Cyklistické prilby

12. októbra 2012 , redakcia
Zdravie »

Zákon nám určuje, kedy sme povinný prilbu nosiť a kedy nie. Lepšie je spoľahnúť sa na vlastné rozhodnutie a chrániť si zdravie preto, lebo je to naša voľba. Prečo je dobré nosiť prilbu? Ako sa k noseniu prilby postavili okolité štáty? Na čo je potrebné dbať pri výbere prilby? Všetky dôležité informácie o prilbách sa dozviete z tohto článku.

Prilba naozaj chráni

Náš zákon hovorí jasne: „Cyklista je povinný počas jazdy na bicykli mimo obce chrániť si hlavu riadne upevnenou ochrannou prilbou. Ak je cyklistom osoba mladšia ako 15 rokov, táto povinnosť sa vzťahuje aj na jazdu v obci.“ Za porušenie tejto povinnosti hrozí pokuta vo výške 60 Eur.

Je to opodstatnené? Podľa štatistík prilba zníži riziko poranenia hlavy pri viac ako 85% úrazoch na bicykli. Napriek tomu je nosenie prilby stále podceňované a v obci jazdí veľa cyklistov bez ochrany hlavy. Cyklisti sa často stretávajú s neohľaduplnými vodičmi a stačí tak málo, aby došlo k ohrozeniu ich života. Práve pri páde z bicykla často dochádza k úrazom hlavy s trvalými následkami. Prilba ochráni hlavu a zmierni následky, ktoré by mohli vzniknúť pri takýchto situáciách. Hoci nie je nosenie prilby v obci povinné (pre cyklistov nad 15 rokov), určite je odporúčané.

Cyklistická prilba je bariérou medzi hlavou a objektom pri náraze. Materiál vo vnútri prilby pohlcuje časť nárazovej energie, takže mozog naráža na lebečnú kosť s menšou zotrvačnou silou. Prilba rozptyľuje energiu pri náraze na väčšiu plochu s menšou intenzitou. Zmierňuje tak následky úrazov hlavy, napríklad otrasu mozgu, poškodenia mozgového tkaniva alebo krvácania.

Je nosenie prilby naša povinnosť alebo voľba?

Podľa Európskej cyklistickej federácie (www.ecf.com) je nariaďovanie nosenia prilby kontraproduktívne, malo by vychádzať zo slobodnej voľby cyklistov. Argumentuje tým, že z jazdy na bicykli sa stáva nebezpečná aktivita, riskantnejšia ako bežná chôdza. Nariadenie vo všeobecnosti neznižuje počet zranených cyklistov a negatívna reklama hrozbami zranenia znižuje výhody cyklistiky ako zdravého pohybu.

Nosenie prilby nám mimo obce prikazuje zákon, ale ak máme viac ako 15 rokov, v obci je to naša voľba. Záleží na nás, ako si ceníme zdravie, a tiež ako dohliadame na to, aby si ho chránili naše deti. Nezabudnime na to, že prilba je povinná aj pre dieťa v cyklistickej sedačke.

Ak sa chystáte na výlety do okolitých štátov, je dobré oboznámiť sa s povinnou výbavou cyklistu podľa ich platných zákonov. Čo sa týka používania prilby, jej nosenie je povinné v Českej republike pre cyklistov do 18 rokov a v Rakúsku pre cyklistov do 12 rokov, v Chorvátsku musia mať cyklisti prilbu povinne do 16 rokov. V Nemecku, Poľsku či v Maďarsku prilba povinná nie je.

Ako si vybrať správnu prilbu

Podobne ako pri výbere bicykla sa aj pri kúpe prilby rozhodujeme medzi veľkým množstvom modelov. Záleží na tom, akým štýlom jazdíme a ako často budeme prilbu používať.

V prvom rade nám musí prilba sedieť, byť pohodlná a netlačiť. Tvar prilby musí zodpovedať tvaru hlavy a umožniť jej riadne upevnenie – tu rozhoduje veľkosť prilby, jej šírka a hĺbka. Najlepšie je prilbu pred kúpou vyskúšať a uistiť sa, že na hlave stabilne drží a nespôsobuje nepríjemný tlak, ktorý by po čase vyvolal bolesti hlavy.

Dôležitý je kvalitný, ale jednoducho ovládateľný upínací systém, vďaka ktorému je možné nastaviť prilbu presne na obvod našej hlavy a nastaviť bočné popruhy tak, aby prilba čo najlepšie držala a zároveň bola pohodlná. Prilba sa nesmie pri pohybe posúvať do čela alebo dozadu.

Pri výbere prilby musíme dbať aj na vetracie otvory, záleží na ich počte, tvare a konštrukcii prilby. Zlé vetranie a nedostatočný odvod tepla od hlavy môžu spôsobiť nevoľnosť a závrate. Predné otvory na prilbách bývajú chránené sieťkou proti hmyzu, čo je nespornou výhodou.

Okrem spomenutých vlastností sa pri výbere prilby zohľadňujú aj ďalšie faktory. Každá cyklistická prilba musí mať atest, teda označenie, že vyhovuje normám, bezpečnosť je prvoradá. Prilba by mala byť ľahká a zbytočne nezaťažovať krk a hlavu. Výhodou je jasná farba a reflexné prvky, vďaka ktorým je cyklista lepšie vidieť cez deň a v noci. Pre mnohých, a pre deti zvlášť, je dôležitý dizajn a aj to, či prilba ladí s bicyklom alebo oblečením. Niektoré prilby majú odnímateľný šilt, ktorý čiastočne chráni pred slnkom a vetrom, ale zase zabraňuje veľkému výhľadu do diaľky. Textilné výstelky vo vnútri prilby by mali byť tiež odnímateľné, aby sme ich mohli oprať, prípadne vymeniť za náhradné.

Starostlivosť o prilbu

Podľa toho, ako je prilba konštrukčne riešená a aké má pridané vlastnosti, sa odvíja aj to, koľko stojí. Samozrejme platí, že základom je jej funkčnosť, teda aby chránila hlavu pri náraze, a preto nám musí dobre sedieť a zároveň byť pohodlná. Ak máte pri výbere pochybnosti, najlepšie je poradiť sa s odbornými predajcami a vyskúšať niekoľko modelov, aby prilba spĺňala účel, pre ktorý ju kupujete. Ak nosíte okuliare, vyskúšajte si prilbu aj s nimi, aby vás potom netlačili.

O prilbu sa treba starať a pravidelne kontrolovať, či nie je poškodená. Nepoužívajte prilbu po náraze, alebo ak už bola poškodená, jej bezpečnostné vlastnosti sa strácajú!  Jej výmena sa odporúča po 3 až 5 rokoch, pretože ako každý predmet podlieha opotrebovaniu. Prilbu je najlepšie čistiť vodou, prípadne mydlom, chemické čistidlá by ju mohli poškodiť.

Zdroj: http://www.sportservis.sk/post/cyklisticke-prilby-32/

 

 

Podobné články

Redcord – rehabilitácia a funkčný tréning pre cyklistov

Cyklistika je prospešná pre vaše telo, myseľ, ale hlavne pre srdce a pľúca, prevažne aeróbnej činnosti a je základom dobrej všeobecnej

Základy na bicykli máme-rady pre cyklistov ako ďalej – časť 3.

Rady pre cyklistov od Lenky Ilavskej – Litvinovej Čas letí a v nás, ktorí „odstrihávame meter“ smerom ku prvým pretekom, rastie vnútorne napätie.

Jar a bicykel–dvaja nerozluční priatelia – časť 2.

Rady pre cyklistov od Lenky Ilavskej – Litvinovej Začíname tzv. jarnú prípravu na bicykli. Marec je nielen mesiacom MDŽ, mesiacom knihy, ale pre

Ohliadnutie za zimou a hurá na bicykle – časť 1.

Rady pre cyklistov od Lenky Ilavskej – Litvinovej Pre niektorých je to každodenná činnosť, ako sa napr. presunúť do práce alebo do obchodu, či

Ako zvládnuť tréning v týchto horúčavách?

Extrémne vysoké až tropické teploty prinášajú rad zdravotných rizík, ktoré môžu spôsobovať vážne kolapsové stavy, za istých podmienok vedúce až k

Sauna – ako relax a ozdravujúca kúra

Túžite po oddychu, chcete omladnúť, zbaviť sa stresu, posilniť si imunitu a vyhnať z tela toxíny?  Pravidelné saunovanie je jedna z najlepších

Redcord – rehabilitácia a funkčný tréning pre cyklistov

Cyklistika je prospešná pre vaše telo, myseľ, ale hlavne pre srdce a pľúca, prevažne aeróbnej činnosti a je základom dobrej všeobecnej

Strečing je nevyhnutnosť

Ak sa nechcete pri cvičení zraniť, strečing by mal byť súčasťou každej vašej športovej aktivity a ešte oveľa viac! Strečing je forma fyzickej

Novinky

Pozor tento rok vypukla agresívna peľová sezóna

Tohtoročná jar je mimoriadne ťažká pre alergikov. Slzenie očí, nádcha, bolesti hrdla, svrbenie

Ako zvládnuť tréning v týchto horúčavách?

Extrémne vysoké až tropické teploty prinášajú rad zdravotných rizík, ktoré môžu spôsobovať vážne

Poštípanie hmyzom

V jarnom a letnom období sa ľudia viac pohybujú po prírode a príjemný pobyt im môže narušiť

Newsletter

Ak chcete byť informovaný o novinkách a pripravovaných akciach, zadajte Váš email.