Šport v tehotenstve

8. mája 2012 , redakcia
Zdravie »

Tehotenstvo je prirodzený stav a nie choroba. Je sprevádzané prirodzeným pribúdaním hmotnosti, čo je záťaž na fyzickú kondíciu a mnohými hormonálnymi zmenami, čo spôsobuje náladovosť a mení psychiku ženy. Riešením na tieto zmeny môže byť aj cvičenie. Je to jednoduchá stratégia ako všetko oveľa ľahšie zvládnuť bez stresu a získať väčší pocit sebakontroly. Tiež je dokázané, že ak ste športovali pred a počas tehotenstvom, tak vaše zotavenie po pôrode bude ľahšie a kratšie.

Cvičenie v tehotenstve

Správne cvičenie pomôže pri bolesti chrbta, únave, problémoch s cirkuláciou, kŕčovými žilami a aj zápchou. Môže pomôcť predísť problémom  ako sú tehotenské kŕče alebo cukrovka. A  napokon aj za zlepšenie dobrej nálady a možno aj lepšiemu spánku v noci môžete vďačiť pravidelnému cvičeniu počas dňa.

Keď ste tehotná vždy informujte o svojom cvičebnom programe svojho lekára.  Môže vám zakázať šport, ak máte napr. tehotenské kŕče, vysoký krvný tlak, srdcovú chorobu, slabý kŕčok maternice, v druhom alebo treťom trimestri krvácanie, alebo vysoko rizikové tehotenstvo. Dĺžka pohybovej aktivity (tréningu alebo cvičenia) by mala byť okolo 30-60 minút 3krát do týždňa. Intenzita by mala byť taká, aby ste mohli viesť konverzáciu počas tréningu (ak nevládzete pokračovať v konverzácii musíte spomaliť a znížiť intenzitu). Dôležité  je vyhnúť sa prehriatiu organizmu. Počas tréningovej záťaže kontrolujte svoje telo. Ak spozorujete niektorý z týchto príznakov – závraty, dýchavičnosť, nevoľnosť, necitlivosť,  bolesť v chrbte – prestaňte okamžite s cvičením a poraďte sa so svojim lekárom.  Ak ste sa ešte pred tehotenstvom venovali športovej aktivite a pokiaľ vám to váš zdravotný stav dovoľuje, môžete v nej pokračovať. Samozrejme ak nejde o aktivity, kde je vysoké riziko úrazu. Všetko robte s mierou, pretože v priebehu tehotenstva budete pociťovať čoraz väčšiu potrebu odpočinku. Tieto signály tela treba akceptovať a nie ignorovať.  Na cvičenie noste pohodlné a ľahké oblečenie , doprajte si dobrú podpornú podprsenku, kvalitnú športovú obuv a pite veľa tekutín.

 

Faktory, ktoré treba pri cvičení zvážiť

– zdravie a riziko tehotenstva

– stupeň tehotenstva

– druh športu ktorý chceš vykonávať

– úsilie vyžadujúce počas športu

– riziko prehriatia počas športu

– riziko zranenia

 

Športy nevhodné v tehotenstve

Nie je možné presne stanoviť,  ktoré športy sú počas tehotenstva vhodné a ktoré nie. Sú športy, ktoré určite nemôžu tehotné ženy vykonávať  ako napr. skoky do vody , parašutizmus,  kontaktné športy, gymnastika alebo skákanie na trampolíne, kde môže byť vysoké riziko úrazu.  V tehotenstve je aj krátky pobyt bez kyslíka pre bábätko nebezpečný, preto sa treba vyhýbať potápaniu.

Vodné lyžovanie, In line korčuľovanie, surfing a  extrémne športy (skateboarding, paragliding atď) sa neodporúčajú hlavne v poslednom trimestri, kedy je pád najnebezpečnejší. Hormón relaxín, ktorý uvoľňuje panvové kĺby a kosti a tým ich pripravuje na blížiaci sa pôrod, uvoľňuje i ostatné šľachy a kĺby, a tým sa stávate citlivejšia na potencionálne pády a vykĺbeniny.

Lyžovanie, jazda na koni – počas tehotenstva  prechádza telo ženy veľkými zmenami, ktoré výrazne vplývajú na šport. Zvýšením hmotnosti sa mení aj ťažisko tela (posúva sa dopredu a zvyšuje sa zakrivenie chrbtice)  a pri týchto zmenách sú hlavne rýchle hlavne zmeny smeru dosť obtiažne. Tento stav má vplyv aj na športy, ako je napr. lyžovanie a jazda na koni – hlavne v druhom a treťom trimestri, pričom  pri týchto športoch hrozí aj vysoké riziko úrazu.

 

Najvhodnejšie športové aktivity v tehotenstve

Chôdza – je jedným z najlepších kardiovaskulárnych cvičení pre tehotné ženy. Za jej pozitíva sa považujú bezpečnosť, pohodlnosť a jednoduchosť, pričom môže pomáhať ľahšie zvládať aj ranné nevoľnosti.

Beh-jogging patrí medzi športy, ktoré sa neodporúčajú, ale pokiaľ ste behali pred tehotenstvom môžete v tréningu pokračovať aj počas tehotenstva. Vhodná dĺžka a intenzita zaťaženia vychádza z aktuálneho stavu tehotnej ženy.  Dobrým „vodítkom“ je fakt, či je mamička kedykoľvek počas cvičenia schopná konverzovať. Beh ale prináša riziko pádu, je potrebné dbať na dobrý terén a vhodnú obuv.
Jóga a pilates – zvyšujú  pružnosť a znižujú napätie. Ženy sa pri tomto cvičení učia kontrolovať svoje dýchanie a tiež im môže pomôcť k lepšej koncentrácii pri pôrode. Aktiváciou svalov pánvového dna ostávajú tieto svaly silné a po pôrode zabraňujú napr. inkotinencii moču. Posilňovaním brušných svalov sa zmierňujú bolesti chrbta a pomáhajú pri harmonizácii tela. Samozrejme nepatria sem cvičenia ťažkých pozícii.

Plávanie – sa považuje za najvhodnejší šport v období tehotenstva, hlavne v poslednom trimestri. Plávanie precvičuje množstvo najrôznejších svalových skupín, voda nadľahčuje telo a dáva aspoň dočasne možnosť necítiť sa hlavne v treťom trimestri takou neobratnou. Jediným problémom je hygiena, preto hlavne vo vode z prírodného zdroja, sa zaujímajte o čistotu vody. Ale aj v bazéne, a to hlavne termálnom, sa môžu vyskytovať baktérie, ktoré môžu spôsobiť problémy. Ideálne je, pokiaľ je možnosť plávať v čistom prírodnom jazere alebo rybníku, resp. v mori. Kúpanie v mori je z hľadiska hygieny najbezpečnejšie, vyhýbať sa treba pobytu v ňom počas veľkých vĺn, ktoré by mohli spôsobiť silný úder do oblasti bruška alebo mohli zavaliť.
Cyklistika – nie je vhodným športom, pokiaľ ide o dlhé jazdy na bicykli, alebo nebezpečný terén. Ale cykloturistika v rovinatom teréne alebo stacionárny bicykel je pre budúce mamičky v pohode :).

Vhodné športy pre nastávajúce mamičky sú tiež pilates, golf a prípadne tanec, pretože pomáhajú udržiavať svalový tonus a pružnosť.

Záver

Počas tehotenstva sa vytvára tzv. hormón relaxín , ktorý spôsobuje uvoľnenie spojovacích tkanív v okolí kĺbov, čím pripravuje telo na uvoľnenie panvy pri pôrode. Z toho dôvodu sú kĺby v tehotenstve veľmi náchylné na zranenie preto by malo byť naťahovanie jemné a opatrné. Na záver cvičenia je vhodná relaxácia do ktorej začlente hlboké dýchanie.  Počas tehotenstva sa musí znížiť náročnosť cvičenia. Nie je teraz čas na zvyšovanie kondície a na heroické športové výkony. Cvičenie je skôr ako zábava, treba si ho vychutnať.

                                                                       Mgr. Molnárová Zuzana

                                                                       www.molfit.sk

Podobné články

Strečing je nevyhnutnosť

Ak sa nechcete pri cvičení zraniť, strečing by mal byť súčasťou každej vašej športovej aktivity a ešte oveľa viac! Strečing je forma fyzickej

Balančný tréning

Ako deti sme ho robili všetci, v časoch dospelosti je v ňom skutočne dobrý len málokto. Hopkanie na jednej nohe, lastovička, chodenie po tenkom

Walking s činkami

Jedna z najzdravších a človeku najprirodzenejších pohybových aktivít sa dá vykonávať s rôznymi modifikáciami. Jednou z nich je aj populárna chôdza so

Bežecké lyžovanie a rady od Martiny Halinárovej – časť 3.

Aký potrebujeme materiál na bežkovanie? Vianoce sú za nami, darčeky rozbalené a už rozmýšľame, ako čo najrýchlejšie zhodiť štedro nabraté kilogramy

Ako zvládnuť tréning v týchto horúčavách?

Extrémne vysoké až tropické teploty prinášajú rad zdravotných rizík, ktoré môžu spôsobovať vážne kolapsové stavy, za istých podmienok vedúce až k

Sauna – ako relax a ozdravujúca kúra

Túžite po oddychu, chcete omladnúť, zbaviť sa stresu, posilniť si imunitu a vyhnať z tela toxíny?  Pravidelné saunovanie je jedna z najlepších

Redcord – rehabilitácia a funkčný tréning pre cyklistov

Cyklistika je prospešná pre vaše telo, myseľ, ale hlavne pre srdce a pľúca, prevažne aeróbnej činnosti a je základom dobrej všeobecnej

Strečing je nevyhnutnosť

Ak sa nechcete pri cvičení zraniť, strečing by mal byť súčasťou každej vašej športovej aktivity a ešte oveľa viac! Strečing je forma fyzickej

Novinky

Pozor tento rok vypukla agresívna peľová sezóna

Tohtoročná jar je mimoriadne ťažká pre alergikov. Slzenie očí, nádcha, bolesti hrdla, svrbenie

Ako zvládnuť tréning v týchto horúčavách?

Extrémne vysoké až tropické teploty prinášajú rad zdravotných rizík, ktoré môžu spôsobovať vážne

Poštípanie hmyzom

V jarnom a letnom období sa ľudia viac pohybujú po prírode a príjemný pobyt im môže narušiť

Newsletter

Ak chcete byť informovaný o novinkách a pripravovaných akciach, zadajte Váš email.