Rozhovor o cyklokrose so Zdenkom Štybarom

14. januára 2013 , redakcia
Zdravie »

rozhovor-1Ako jednému z mála sa mu podarilo vkliniť sa do národného športu Belgičanov a dlhodobo ich porážať. Dvojnásobný majster sveta v cyklokrose, víťaz mnohých Svetových pohárov a desiatok ďalších UCI cyklokrosových pretekov. V r.2012 prijal ďalšiu výzvu v živote a prestúpil „na cestu“ do ProTour tímu Omega Pharma – Quick Step. Nie neúspešne, podarilo sa mu vyhrať etapy na pretekoch zaradených do World Tour a Europe Tour HC.   Zdeňek Štybar

Od akého veku športuješ? Nemám na mysli len bicykel, ale šport vo všeobecnosti, od akého veku Ťa rodičia viedli k športu? Pokiaľ ide o bicykel, začínal si na BMX-ke – v akom to bolo veku?
Zdeněk: Začal jsem velice brzy už ve 3letech s BMX, hrál jsem také hokej a fotbal, ale zůstával jsem stále u kola.

Čo Ťa priviedlo k cyklokrosu, ako sa Ti darilo v začiatkoch?
Zdeněk: Nebylo to jednoduché, protože v rodině nikdo na kole nejezdil a tak to byla dlouhá a namáhavá cesta, ale úspěchy se dostavili po tvrdém tréninku a také díky skvělým lidem, které jsem potkal. U cyklokrosu jsem zůstal, protože se mi povedlo jako první dobré výsledky jako 3.místo na MS v Zolderu mezi juniory.

Do akého veku sa dá podľa Teba bez problémov kombinovať plnohodnotná cestná a cyklokrosová sezóna? Tak, aby na jar nebol mladý cyklista unavený a vyčerpaný zo zimného pretekania? Myslíš, že krátkodobá intenzita a kvalitný tréning “do rýchla”, do konca decembra, resp. aj do konca januára v prípade, ak sa juniori zúčastňujú Svetových pohárov v cyklokrose, im môže nejako poškodiť, alebo oddialiť ich vstup do cestnej sezóny? Alebo je to podľa Tvojej skúsenosti skôr vhodná zimná príprava vo vysokej intenzite?
Zdeněk: Myslím si, že v mládežnických kategoriích to nemá až zas takový vliv. Hlavně by to mělo bavit a těšit se na kolo každý den. V juniorech nebo kadetech si musí každý přičíchnout k tomu svému a je těžké někomu ríci ty budeš dobrý v kopcích, ve sprintech, v cyklokrosu nebo MTB. Kombinovat se to dá, ale je důležité si mezi sezonama odpočinout, hlavně kvůli přetížení a také motivaci.

rozhovor-2

Čo Ty hodnotíš, ako najväčší prínos cyklokrosu pre Tvoju cyklistickú kariéru? V čom vidíš výhody, oproti iným jazdcom, čistým cestárom?
Zdeněk: Výhody to má, že se naučíte ovládat kolo a mít k němu vztah.

Spomenieš si ešte aspoň orientačne aké objemy tréningových a pretekových kilometrov si mal v mládežníckych kategóriách – v kadetoch, junioroch a po prechode do U23? Koľko pretekov ročne si v tom čase absolvoval?
Zdeněk: To teda nevím, mám to napsané protože si až do teď píšu tréninkový deník. Myslím, že si to každý musí vyzkoušet sám. Někomu vyhovuje trénovat více a někomu méně. (pozn. Zdeňka sme zastihli medzi pretekmi na cestách, na otázky odpovedal prostredníctvom telefónu, nedalo sa mu teda pozrieť do záznamov)

Zostaňme ešte pri mládežníckych kategóriách – ako prebiehala Tvoja zimná príprava, bola iba na bicykli? Alebo si ju kombinoval so všeobecnou telesnou prípravou v telocvični, posilňovni, na plavárni, behom a pod.?
Zdeněk: V mládežnických kategoriích jsem vždy pres zimu dělal všechny sporty a pokud bylo dobré počasí tak jsem jel na kolo.

rozhovor-3

Ako si naberal zimné/jarné objemy v mládežníckych kategóriách? To si ešte predpokladám nechodieval na sústredenia na Mallorku. Jazdil si vonku alebo na valcoch?
Zdeněk: Jezdil jsem převážně venku a na Mallorku jsem se dostal po prvé v kadetech.

Čo tréning v zime a v zlom počasí? Radšej sa lepšie oblečieš a ideš na tréning von do zimy a dažďa, alebo na trenažér, aké dlhé tréningy absolvuješ na trenažéri a v akej intenzite (aj v pretekovom období)?
Zdeněk: Abych se přiznal tak jedu raději do ošklivého počasí než na trénažer, který využívám spíše na silové specifické tréninky.

Aký máš prístup k behaniu v cyklokrosovej príprave? Ak behávaš, skús nám priblížiť Tvoj bežecký tréning.
Zdeněk: K cyklokrosu běhání patří. Rád běhám tak mi nevadí to zařazovat do přípravy. Běhám 2-3x týdně. 40-60min.

Zvýšili sa nejako výraznejšie najazdené ročné objemy po preorientovaní sa na cestnú cyklistiku z cyklokrosu?
Zdeněk: Na cyklokros jsem také trénoval hodně, takže se to až zas tak nezměnilo.

rozhovor-4

Do akej miery si využíval cestu na prípravu na cyklokrosovú sezónu? Kombinoval si v priebehu roka prípravu aj s tréningom techniky, či už na horskom, alebo na cyklokrosovom bicykli? Pred pár rokmi sme Ťa v drese belgickej Fidea mohli vidieť aj na cestných etapových pretekoch Okolo Slovenska, kde si sa presadil aj dobrými výsledkami. Väčšinou sa krosárom nedarí až tak presadiť v čisto cestárskom pelotóne. Je to tým, že cestné etapáky berú skôr ako objemovú a rýchlostnú prípravu do krosu a nesústredia sa na výsledky, alebo tým, že je to iný štýl pretekania a na pódium v silnej cestárskej konkurencii jednoducho nedosiahnu?
Zdeněk: Silnice je základ a pak se samozřejmě do toho trénuje technika, explozivita, síla. Silniční závody jsme měli jako přípravu stejně tak jako MTB.

Spoznal si už život cestára aj cyklokrosára – v čom vidíš najväčšie rozdiely? Vo všeobecnosti, či už sú to objemy v tréningu, počty pretekov, nutnosť cestovania a počet dní čo si mimo domova.
Zdeněk: Samozřejmě jsem více mimo domov. Nedá se to úplně srovnávat, je to rozdíl mezi dvěma sporty, ale stále na kole.

rozhovor-5

To bolo porovnanie cestár/silničář a cyklokrosár.  Skús teraz porovnať rozdiely v príprave Českého a Belgického cyklokrosára. Je veľa Čechov, ktorým sa podarilo presadiť sa v Belgicku, väčšinou sú to tí, ktorí v Belgicku aspoň časť sezóny žili – je to len tým, že sú tam kvalitnejšie obsadené preteky, a teda kvalitnejší tréning/preteky, alebo je v tom niečo iné? Iné objemy tréningu, iný prístup ku tréningu? Ty si si prerod na “Belgičana” prežil, takže asi si ešte spomenieš, aké boli najväčšie rozdiely, keď si odišiel z Čiech do Belgicka.
Zdeněk: Není to o tom, přestěhovat se do Belgie a myslet si, že budete vyhravat je to jako, kdyby jste se odstěhovali do Francie a mysleli, že vyhrajete TDF. Výhodu to má jenom jednu a to tu, že tolik necestujete mezi závodama. Aby jste si zvykli na přípravu mezi závodama, tak se to musíte naučit přes léto, takže tam vlastně musíte být celý rok. Já mam výhodu, že mám i belgickou přítelkyni.

V tomto roku potvrdzuješ, že sa dokážeš plnohodnotne vrátiť z cesty do terénu na úrovni svetovej elity. Je to síce iba na pár pretekov, iba do národného šampionátu. Nemáš strach, že to oddiali Tvoj vstup do cestnej sezóny? Cyklokros ti chýbal, alebo skôr si chcel využiť pozitíva rýchlych, krátkych pretekov v rámci zintenzívnenia prípravy?
Zdeněk: Nevím co to se mnou udělá, ale vidím to pozitivně. Přes Vánoce bych stějně moc netrénoval, protože bylo špatné počasí a takhle jsme se vrátil do disciplíny, kterou mám rád a baví mě. Také kvůli tomu, abych nevypdl z techniky.

Ešte naposledy sa vráťme k mládežníckym kategóriám – po Majstrovstvách Čiech resp. Majstrovstvách sveta si si dával akú dlhú pauzu pred ‘najížďaním’ objemov na cestu? Ako vyzerá voľno v Tvojom podaní – nerobíš žiadny šport, alebo ideš v tréningovom tempe robiť športy, na ktoré v priebehu roka nemáš čas? Hokej, bedminton atď.
Zdeněk: Většinou tak 3týdny – chodím do posilovny, běhat a plavat, ale žádné kolo.

Sleduješ trochu dianie v Českom a Slovenskom cyklokrose, alebo registruješ len tých pretekárov, ktorí sa objavia na Svetových pohároch? Na Majstrovstvá ČR budeš nastupovať na domovskej trati s tými najvyššími ambíciami. Je trať v Stříbre traťou, ktorá Ti charakterom vyhovuje, alebo máš radšej technickejšie preteky?
Zdeněk: Sleduju výsledky na mezinárodních závodech, ale v ČR ani ne. Trat ve Stříbře se mi moc líbí, je těžká a silová.

Aké sú Tvoje tipy na víťazov v kategórii mužov aj žien na Majstrovstvá sveta v Americkom Louisville – ktorí traja muži a ktoré tri ženy vybojujú podľa teba pódium?
Zdeněk: Muži Elite: Nys, Albert, Pauwels. Ženy: Nash, Compton, Harris.

Ďakujem za rozhovor a prajem Ti veľa úspechov v cyklistickom aj súkromnom živote.

Zdeněk: Děkuji

 rozhovor-6

Autor: Zuzana Vojtášová

www.zdenekstybar.com – autorom fotografií je Niels de Wit

zdroj: cxsvk.sk

Podobné články

Redcord – rehabilitácia a funkčný tréning pre cyklistov

Cyklistika je prospešná pre vaše telo, myseľ, ale hlavne pre srdce a pľúca, prevažne aeróbnej činnosti a je základom dobrej všeobecnej

Základy na bicykli máme-rady pre cyklistov ako ďalej – časť 3.

Rady pre cyklistov od Lenky Ilavskej – Litvinovej Čas letí a v nás, ktorí „odstrihávame meter“ smerom ku prvým pretekom, rastie vnútorne napätie.

Jar a bicykel–dvaja nerozluční priatelia – časť 2.

Rady pre cyklistov od Lenky Ilavskej – Litvinovej Začíname tzv. jarnú prípravu na bicykli. Marec je nielen mesiacom MDŽ, mesiacom knihy, ale pre

Ohliadnutie za zimou a hurá na bicykle – časť 1.

Rady pre cyklistov od Lenky Ilavskej – Litvinovej Pre niektorých je to každodenná činnosť, ako sa napr. presunúť do práce alebo do obchodu, či

Pozor tento rok vypukla agresívna peľová sezóna

Tohtoročná jar je mimoriadne ťažká pre alergikov. Slzenie očí, nádcha, bolesti hrdla, svrbenie slizníc, či kašeľ  a ťažkosti s dýchaním pociťujú

Ako zvládnuť tréning v týchto horúčavách?

Extrémne vysoké až tropické teploty prinášajú rad zdravotných rizík, ktoré môžu spôsobovať vážne kolapsové stavy, za istých podmienok vedúce až k

Poštípanie hmyzom

V jarnom a letnom období sa ľudia viac pohybujú po prírode a príjemný pobyt im môže narušiť poštípanie hmyzom. Včela, osa, komár, čmeliak, sršeň

Ako športovať s alergiou ?

Bývajú obdobia, keď Vám alergia len tak zľahka dýcha na chrbát, ale dokáže aj riadne pritlačiť. Slzy vám tečú prúdom, škriabe vás hrdlo, svrbia

Ako zvládnuť tréning v týchto horúčavách?

Extrémne vysoké až tropické teploty prinášajú rad zdravotných rizík, ktoré môžu spôsobovať vážne kolapsové stavy, za istých podmienok vedúce až k

Sauna – ako relax a ozdravujúca kúra

Túžite po oddychu, chcete omladnúť, zbaviť sa stresu, posilniť si imunitu a vyhnať z tela toxíny?  Pravidelné saunovanie je jedna z najlepších

Redcord – rehabilitácia a funkčný tréning pre cyklistov

Cyklistika je prospešná pre vaše telo, myseľ, ale hlavne pre srdce a pľúca, prevažne aeróbnej činnosti a je základom dobrej všeobecnej

Strečing je nevyhnutnosť

Ak sa nechcete pri cvičení zraniť, strečing by mal byť súčasťou každej vašej športovej aktivity a ešte oveľa viac! Strečing je forma fyzickej

Novinky

Pozor tento rok vypukla agresívna peľová sezóna

Tohtoročná jar je mimoriadne ťažká pre alergikov. Slzenie očí, nádcha, bolesti hrdla, svrbenie

Ako zvládnuť tréning v týchto horúčavách?

Extrémne vysoké až tropické teploty prinášajú rad zdravotných rizík, ktoré môžu spôsobovať vážne

Poštípanie hmyzom

V jarnom a letnom období sa ľudia viac pohybujú po prírode a príjemný pobyt im môže narušiť

Newsletter

Ak chcete byť informovaný o novinkách a pripravovaných akciach, zadajte Váš email.