Stévia – sladká tráva – prírodné sladidlo – sladí a lieči zároveň

2. augusta 2012 , MUDr. Bergendiová Katarína, PhD.
Zdravie »

Nemá takmer žiadne kalórie, používa sa najmä ako sladidlo a navyše jej nechýbajú liečivé vlastnosti. Rastlinu, ktorú vzala konečne minulý rok na milosť aj Európska únia, možno pestovať aj doma v kvetináči. Používa sa na osladenie nápojov a sladkých výrobkov, využitie má aj v kozmetike.

Stevia Rebaudiana Bertoni či inak nazývaná aj Stévia cukrováStévia sladká,sladké lístky i medové lístky ) patrí k rodu Stevia, ktorých poznáme viac ako 150 druhov. Je to rastlina, ktorá dorastá do výšky 30 – 60 cm. Táto viacročná rastlina, či skôr menší krík, je 300 krát sladší než cukrová repa.

Pôvod Stévie

Stévia pochádza z oblasti medzi Paraguajom a Brazíliou, presnejšie zo severovýchodného Paraguaja v okrese Amambay. Nájsť ju môžete aj v oblasti toku Rio Monday či v Matto Grosso. Voľne v prírode rastie aj v Brazílii v oblasti Pantanal. Najčastejšie rastie v nadmorskej výške 200 až 600 metrov nad morom, v blate či na brehoch riek.

 

Stévia objavená už Indiánmi

Sladkú chuť Stévie, ale aj jej priaznivé účinky na ľudský organizmus objavili a hojne využívali už aj starí Indiáni. Sladili si ňou čaj, najčastejšie čaj maté, ale liečili si pomocou Stévie aj zranenia. Stéviu volali ka’a he’ê, čo znamená „sladká bylina“.

Do Európy sa dostala až neskôr, s návratom Colomba z Ameriky. Veľmi si ju obľúbili aj Japonci. Po nich to boli Číňania, Kórejci i Thajci a Vietnamci. Stévia však prenikla aj do USA, Izraela, Nemecka, Bulharska, do Čiech i na Slovensko, do Bulharska, Mexika i Ruska. Pestuje sa napríklad v Kalifornii, ale aj Mexiku, Anglicku či Francúzsku.

 

Látky, ktoré Stévia obsahuje

Už sme naznačili, že Stévia má, okrem svojej sladkej chuti, aj iné priaznivé účinky pre človeka. Je to vďaka látkam, ktoré obsahuje – steviozidom. Sušené listy ich obsahujú asi 6 až 8 %. Tieto látky dokážu stimulovať slinivku brušnú i tvorbu inzulínu. To je ideálne najmä pre diabetikov II. typu.  Steviozidy, ktoré spomíname, patria do skupiny glykozidov. Tých má však Stévia ešte viac. Ide o Rebaudiozid A, B, C, D, E a Dulkozid A. Všetko sú to sladivé látky.

Okrem steviozidov Stévia obsahuje aj ďalšie zlúčeniny, ako chlorofyl, xantofyl, oligosacharidy, voľné uhľohydráty, aminokyseliny, saponíny, bielkoviny, vlákninu, rôzne éterické oleje, triesloviny, minerály – vápnik, draslík, chróm, kobalt, železo, magnézium, mangán, fosfor, selén, kremík, zinok, vitamíny C, A, B2, B1, B3, E a bioflavonoidy – vitamín P či vitamín K.

 

Priaznivé účinky na ľudské telo

  • Pomáha udržiavať v rovnováhe cukor v krvi a pečeni – vhodné pre diabetikov, podporuje pankreas
  • Podporuje dobré trávenie, odtučňuje a pomáha udržiavať hmotnosť
  • Reguluje baktérie v dutine ústnej a ničí baktérie zubného povlaku
  • Je účinne aplikovateľná na akné, ekzémy, atd.

 

Stévia a OBEZITA – Stévia je ideálna pre obéznych ľudí, ktorí sa snažia, aj kvôli zdravotným problémom, znížiť svoju hmotnosť či pre ľudí, ktorí chcú jednoducho schudnúť, ale sladkého sa nevedia vzdať. Je omnoho sladšia, presnejšie 200 až 300 krát sladšia ako cukor, ale na rozdiel od cukru je nízkokalorická a nezaťažuje organizmus.

 

Stévia a DIABETES – Rastlina Stévie je medzi diabetikmi známa ako „sladká rastlina“. Pri žuvaní chutia jej listy veľmi sladko, pričom nemá zásadný vplyv na glykemickú odozvu a ľudia a nezvyšuje hladinu cukru v krvi a ľudia s cukrovkou ju môžu bezpečne používať. Okrem toho stimuluje činnosť pankreasu a môže aj zvýšiť citlivosť na inzulín.  Listy Stévie, resp. extrakty, či hotové sladidlá zo Stévie môžu využívať diabetici 1. aj 2. typu. Pri diabetikoch 2. typu môže sladenie Stéviou cukrovou významne oddialiť prechod z liekov na inzulín.

Cukrovka je ochorenie, ktoré by mali byť sledované a liečené kvalifikovaným lekárom, avšak Stevia môže byť súčasťou zdravej stravy pre každého, aj pre diabetikov.

Stévia, ZUBY  a ÚSTNA DUTINA  

Stévia  obmedzuje  tvorbu ústneho povlaku, zubného kameňa.  Je podporným prípravkom s priaznivým antibakteriálnym a protivírusovým účinkom v ústnej dutine, pôsobí proti infekciám spôsobenými baktériami a vírusmi, ako sú napr.  afty, zápaly ďasien a počiatočné štádium paradentózy.

 

Stévia v KOZMETIKE

Využíva sa aj v kozmetickom priemysle, pre svoje antibakteriálne účinky sa pridáva napríklad do zubných pást, ale aj do šampónov, či produktov na ošetrenie pokožky, pomáha aj pri liečbe akné, dermatitíde či ekzémoch.

 

Stévia verzus umelé sladidlá

Náhradné sladidlá sú potravinové prísady, ktoré bývajú viac sladké než biely cukor, ale majú menej potravinovej energie. Náhradné sladidlá poznáme umelé a prírodné. Umelé sladidlá sú napríklad sacharín, aspartam a cyklamát, z prírodných poznáme sorbitol či xylitol. Aspatram či sacharín vznikli ako náhodný produkt pri chemickej reakcii. Aspartam dnes nájdete aj v detských džúsoch, ale tiež v takmer všetkých sýtených nápojoch, nevynímajúc tých, ktoré sú označené „light“. Ďalším mínusom umelých sladidiel je ich chuť. Po sacharíne vám v ústach ostane horká chuť a rovnako aj Aspartam nechutí ani zďaleka tak ako cukor. Aby sa tieto pachute „zamaskovali“, výrobcovia ich miešajú s inými sladidlami

Mnohí nielen preto, že ide o umelo vytvorené prírodné sladilo, ale aj pre iné nežiaduce účinky na ľudský organizmus, tieto sladidlá zatracujú. Niektorí vedci či lekári dokonca zastávajú názor, že by sa umelé sladidlá nemali používať vôbec.

 

Ako sme už vyššie spomínali, Stévia je ideálna pre diabetikov či ľudí, ktorí sa snažia znížiť svoju hmotnosť. Stabilizuje hladinu cukru v krvi i pečeni, stimuluje i činnosť pankreasu, zlepšuje trávenie, kožné problémy ako je akné, ekzém či dermatitída, má antibakteriálne účinky, čo pomáha najmä pri problémoch v ústnej dutine a zubnom kaze.

Cukor je zákerná droga. Jeho zabijácké pôsobenie je pozvoľné, nebadané a veľmi chutné. Výsledkom sú zápalové ochorenia, ktoré sú spolu s obezitou predstupňom civilizačných chorôb. Rozumnejší únik z neodolateľnej chuti na sladké je jesť sladkú prírodu – napríklad STÉVIU.

 

 

 

 

MUDr. Bergendiová Katarína, PhD.

MUDr. Bergendiová Katarína, PhD.

Držiteľka certifikátov z kurzu prietokovej cytometrie a funkčnej diagnostiky a tiež medzinárodného certifikátu z nového odvetvia športovej imunológie, ako jediná na Slovensku.
V roku 2002 som obhájila na LFUK dizertačnú doktorandskú prácu „Šport a imunitný systém“.
MUDr. Bergendiová Katarína, PhD.

Podobné články

Chcete schudnúť „do plaviek“ nárazovou diétou? Ohrozujete tak svoju imunitu

Pred začiatkom leta sa mnohí snažíme čo najrýchlejšie schudnúť. Neváhame siahnuť aj po radikálnych diétach a detoxikáciách. Nechceným dôsledkom

5 Najlepších sacharidov pre športovcov

Akokoľvek je športovec pred súťažou talentovaný, motivovaný a dobre trénovaný, hranica medzi víťazstvom a prehrou je veľakrát veľmi tenká. Strava

Omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 mastné kyseliny sú súčasťou mnohých dôležitých metabolických procesov v tele. Najdôležitejšie omega 3 mastné kyseliny sú DHA (kyselina

Škorica – Zdravá vôňa.

Škorica   je vzácna korenina, ktorej podmanivá typická vôňa nás ihneď prenesie do času Vianoc a vzbudí všetky krásne emócie spojené s týmito

Novinky

Pozor tento rok vypukla agresívna peľová sezóna

Tohtoročná jar je mimoriadne ťažká pre alergikov. Slzenie očí, nádcha, bolesti hrdla, svrbenie

Ako zvládnuť tréning v týchto horúčavách?

Extrémne vysoké až tropické teploty prinášajú rad zdravotných rizík, ktoré môžu spôsobovať vážne

Poštípanie hmyzom

V jarnom a letnom období sa ľudia viac pohybujú po prírode a príjemný pobyt im môže narušiť

Newsletter

Ak chcete byť informovaný o novinkách a pripravovaných akciach, zadajte Váš email.