepny tak, že im dodáva dostatok pružnosti. Jej nedostatok v našej strave môže mať za následok choroby srdcovo-cievneho systému. Zaradenie potravín, ktoré obsahujú tieto kyseliny pôsobí preventívne a chráni naše srdiečko a cievy. Na dostatočný príjem kyseliny olejovej by sme mali pamätať, ak sa venujeme športovej činnosti, pri ktorej je záťaž na srdcovo-cievny systém a stres oveľa vyšší.

3. Poly-nenasýtené mastné kyseliny – esenciálne mastné kyseliny – medzi najznámejšie poly-nenasýtené mastné kyseliny patria:

  • Omega 3 mastné kyseliny
  • Omega 6 mastné kyseliny

Tieto poly-nenasýtené mastné kyseliny sa nachádzajú v:

  • Omega 3 mastné kyseliny – morské ryby z chladných vôd oceánov, ľanové semienka a olej, vlašské orechy, vajcia (žĺtok)
  • Omega 6 mastné kyseliny – hydina, mäso, mliečne výrobky, obilniny

Správny pomer príjmu Omega 3 a Omega 6 má byť 1 : 2 (Omega 3 : Omega 6). V našej výžive však dochádza k neúmernému pomeru týchto poly-nenasýtených mastných kyselín. Hodnoty sa tak často krát pohybujú v pomere 1 : 20 a viac. Tieto mastné kyseliny patria do skupiny esenciálnych, naše telo si ich nedokáže vytvárať a preto ich musíme prijímať stravou každý deň. Ak nedokážeme zo stravy prijať dostatočné množstvo Omega 3 mastných kyselín je potrebné prijať ich vo forme doplnkov výživy. Omega 3 mastné kyseliny sú prospešné najmä pre náš srdcovo-cievny, imunitný a nervový systém. Napomáhajú predchádzať úrazom – chránia náš systém svalov a šliach pred poškodením, ktoré môže vzniknúť ako dôsledok zvýšenej záťaže pri športe, majú protizápalový účinok. Odporúčaný príjem pre dospelého človeka je 15 – 20 % z denného kalorického príjmu.

Cholesterol

Keď hovoríme o tukoch, je dôležité spomenúť aj cholesterol. Cholesterol je asi najsledovanejšia molekula v našej krvi. Je to tuková látka, z ktorej len jednu tretinu prijímame každodenne v potrave, dve tretiny si však náš organizmus vyrába v pečeňových bunkách sám. Paradoxom je, že onen obávaný cholesterol je pre náš organizmus nevyhnutný. Je súčasťou všetkých buniek v tele a vďaka nemu sa napríklad tvoria hormóny, vitamín D i žlčové kyseliny dôležité pre trávenie potravy. Priveľa cholesterolu však vedie k ateroskleróze, kôrnateniu tepien, keď sa cholesterol ukladá do cievnych stien, upcháva ich a toto poškodenie môže spôsobiť srdcový infarkt, mŕtvicu či iné cievne komplikácie.

  • Z cholesterolu sa v našom tele vytvára väčšina dôležitých hormónov.
  • Zároveň v prípade podkožného tuku sa cholesterol podieľa aj na syntetizácii (pretvorení) slnečného UV žiarenia na vitamín D, ktorý v prvom rade chráni naše kosti.
  • Väčšina nášho mozgu je z cholesterolu.
  • Ochraňuje membrány našich buniek.

Skúsili ste niekedy zmiešať v kuchyni pri práci olej a vodu? V bežných kuchynských podmienkach je to nemožné, aby sa vám podarilo urobiť z toho jednotne konzistentnú látku. A podobne je to aj v našej krvi. Na to, aby sa cholesterol dostal k bunkám potrebuje systém prepravy. Keďže cholesterol je tuk, nie je možné, aby sám putoval krvou.

Tieto prepravníky sú vytvorené z bielkovín a volajú sa:

  • LDLlow density lipoprotein – prenáša tuk z pečene krvou do buniek nášho tela
  • HDL – high density lipoprotein – prenáša nadbytočný tuk z krvi späť do pečene

HDL je považovaný za ten dobrý, lebo sa stará o poriadok v našich cievach a LDL je považovaný za zlý, lebo prenáša tuk do našich ciev. Hladina cholesterolu v našej krvi je závislá od zloženia našej stravy a od dostatočného príjmu esenciálnych mastných kyselín (Omega 3), ktoré podporujú HDL cholesterol. Tiež od množstva dlhodobého stresu, ktorý  nepriaznivo ovplyvňuje hladinu cholesterolu v krvi a pohybovej aktivity, ktorá je jedným z prostriedkov prevencie chorôb spojených s vysokou hladinou cholesterolu. Pohyb podporuje látkovú výmenu, znižuje množstvo cholesterolu a napomáha znižovať jeho hladinu v krvi.

Potreba tukov u športovcov  

Spaľovanie tukov vo svalech vyžaduje vyšší príjem kyslíka ako spaľovanie cukrov. Tuk z potravy vytvára v krvi pomerne veľké chylomikra – veľmi bohaté triacylglyceroly-, ktoré môžu  ucpávať najjemnejšie kapiláry a tým značne zhoršovať prekrvenie a zásobenie svalov kyslíkom a znižovať ich výkon. Je dokázané, že po pridaní tukov nastává únava a bolesti v lýtkách. Nevýhodou je totiž, že tuky sa ťažko a pomaly trávia (asi 5 hod.), takže poskytujú skôr energiu zásobnú a nie okamžite dostupnú.

Mierne zvýšenie prívodu tukov je opodstatnené v dvoch prípadoch a to: ak je nutné dodať v malom objeme čo najviac energie a pri veľkých stratách tepla – napr. pri zimných športoch, pri dodržaní základných zásad pre zloženie tukov.

Všeobecne je dokázané, že pri diéte bohatej na tuk je rast výkonnosti menší a pomalší ako pri diéte s nízkým obsahom tukov a tiež strava bohatá na tuky výrazne spomaľuje regeneračné procesy po výkone. U väčšiny športov vystačíme s 15-25 % energetické hodnoty potravy tvorenej tukmi, tj. 50-100 g na den. V zimnom období je možné podiel tukov o niekoľko gramov zvýšiť. Množstvo tukov by však nemal presahovať 30-40 g na den.

Je nutné si uvedomiť, že čím viac tukov budete konzumovať, tým menej budete potravou prijímať ostatné živiny, z ktorých sú niektoré pri športovom výkone potrebné v oveľa väčšom množstve ako tuky.

                                                            Renáta Beláková a  Jarmila Máťošová

                                                (z pripravovanej knihy: „Ako si uvariť zdravie“)

 

Podobné články

Chcete schudnúť „do plaviek“ nárazovou diétou? Ohrozujete tak svoju imunitu

Pred začiatkom leta sa mnohí snažíme čo najrýchlejšie schudnúť. Neváhame siahnuť aj po radikálnych diétach a detoxikáciách. Nechceným dôsledkom

5 Najlepších sacharidov pre športovcov

Akokoľvek je športovec pred súťažou talentovaný, motivovaný a dobre trénovaný, hranica medzi víťazstvom a prehrou je veľakrát veľmi tenká. Strava

Omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 mastné kyseliny sú súčasťou mnohých dôležitých metabolických procesov v tele. Najdôležitejšie omega 3 mastné kyseliny sú DHA (kyselina

Škorica – Zdravá vôňa.

Škorica   je vzácna korenina, ktorej podmanivá typická vôňa nás ihneď prenesie do času Vianoc a vzbudí všetky krásne emócie spojené s týmito

Novinky

Pozor tento rok vypukla agresívna peľová sezóna

Tohtoročná jar je mimoriadne ťažká pre alergikov. Slzenie očí, nádcha, bolesti hrdla, svrbenie

Ako zvládnuť tréning v týchto horúčavách?

Extrémne vysoké až tropické teploty prinášajú rad zdravotných rizík, ktoré môžu spôsobovať vážne

Poštípanie hmyzom

V jarnom a letnom období sa ľudia viac pohybujú po prírode a príjemný pobyt im môže narušiť

Newsletter

Ak chcete byť informovaný o novinkách a pripravovaných akciach, zadajte Váš email.